קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

בחריין | בחירות לפרלמנט בצל המחאה

with 3 comments

[הגר שיזף]

ביום שבת האחרון נערכו בבחריין בחירות-ביניים במטרה להחליף את 18 חברי הפרלמנט ממפלגת "אל וואפק" , מפלגת האופוזיציה שיעית, אשר פרשו מהפרלמנט בחודש פברואר האחרון בעקבות אלימותו של הממשל הבחרייני כלפי מפגיני אופוזיציה.

אל וואפק וחמש מפלגות אופוזיציה נוספות החרימו את הבחירות. נציג אל וואפאק אמר שאין בכוונתה של המפלכה להשתתף במערכת הבחירות משום שלא חל שינוי ביחס הממשלה כלפי המפגינים מאז עזבה המפלגה את הפרלמנט.

דיווחים ראשונים מצביעים על אחוזי הצבעה נמוכים ביותר, שעמדו על כ-17 אחוזים.  אל המפלגות שהחרימו את הבחירות הצטרפו גם מספר מכובד של אזרחים, שיעים בעיקרם, שהחרימו גם הם את הבחירות והפגינו מחוץ לקלפיות.  עקב אחוז ההצבעה הנמוך, הודיעו הרשויות הבחרייניות על סבב בחירות נוסף שיערך ב-1 באוקטובר.

עוד לפני שנערך סבב הבחירות הראשון מונו ארבעה מועמדים לפרלמנט בעקבות העדר תחרות. סאווסאן אל טאקאווי, מועמדת שיעית שאינה משוייכת למפלגה, הייתה אחת מאותם מועמדים שזכו ב"ניצחון טכני" שכזה. סאווסאן, שתייצג את המחוז  הצפוני של בחריין,היא האישה הראשונה שתכהן כחברת פרלמנט  בבחריין.

סבב הבחירות הראשון הסתיים בבחירתם של חמישה חברי פרלמנט נוספים. 9 מושבי פרלמנט נוספים יוכרעו ב-1 באוקטובר, וזאת משום שאף אחד מהמועמדים מתשעת המחוזות הללו "לא קיבל מעל 50 אחוזים מהקולות".

"אין דבר כזה 'דמוקרטיה בחריינית' " אמר שיח עאלי סלימן, איש דת שיעי. "יש להעביר את השלטון לידיים אחרות, בצורה שלוה. אם לא תהיה העברת-כוח, בחריין תישאר במצב של משבר זכויות אדם".

ההפגנות בממלכה הקטנה החלו בחודש פברואר האחרון ולא שקטו מאז. בבחריין, מדינה בה הרוב הוא שיעי והשלטון ומשפחת המלוכה הם סונים, קיימת אפלייה ברורה של השלטון כלפי הרוב השיעי. יחסיה של משפחת המלוכה "אל חליפה" עם הרוב השיעי מעורערים עוד מימיה הראשונים של השושלת, כשעם עלייתה, החרימה המשפחה את אדמותיהם של ילידי בחריין השיעים והפכה אותם לצמיתים. אך בניגוד לדעה הרווחת – לתנועת המחאה הבחריינית יש שורשים היסטוריים עמוקים והיא איננה שיעית גרידא; קיימים בה מוטיבים של מחאה על רקע מעמד סוציו-אקונומי ומאבק פרו-דמוקרטי בה לוקחים חלק האזרחים השיעים, הסונים והחילוניים כאחד. (למידע נוסף על שורשי הסכסוך והאפלייה בבחריין, אתם מוזמנים לקרוא את הפוסט "בחריין|היסטוריה של מחאה").

מאז החלו ההפגנות בבחריין בפברואר האחרון, עשרות מפגינים נהרגו, כחמשת אלפים נפצעו ושלושת אלפים אנשים פוטרו מעבודתם. יש לזכור כי כלל אוכלוסיית בחריין עומדת על כ-650 אלף ועל כן, מספרים אלה לא מבוטלים.

במהלך הקיץ יזם המלך, חאמד בן עיסא אל חליפה, "דיאלוג לאומי" על מנת לדון באפשרויות לרפורמה במדינה. אל וואפק, שבתחילה לקחה חלק בשיחות, הפסיקה את השתתפותה בטענה כי הן לא עוסקות בשורשי הבעיה בבחריין.

ביום הבחירות נערכו ברחבי בחריין הפגנות רבות. תושבי הכפר סנאביס דיווחו שכוחות הביטחון פיזרו את ההפגנה אשר התקיימה בכפר באמצעות רימוני הלם, גז מדמיע וכדורי גומי. המפגינים תכננו להגיע מסנאביס וכפרים שכנים לכיכר הפנינה שבבירת בחריין,מנאמה. "כיכר הפנינה" שימש כמקום התכנסותם של המפגינים בבחריין והיה לסמל המחאה, עד שב-18 במרץ הרסו אותו כוחות הביטחון הבחריינים. מאז, נמצא הכיכר תחת  שמירה קשוחה.

כיכר הפנינה במנאמה, בירת בחריין, בימים טובים יותר.

פעילת האופוזיציה, זינב אלחואג'ה, תיארה את פיזור המפגינים כאלים ביותר. "משום שכוחות הביטחון תמיד מחפשים מפגינים פצועים, אנחנו מעבירים אותם מבית לבית, כדי להמנע ממעצר", היא כתבה.

בשבוע שקדם לבחירות, גבר המתח בבחריין. תנועות של מתנגדי משטר קראו להמונים לקחת חלק באקט של סירוב אזרחי ולחסום את הכבישים המובילים לבירה באמצעות מכוניתם, במטרה לשתק את הבירה. ביום הבחירות, אמר שר הפנים של בחריין כי 22 אנשים נעצרו משום ש"חסמו כבישים או פגעו במכוניות שחנו ליד קלפיות".

במהלך שבוע שעבר השתתפו אלפי אנשים בהלוויתו של דאוואד מארהון, אזרח בחרייני בן 36 שנהרג ב-14 בספטמבר כתוצאה מ"חשיפת יתר לגז מדמיע שנזרק על בית הוריו". הממשלה, לעומת זאת, טוענת שמארהון מת כתוצאה מבעיות "נשימתיות חמורות" שנגרמו ממחלת האנמיה החרמשית. משפחתו מכחישה כי היה חולה במחלה כלשהי.

סוכנות הידיעות הבחריינית דיווחה שביום ראשון האחרון נשפטו מספר פעילי אופוזיציה משום מעורבותם בהפגנות. על פי הדיווח, בית המשפט קבע כי יש לאסור את ראש אירגון המורים הבחרייני ל-10 שנים ואת סגנו ל-3 שנים. סוכנות הידיעות הבחריינית טענה כי השניים השתמשו באירגון על מנת לקדם "הסתה ומעשים פליליים, כמו קריאה למורים לקיים שביתת-שבת, מניעת לימודים, קיום הפגנות בבתי ספר… וקריאה להורים שלא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר". בית המשפט המיוחד, בו התקיים המשפט, הוקם לאחר שהמלך חאמד הכריז על חוק חירום חלקי באמצע-מרץ.

מנאמה, 23 בספטמבר.

עורך הדין רעם חלאף סיפר למרכז הבחרייני לזכויות אדם על המעצרים שנערכו ביום הבחירות: "הלכתי אל בית המשפט ולא הורשתי להכנס לחקירתן של 30 קלינטיות שלי. יותר מ-40 נשים נחקרו. כל העצורים לא קיבלו אוכל, שתייה, נמנעה מהם גישה לשרותים, לתפילות והם לא הורשו להתקשר למשפחותיהם או לעורכי דין. סימני המכות שלהם נוקו וחלקם נלקחו לבית חולים צבאי בלילה. התובע הציבורי החליט שיש להמשיך במעצרן של 38 נשים למשך 45 ימי חקירה, ומעצרן של שבע ילדות הוארך בשלושה ימים… ההאשמות הן: התכנסות בלתי חוקית, התפרעות ותקיפה של כוחות הביטחון".

[לקריאה נוספת על תנועת המחאה בבחריין, לחצו כאן]

Written by hshezaf

ספטמבר 27, 2011 בשעה 6:52 pm

פורסם בבחריין, כללי

Tagged with ,

3 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. תודה הגר!
  תוכלי אולי לתת קצת הפניות למקורות מהם למדת את כל זה?

  נועה לוי

  ספטמבר 28, 2011 at 2:56 pm

 2. היי נועה,
  אני מזהירה אותך – ההפניות בנאליות להחריד:
  http://www.arabist.net/blog/2011/9/22/elections-in-the-gulf-12-bahrain.html – הבלוג המצויין The Arabist
  http://blogs.aljazeera.net/liveblog/Bahrain- אל ג'זירה, שעד לאחרונה לא ממש סיקרו מה שקורה בבחריין ועכשיו מסקרים באופן מדוד.

  hshezaf

  ספטמבר 28, 2011 at 4:25 pm

 3. […] שיזף מהבלוג קו חוץ על בחירות בבחריין בצל המחאה – מצד אחד נבחרה לראשונה אישה לפרלמנט, מצד שני.. עשרות […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: