קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

לוב | התקוממות עממית, מלחמת אזרחים או פלישה מבחוץ?

with 4 comments

גרפיטי ברחובות טריפולי

פוסט ראשון מתוך שני פוסטים אשר בוחנים את השתלשלות העניינים ואופיים של האירועים בלוב.

[דניאל ארגו]

מטבע הדברים, לוב נמצאה במרכז החדשות בעולם בחודשים האחרונים. מה שסומן כמהפכה האחרונה -בינתיים, באביב הערבי היא סיפור נוסף שקשה שלא לאהוד. עריץ "משוגע", צעירים שרוצים חופש ומתים למענו, שידורים חיים מעיר בירה בלהבות ומטוסי נאט"ו בתפקיד העזרה השמימית – כולם רכיבים מצויינים לדרמה מודרנית. אלא שבין הכותרות ורעש הרקע של הפרשנים קשה שלא להתרשם שהסיפור המלא חומק מאיתנו.

זהו ניסיון ראשוני לשרטט כמה קווים רציפים של מה שהתרחש בלוב השנה, ולתת מענה חלקי לשאלה שבכותרת. אין ספק שבעתיד הקרוב והרחוק יפורסמו דברים נוספים על הפרשה המרתקת הזאת, ופרטים חדשים שיחשפו ימלאו חלקים מהתמונה.

לוב במאה ה-20

1911-1943 מושבה איטלקית.

1943-1951 תחת שליטה אנגלית וצרפתית, עם אוטונומיה חלקית תחת המלך אידריס.

1951-1969 ב-1951 הכריזה לוב על עצמאות בתמיכת האו"ם, ועד 1969 הייתה מונרכיה קונסטיטוציונית תחת המלך אידריס הראשון.

1969-2011 ב-1 לספטמבר 1969 הובילה קבוצה של קציני צבא הפיכה נגד המלוכה הלובית ותפסה את השלטון. המוביל בקבוצה הזאת היה מועמר קדאפי, אז בן 27.

שנותיו האחרונות של שלטון קדאפי

את הסיפור הלובי יש להתחיל ולספר מנקודת מוצא של מספר שנים לפני פרוץ הארועים האחרונים. השנים האחרונות של שלטון קדאפי התאפיינו בשינויים מהירים של החברה, מדיניות החוץ והכלכלה הלובית. החל מ-2003, כשהחליט קדאפי לוותר באופן פומבי על תוכניתו לנשק להשמדה המונית ולשלם פיצויים למשפחות של הרוגי אסון לוקרבי, התרחש תהליך הדרגתי של הידוק היחסים בין לוב למדינות המערב. נקודת הציון החשובה ביותר בתקופת זמן זו הייתה שנת 2004, אז הסירה ארה"ב הסירה את הסנקציות על לוב ואף הקימה שגרירות אמריקאית בטריפולי. בה בעת, הידקה לוב את יחסיה הדיפלומטיים עם האיחוד האירופי.

אך השינויים במדיניות החוץ הלובית היו רק קצה הקרחון: משנת  2005 ואילך, החלה לוב בתהליך מואץ של הפרטה ופתיחת המשק הלובי למעורבות בינלאומית. חברות אירופאיות ואמריקאיות הוזמנו להשקיע במשק הלובי וההשקעות הזרות בלוב זינקו ב100% תוך 4 שנים. בועידה של נציגי האיחוד האירופי וממשלת לוב באוקטובר 2010 התחייב האיחוד להעביר 60 מיליון אירו ללוב בתמורה להמשך הרפורמות הכלכליות ולשיתוף פעולה לובי במלחמה נגד ההגירה האפריקאית לאירופה.

 שיא משעשע ביחסים בין לוב לקרן המטבע הבינלאומית נרשם ב-15 בפברואר 2011, יום פרוץ ההפגנות בלוב. באותו היום פרסמה מועצת המנהלים של קרן המטבע הערכה אופטימית במיוחד של מצב המשק הלובי, וקראה לממשלה להמשיך בתהליכי ההפרטה וקיצוץ הוצאות הממשלה.

במקביל לשינויים הכלכליים, מונתה בלוב ממשלה חדשה ובה נציגים רבים מתוך המגזר ואף אנשים שנודעו כמתנגדי משטר, דוגמת שר המשפטים מוסטפה חליל. השינויים הללו הובילו ליצירתו של אגף תומך – רפורמות ובעל אוריינטציה פרו-מערבית בממשל הלובי.

ברלוסקוני (רה"מ איטליה) סרקוזי (נשיא צרפת), מדבדב (רה"מ רוסיה), אובמה (נשיא ארה"ב), באן קי מון (מזכ"ל האו"ם) וקדאפי.

עלייתו של האגף שתמך ברפורמות הכלכליות לא עבר ללא התנגדויות, במיוחד לאור העובדה שהמדיניות הכלכלית החדשה גרמה לעליה מהירה במחירים, במיוחד במחירי המזון, התחבורה ושירותי הבריאות במקביל לשחיקה במשכורות. (לדוחות הכלכליים המלאים)

הדבר גרם לתסיסה מתמשכת של האוכלוסיה המקומית שחיזקה את האגף השמרני בתוך הממשל הלובי. דברים אלה נכונים בעיקר לגבי הערים במזרח המדינה. התרוששותן של משפחות רבות באיזור המזרח גרמה גם, בין היתר, לעלייתם של כוחות דתיים-קיצוניים בערים שונות באיזור.

הכנות להפיכה

במהלך החודשים האחרונים של 2010, הלך הקרע בצמרת הממשל הלובי והעמיק. אחד הסימנים המקדימים היה עריקתו של נורי מסמארי, מראשי האגף הרפורמי בממשל, לצרפת באוקטובר 2010. על פי דיווחים בתקשורת האיטלקית והאמריקאית, נסע מסמארי לפריז, שם נפגש עם קציני צבא ומודיעין צרפתיים וחיבר בינם לבין מתנגדי משטר בבנגאזי. בנובמבר 2010, משלחת גדולה של אנשי עסקים צרפתים, שלפי הדיווחים בתקשורת האירופאית, לוו בקציני מודיעין צרפתים, נפגשו בבגנזי עם קולונל גהן עבדאללה, מפקד כוחות המשטרה בבנגזי וקצינים בכירים נוספים.

ממשלת לוב הוציאה בסוף נובמבר 2010 צו מעצר נגד מסמארי, אך ממשלת צרפת סירבה לקיים את הצו, ואף עצרה את שליחו של קדאפי שניסה להפגש עם מסמארי (תיאור הפרשה של מסמארי כאן וכאן).

בדצמבר וינואר החריף הקרע עוד יותר עקב החשש של הממשל הלובי מהשפעת ההפגנות בתוניסיה ובהמשך במצרים. מספר פקידים וקצינים, בהם גהן עבדאללה, נעצרו במהלך ינואר ופברואר בבנגזי בחשד לתכנון נסיון הפיכה. אבל הסתבר שזה היה מאוחר מידי.

המרד מתחיל: הפגנות ספונטניות או הפיכה מתוכננת?

15.2.2011 נערכה הפגנה של כמה מאות קרובי משפחה של אחד העצורים בבנגזי מפוזרת על ידי המשטרה. 24 מפגינים נפצעים.

17.2.2011 הפגנות גדולות מתקיימות בבנגזי ביום השנה החמישי להפגנות 2006. ביום הראשון נהרגו 11 פעילים איסלמים בהפגנות מול הקונסוליה האיטלקית במחאה על קריקטורות של מוחמד. בהפגנות ב-17 בפברואר 2011 נהרגים כ-20 איש, בהם גם 2 שוטרים.

19.2.2011 המורדים חמושים בסיוע טנקים בבנגזי, משתלטים על המעוז האחרון של הממשלה בעיר בסיוע מתאבד שמפוצץ עצמו על שערי מתחם המשטרה. כוח משטרתי מיוחד שמגיע למקום בפיקודו של שר הפנים עבדול פתח יונס עורק מיד ומצטרף להתקפה על המתחם. פתח יונס יודיע למחרת על הקמת מועצת מורדים בראשותו.

20.2.2011 הממשלה, שמבינה שהצבא ערק, שולחת לבנגזי יחידה של 325 שכירי חרב לבנגזי: 50 מהם נהרגים, 236 נלקחים בשבי. ההפגנות מתפשטות לערים נוספות בלוב. בערים במזרח כמעט ואין התנגדות של כוחות הממשלה בעקבות עריקותגדולות של יחידות הצבא והמשטרה.

26.2.2011 למעט טריפולי וסירט, כל ערי החוף בלוב בשליטת המורדים. האו"ם מטיל סנקציות על לוב. הילרי קלינטון קוראת לקדאפי להתפטר.

מורדים בפאתי העיר אג'דביה, מדרום לבנגזי, מרץ 2011.

בתום עשרת הימים הראשונים של האירועים בלוב, דברים רבים נותרו בלתי-ברורים. אין ספק שההפגנות החלו כהד לאי שביעות רצון של תושבי מזרח לוב: חלקם יצאו לרחוב בשל המצב הכלכלי המחמיר, חלקם בשל התנגדות ארוכת שנים למשר האוטוריטרי של קדאפי וחלקם כהמשך התסיסה האיסלמית באזור. הארועים בתוניסיה ובמצרים בוודאי רק עודדו את האנשים לפעולה.

אלא שאל המפגינים הצטרפו במהירות אנשי האגף הרפורמי בממשל הלובי, דוגמת השרים לשעבר מוסטפה חליל ופתח יוניס. אליהם חברו אנשי צבא ומשטרה בולטים במזרח לוב, ומוטטו למעשה באחת את שלטון קדאפי בכל מזרח לוב ובחלקים ממערבה. תוך יומיים מפרוץ ההפגנות הופיעו בשטח לוחמים חמושים, גם בנשק כבד, שסייעו להשתלט במהירות על היחידות המעטות שנותרו נאמנות לקדאפי.

ההסבר שנראה כסביר ביותר הוא שאכן היו הכנות במחנה הרפורמי הלובי לקראת אפשרות של הפיכה נגד קדאפי. משפרצו ההפגנות החליטו אנשים אלא להמר ולהצטרף למפגינים. היום, מרכיבים אותם האנשים את רובה של הממשלה הזמנית בלוב.

הממשלה הלובית משיבה מלחמה

2.3.2011  התקפת נגד ראשונה של כוחות הנאמנים לקדאפי, נהדפת על ידי המורדים. ייקח עוד כמה ימים לפני שכוחות הממשלה יתארגנו ויצליחו להדוף את המורדים ממספר ערים.

6.3.2011  קדאפי מזרים כוחות הנאמנים לו מהמחוזות הדרומיים של המדינה. מתחילה מתקפת נגד של הממשלה לאורך קו החוף.

14.3.2011 כוחות הממשלה מתקדמים במהירות ומחזירים לשליטתם את רוב הערים במערב, ומתחילים להתקדם מזרחה. ארצות הברית, צרפת ואנגליה מזרימות אנשי מודיעין, נשק ויועצים לבנגזי.

16.3.2011 כוחות הממשלה מתקרבים לבנגזי ונערכים מחוץ לעיר, תוך קרבות עזים.

19.3.2011 כוחות הממשלה נכנסים לפרברים של בנגזי.

נראה שמתקפת הנגד המוצלחת של הממשלה הפתיעה את כל העולם. בתחילת מרץ מנהיגי צרפת, איטליה, אנגליה וארצות הברית הכריזו שוב ושוב שימיו של המשטר ספורים. אלא שתוך שבועיים במרץ המצב בלוב השתנה מהקצה לקצה – משטר קדאפי הצליח לגייס כוחות צבא נאמנים מהשבטים בדרום ובמערב המדינה. בטריפולי נערכו הפגנות תמיכה גדולות בקדאפי. כוחות הממשלה התקדמו במהירות לבנגזי. נראה היה שהמורדים במצב נואש – אבל שותפיהם לא התכוונו לוותר.

ב-10 במרץ הייתה צרפת הראשונה שהכירה באופן רשמי במועצת המורדים כמייצגים את העם הלובי. במקביל הופעלו מאמצים אדירים של צרפת ובריטניה ובהמשך של ארה"ב על מנת לרתום את ברית נאט"ו למהלך צבאי לעזרת המורדים.

מעניין לציין בהקשר זה את ההסכם שנחתם בין בריטניה לצרפת בנובמבר 2010. שתי המעצמות האירופאיות חתמו על הסכם שיתוף פעולה מרחיק לכת של חילות האוויר של 2 המדינות ואף קבעו תרגיל צבאי משותף – "סופה דרומית" שמו. התרגיל היה אמור לדמות תקיפות אוויריות על מטרות מדבריות. התאריך לתרגיל העתידי שנקבע היה ה-21 במרץ 2011. (לפרטי ההסכם).

נאמני קדאפי

שלב 3: נאט"ו מצטרפת למלחמה

17.3.2011  מועצת הביטחון של האו"ם מקבלת החלטה על "no fly zone" בשמי לוב.

19.3.2011  כוחות נאט"ו מתחילים לתקוף את כוחות הממשלה הלובית, שמתחילים בנסיגה מבנגזי מערבה. תוך ימים ספורים חיל האוויר ומערכי ההגנה האווירית של הממשלה הלובית מושמדים. בהמשך ההתקפה תורחב וכוחות השריון של הממשלה ורוב הנשק הכבד של הממשלה מושמד בתקיפות מהאוויר. כבר ביום הראשון נהרגים מאות חיילים לובים, רבים אחרים נפצעים.

4.5.2011    מפקד כוחות נאט"ו מודיע כי הצבא הלובי איבד את רוב יכולת הלחימה שלו. דיווחים מהשטח מדברים על מורל נמוך של חיילים הנאמנים לממשלה, פציעות מרובות, וקושי לתפקד תחת ההתקפות האוויריות של נאט"ו.

החלטת מועצת הביטחון דיברה אומנם על אזור אסור לטיסה, אך במהרה התברר שמדובר במונח מטעה. כוחות צרפתיים תקפו כבר ביום הראשון למלחמה כוחות קרקעיים של צבא לוב, עוצרים אותו בשערי בנגזי. למעשה, חולל הדבר כעבור ימים ספורים משבר דיפלומטי חריף בין ארה"ב לצרפת ואנגליה. בסיומו של המשבר הוציאה ארה"ב את כוחותיה ממעורבות פעילה בלוב, מותירה את צרפת ואנגליה לבצע 85% מהגיחות המבצעיות במלחמה.

בנוסף שלחו הבריטים כוחות מיוחדים, לטענתם מתנדבים בוגרי יחידות קרביות, למשימות קרביות בלוב, משלב מוקדם במלחמה. (וידאו של יחידות בריטיות בשטח לוב)

משלוחי נשק יועצים וציוד צבאי הוזרמו למורדים על ידי הבריטים, הצרפתים והקטארים במשך כל שלבי המלחמה. ספינות מלחמה צרפתיות ובריטיות הטילו מצור ימי על שטחים בשליטת הממשלה.

גם הCIA- לא טמן את ידו בצלחת, למרות ההסתייגות של ארה"ב מפעולה צבאית רחבה. כך למשל לפי פרסום ב wall street journal מחודש מרץ, אנשי הסוכנות פעלו בשטח לוב מזה שבועות ארוכים, יחד עם אנשי מודיעין ממדינות נוספות.

כך, למעשה, הורחב המבצע של "אזור אסור לטיסה" למעורבות צבאית עמוקה ואקטיבית של מספר מדינות לצד המורדים. למעשה משלב זה היה זה רק עניין של זמן עד שהמורדים יצליחו להפיל את המשטר של קדאפי. זה הזמן לנסות ולבחון מי הם האנשים שעמדו ועומדים בראש ההנהגה של המורדים בלוב, שהרי הם זכו לתמיכה כל כך יוצאת דופן מהמערב.

[לפוסט השני בסדרה, לחצו כאן]

Written by hshezaf

אוקטובר 4, 2011 בשעה 10:00 am

פורסם בכללי, לוב

Tagged with ,

4 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. ואו, הכתבה הכי חשובהשקראתי כבר המון זמן
  מעורר המון שאלות ותהיות.

  מהגג

  אוקטובר 5, 2011 at 12:52 am

 2. התמונות שנבחרו בהחלט משלימות את הסיפור… אבל למה הוא נעצר בחודש מאי? מה קרה בקיץ בלוב?
  ובאופן אישי מסקרן אותי היקף ואופי הפעילות המודיעינית הזרה בלוב… אבל כנראה שאצטרך להמשיך לתהות עם עצמי עד שיעשו על זה סרט :)

  galithatan

  אוקטובר 5, 2011 at 7:14 pm

 3. מעניין מאד.
  תודה.

  רונן

  אוקטובר 10, 2011 at 12:48 pm

 4. […] פוסט שני ואחרון לעת עתה על המהפכה הלובית. לפוסט הקודם: "לוב|התקוממות עממית, מלחמת אזרחים או פלישה מבחוץ?", לחצו כאן. […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: