קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

ספרד | מה רוצים המפגינים?

with 3 comments

מפגין מחוץ לפרלמנט עם הכיתוב "העם למען העם".

[אלי בן-רימוז']

ההפגנות בספרד ביום שלישי האחרון התחילו עם מפגן מחאה שכלל את הקפת מבנה הפרלמנט במדריד ונגמרו באלימות משטרתית , מעצרם של 22 מפגינים, ועוד 32 מפגינים שנפצעו במהלך ההתנגשות עם כוחות המשטרה. יום אחרי שנראה שהמהומות שככו, הודיעה הממשלה הספרדית על תקציב-הצנע לשנת 2013, הכולל קיצוצים של 8.9 אחוזים בהוצאות הממשלתיות וקיצוצים נרחבים בשירותים החברתיים. בנוסף, דווח באל ג'זירה כי הממשלה מתכננת לחוקק 43 חוקים חדשים במסגרת הרפורמה העמוקה שעוברת כלכלת המדינה, בעיקר במגזר הציבורי.

ההפגנות צפויות להתחדש מחר (שבת) בערב. עם תחילתן של ההפגנות ביום שלישי האחרון, פרסמו הפעילים מניפסט הפורש את דירשותיהם, ובראשן – הדחת הממשלה ופיזור בתי הנבחרים ובית המלוכה. המניפסט המלאה מובא בפניכם:

מניפסט ה-#25S

[לטקסט המקורי, בספרדית, לחצו כאן]

אנחנו אנשים פשוטים שנמאס להם לסבול את התוצאות של חיים בתוך מערכת שמוכתבת ופועלת על פי השווקים, מערכת שאינה בת-קיימא ושהביאה אותנו להיות הקורבנות של תרמית ענק שהם קראו לה משבר. אנחנו מתאספים ביחד בשביל לערוך את המניפסט הזה, ואנחנו מזמינים את כל האזרחים להצטרף לדרישות שאנחנו תובעים בו.

אנחנו חושבים שהמצב הנוכחי חצה את גבול הבלתי-נסבל ושאנחנו הקורבנות למתקפה חסרת תקדים מצד בעלי הכח הכלכלי שמשתמשים במשבר בתור תירוץ להרוס את החיים שלנו, בעוד שהאשמים ביצירה שלו הם אלו  שמיצבו עצמם כאוליגרכיה שלא ניתן לגעת בה. אותם בעלי הכח הכלכלי, בשיתוף פעולה עם כל הכוחות הפוליטים המיוצגים בפרלמנט, עשו מניפולציות בכל אמצעי הכח של המדינה על מנת לשמור על ההטבות והעושר המוגזם והבלתי ראוי שלהם.

כבר אי-אפשר להסתיר את זה שאנחנו חיים בתוך תרמית ענק, עם ממשלות שבאופן שיטתי בוגדות בנו ועושות את ההפך מההבטחות שהן מחלקות ערב הבחירות, עם בתי משפט שלא מעמידים לדין את הבנקאים, הפוליטיקאים, ואת אנשי העסקים שאשמים במצב. אנחנו רק רואים איך מבנה הכוח הרקוב והלא מוסרי הזה מבצע מדיניות שרומסת את הזכויות שלנו והורסת את החיים שלנו, איך אנחנו נהיים קורבנות של דיכוי ברגע שאנחנו תובעים לשנות את המצב.

עימותים בין שוטרים ומפגינים במדריד, ה-25 בספטמבר.

אנחנו מאמינים שהבעיה היא כל כך חמורה ושהשורשים שלה כל כך עמוקים שהפיתרון שלה לא אפשרי באמצעות רפורמות שמתבססות על המנגנונים של המערכת הפוליטית הנוכחית, ולכן אנחנו דורשים:

1. הדחת כל הממשלה, פיזור בתי הנבחרים והנהלת המדינה [בית המלוכה; המתרגמים] בעוון בגידה בארץ ובכלל האזרחים בכוונה תחילה והבאתם לכדי אסון.

2. התחלה של תהליך חקיקה שקוף ודמוקרטי במטרה לנסח חוקה חדשה, בהשתתפות כל האזרחים בצורה כזאת שהיא תהיה שלנו, כי בטקסט הנוכחי של החוקה, שנכתב בחדר סגור עם הגב לעם, אנחנו לא מזהים שום דבר דמוקרטי. החוקה הזאת היא שהבטיחה את השליטה של יורשיו של פרנקו ומי שכרתו איתם בריתות. העם הוא זה שצריך לקבוע את צורת הארגון החברתי שבה הוא רוצה לחיות, ולא להפך.

3. בדיקה של החוב הציבורי בספרד, והפסקה של תשלום החוב עד שיובהר למי האומה לא צריכה לשלם מכיוון שהוא שרת את האינטרסים הפרטיים שלו, ולא של כלל האזרחים, מכספי הציבור. באותו הזמן אנחנו דורשים את ההעמדה לדין של כל אותם אנשים שחשודים בפעילות שכזאת, ושישלמו מההון הפרטי שלהם במקרה שיורשעו.

4. רפורמה בחוק הבחירות, וניסוח של מערכת בחירות חדשה, כזאת שתייצג באופן אמיתי את רצון העם לפני כל בחירה שתהיה הכרחית בשביל להקל את ההתפתחות של תהליך חוקתי דמוקרטי.

5. ביטול מידי של כל הקיצוצים והרפורמות שנעשו נגד מדיניות הרווחה שהשתמשו במשבר בתור תירוץ, ושמטילות מגבלות על הזכויות והחירויות של האזרחים, לא רק כי הן אסון לארץ אלא כי הן גם נכפו על העם תוך בגידה ברצונו.

6. רפורמה כלכלית מקיפה, שתגרום לכך שישלמו יותר מי שמרוויחים יותר מהחברה. במקביל, אנחנו דורשים את ביטול החנינה הכלכלית עליה הכריזה הממשלה, שהיא אי-צדק ששם ללעג את מי שמשלמים את חלקם ההוגן.

"תעצרו את כל האוכלוסיה … באשמת 'על כל צרה שלא תבוא'"

7. ביטול כל ההטבות של פוליטיקאים ועובדי ציבור, ויישום מנגנוני בקרה יעילים שיפקחו על הפעילות שלהם.

8. הפסקה מידית של פינויי בתים ומתן אפשרות לציבור לשכור במחירי דיור ציבורי בתי מגורים שבבעלות הבנקים, שזכו לסיוע מכספי ציבור.

9. יצירת מקומות עבודה חדשים שנקודת המוצא שלהם היא קיימות והמטרה אליה הם שואפים היא פיתוח האנושות, בנוסף לניהול מקומות העבודה הקיימים, כך שכל האוכלוסיה תוכל לעבוד כדי לחיות אבל לא תראה עצמה מחוייבת לחיות כדי לעבוד. המצב הנוכחי בו צריך לעבוד יותר ויותר הוא תרמית ענק, שקר שנסמך על תאוות הבצע של בעלי האינטרסים הגדולים ומנוגד לאינטרס של האנשים הרגילים.

לאור כל האמור אנחנו מזמינים את האזרחים ב-25 בספטמבר 2012 להפגין ללא הגבלת זמן בפתח הקונגרס עד שנביא להתפטרות הממשלה ופתיחת תהליך של כתיבת חוקה, ובכך להפוך את הקריאה הזאת לאיחוד של כל המאבקים לחברה יותר צודקת.

!אנחנו הרוב העצום, אנחנו העם, אנחנו צודקים, ולא ניתן להם להצליח

[התרגום לעברית פורסם במקור בבלוג איןעשן]

Written by hshezaf

ספטמבר 28, 2012 בשעה 4:31 pm

פורסם בכללי, ספרד

Tagged with

3 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. אם הם הרוב, אז למה הדרישות האלה מגיעות מהרחוב ולא מהפרלמנט?

  איתמר

  ספטמבר 30, 2012 at 3:29 pm

 2. תודה שהבאתם כאן. אפשר רק לרחם על העם הספרדי… כנראה ששום כדורגל כבר לא ינחם אותו, גם לא הליגה המשובחת.

  galithatan

  אוקטובר 4, 2012 at 12:01 am

 3. ב-14 בנובמבר 2012 התקיימה השביתה הכללית הגדולה ביותר באירופה עד כה, שהשתתפו בה עשרות מיליוני עובדים בפורטוגל, ספרד, יוון, קפריסין, מלטה, וגם עשרים מדינות נוספות, כמו באיטליה, בלגיה, צרפת ושאר אירופה, באופן חלקי. באיחור של מאה שנה בדיוק התאחדו פועלי אירופה כדי להתנגד לתוכניות השליטים להרוס את העולם שלנו. למה כמעט ולא שמענו על זה? לא במקרה "חוסל" אחמד ג'עברי ב-14 בנובמבר:
  http://abumidian.wordpress.com/hebrew/maamarim/14-11-12/

  abumidian

  נובמבר 21, 2012 at 1:06 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: