קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | לקראת בחירות

with 2 comments

"חוקה קודם".

[הגר שיזף]

באילו דרכים יבטיחו הרשויות כי בוחרים לא יצביעו יותר מפעם אחת בקלפיות? האם רשימות הבוחרים ינוקו מכפילויות ויעודכנו? מאחר ופיקוח של שופט הכרחי על מנת לקיים בחירות, ואין מספיק שופטים במצרים בשביל לערוך את הבחירות ביום אחד, האם יהיה לוח זמנים ברור? האם תתקיים חלוקה לאזורי בחירה חדשים ומי יחליט עליה? ומתי,סוף סוף, תמונה וועדת הבחירות?

העובדה שהבחירות לפרלמנט המצרי מתקרבות והשאלות האלה (ועוד רבות) נותרות ללא מענה – מדאיגה ביותר.

המועצה הצבאית העליונה טוענת שתאריך הבחירות, אשר נקבעו לספטמבר הקרוב, אושר אישור גורף על ידי העם באמסגרת משאל העם שנערך במרץ האחרון. טענה זו מועמדת למבחן על ידי תנועה הולכת וגדלה של מצרים המתנגדים לקיומן של הבחירות, שכונו על ידי רבים "בחירות בזק", בתאריך אשר נקבע להן. אך התאריך הקרוב והשלכותיו על תוצאות הבחירות, אינן המחלוקת היחידות על סדר היום והן מצטרפות לויכוחים הציבוריים הניטשים בימים אלה בנוגע לשיטת הבחירות ולתיקונים לחוק הפרלמנט המצרי.

התיקונים, אשר הוצגו לראשונה בתחילת חודש יוני על ידי המועצה הצבאית העליונה, מציגים מערכת משולבת של מועמדים עצמאיים ומפלגות בייצוג יחסי. על פי ההצעה, יתמודדו המועמדים העצמאיים על שני שלישים ממושבי הפרלמנט והמפלגות תתמודדנה על השליש הנותר.

התיקונים המוצעים לחוק הפרלמנט המצרי משנת 1972 מותירים על כנן מכסות של 50 אחוזים מהמושבים עבור נציגי פועלים וחקלאים, ומכסה נוספת של 64 מושבים עבור נשים.

ממדוך שאהין, חבר המועצה הצבאית העליונה, טען כי התיקון לחוק מאמץ שתי מערכות של מועמדים "על מנת לאפשר למועמדים עצמאיים ולמפלגות להתמודד בכל מחוז", הוא הסביר כי "בכל מחוז, מועמדים עצמאיים יוכלו להתמודד כיחידים או כחלק מרשימות, בעוד שמועמדיהן של מפלגות ירוצו ברשימות משלהם."

שאהין העיד כי התיקונים לחוק הפרלמנט יועמדו לדיון ציבורי טרם אישורם הסופי בידי המועצה הצבאית העליונה, אך רוב הכוחות הפוליטיים מיהרו להביע את הסתייגותם ממנה. הכוחות החילוניים הציגו חזית אחידה נגד החוק, במידה רבה משום שהוא משמר את מערכת המועמדים העצמאיים הידועה לשמצה ועל כן צפוי לשמר את יחסי הכוחות שהיו קיימים בימיו של מובארכ – אנשי עסקים ואנשי "המפלגה הדמוקרטית הלאומית" (מפלגתו של מובארכ – NDP) השלטת בעמדות בכירות.

תנועות הנוער (ששיחקו תפקיד מרכזי במהלך המהפכה ומשמרות מאז את כוחן) ביקרו את התיקונים המוצעים בחריפות. טארק אל-חולי, דובר תנועת ה-6 באפריל, אמר כי "התנועה דוחה את התיקונים החדשים לחוק הפרלמנט מכל וכל משום שהם מפלים לטובה את מערכת המועמדים העצמאיים שנוצלה בשנות שלטון מובארכ ומפלגת ה-NDP על מנת לשלוט על החיים הפוליטיים".

חוסיין עבד-אל-רזק, חבר מובילת במפלגת אל-תגמעו, אמר "אני מאמין כי שתי המערכות יבלבלו מאוד את האזרחים המצרים, שמיליונים מהם אינם יודעים קרוא וכתוב. אני חושבת שכל הכוחות הפוליטיים מסכימים כי יש לנטוש לחלוטין את שיטת המועמדים העצמאיים שהייתה אחד מסימני ההיכר של שלטונו המושחת של מובארכ ולעבור לשיטת בחירות מפלגתית-יחסית שתחייב אזרחים לבחור את המועמדים על פי האידיאולוגיה והמצע הפוליטי שלהם".

במקביל להתפתחויות הללו,נראה שתנועת "חוקה עכשיו", ששמה לה למטרה לפעול לדחיית הבחירות הפרלמנטאריות וכתיבת החוקה לפני קיומן, צוברת תאוצה אף היא.

חברי התנועה טוענים כי לוח הזמנים שנקבע (בחירות פרלמנט, בחירת ועדה שתופקד על כתיבת החוקה, כתיבה החוקה ולאחריה בחירות לנשיאות), לא אושר על ידי העם אלא "הוגנב" כבדרך אגב לאחר שהמועצה הצבאית העליונה ראתה בעובדה שמשאל העם על התיקונים לחוקה אושר ברוב גורף מעין הסכמה כללית על לוח זמנים זה. כעת, התנועה הבחירות הדוגלת בכינון חוקה לפני קיומן של בחירות, טוענת כי משאל העם נערך בצורה מטעה משום שהמועצה הצבאית הודיעה עליו רק שבועיים מראש ובכך לא נתנה לאנשים להתכונן ולהתלבט כראוי ואף ערבבה בהצעה תיקונים אותם כולם מעוניינים לקדם – כמו הגבלת זמן כהונת הנשיא – יחד עם נושאים שנויים במחלוקת. בנוסף, טוענים חברי התנועה כי יש לקבוע את חוקי המשחק לפני שמתחילים ולשקול את ההשפעות הצפויות לקיום בחירות בשלב כה מוקדם שלא מאפשרות לתנועות עממיות ומפלגות לגבש עצמן ולצבור את תמיכת ההמונים.

מצריים מראים אצבעות טבולות בדיו, לאחר שהצביעו במשאל העם על תיקוני החוקה.

הקריאה לכתיבת החוקה לפני הבחירות צברה מומנטום לאחר שועדת ה"קונצנזוס הלאומי" שאורגנה על ידי הממשלה והובלה על ידי סגן ראש הממשלה, יחיא אל גמל, הצהירה כי "ישנו צורך דחוף בכתיבת חוקה לפני כל בחירות – יהיו אלה בחירות פרלמנטאריות או נשיאותיות".

 מגמה נוספת ומעניינת לא פחות, שלא ממש ברור לאן היא תוביל את הפוליטיקה המצרית, היא הקמתן של קואליציות בין מפלגות שהקשר בין חלקן ברור יותר ובחלקן ברור פחות.  מדובר במפלגות אשר איחדו את רשמותיהן בכדי למנוע תופעת "קולות אבודים", ככל הנראה בשל ריבוי מפלגות קטנות שהסיכויים שיצברו תמיכה ציבורית עד הבחירות – קטנים. כך למשל, הוקמה קואליציית "הפרויקט המצרי" אשר כוללת שש מפלגות שהחליטו להתמודד בבחירות תחת רשימה מאוחדת. הרשימה כוללת את מפלגת החזית הדמוקרטית, מפלגת הנוער החופשי של מצרים ו"הקואליציה המצרית".

אך בימים האחרונים נפוצה ידיעה משונה על איחודן של שתי מפלגות מצריות מרכזיות עם קשר פוליטי רופף: האחת – מפלגת "החירות והצדק", הלא היא הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים, והשנייה – מפלגת אל וופד אל גדיד (וופד החדשה). איחודן האפשרי של המפלגות הגיע לידיעת הציבור בעקבות פגישה שערכו נציגי שתי המפלגות תחת הכותרת "הברית הלאומית", במסגרתה דנו על איחוד רשמותיהן של המפלגות לקראת הבחירות הפרלמנטאריות בספטמבר.

אל הפגישה, שיזמו האחים המוסלמים, הגיעו 13 מפלגות – הבולטות ביניהן הן מפלגת אל וופד, מפלגת תגמעו  ומפלגת אל – ע'ד (מפלגתו של איימן נור).

"מצרים עומדת בפני שלב קריטי שמצריך הסכמה על אופן בניית המדינה והשגת רפורמות", אמר מוחמד מורסי, ראש מפלגת "החירות והצדק". הוא הוסיף ואמר כי אל לכוחות הפוליטיים להעניק לאנשים שרוצים לסכן את עתידה של מצרים את ההזדמנות.

על פי הדיווחים, אל-וופד הסכימה להקמתה של ועדה משותפת עם מפלגת החירות והצדק שתדון בנושאים "בוערים" כמו ההצבעה שיטת הבחירות וניסוח החוקה החדשה.סגן נשיא מפלגת אל-וופד סיפר ל"אהרם אונליין" כי "מטרת הברית היא לאפשר ייצוג הוגן ואמיתי של כל הכוחות הפוליטיים בפרלמנט בלי שקבוצה אחת תשלוט בו".

נשים מצביעות על אישור תיקוני החוקה.

מדוע שתרצה מפלגת אל וופד שהנה מפלגה ליברלית שמושתתת על אחדות מוסלמית-נוצרית לקשור עצמה לתנועת האחים המוסלמים, איתה יש לה חילוקי דעות רבים על היחס בין מדינה ודת, במיוחד כאשר הפרלמנט הבא יהיה מופקד על כתיבת החוקה? ומדוע שמפלגת האחים המוסלמים, שעד כה התנהגה כמי שהשלטון מובטח לה, צריכה לקשור עצמה למפלגה שנחשבה בזמן שלטונו של מובארכ למפלגת אופוזיציה לא נשכנית בעליל?

הידיעה על איחוד המפלגות בתקופה זו מפתיעה במיוחד גם משום שקיימים חילוקי דעות ביניהן בנוגע לסדרי העדיפויות במהלך תקופת המעבר: רבים מקרב חברי מפלגת וופד וקבוצות חילוניות אחרות מאמינות כי יש לכתוב חוקה בהקדם, בעוד שהאחים המוסלמים מסכימים עם לוח הזמנים הנוכחי – קודם בחירות ואחר כך חוקה.

והשאלה החשובה ביותר – מדוע מפלגות החלו לייצר רשימות מאוחדות בטרם הוחלט מהי שיטת הבחירות? שאלה זו חשובה במיוחד משום שקשה לדמיין מצב בו מפלגות יבחרו להתאחד אם שיטת הבחירות תהיה של ייצוג יחסי.

הבלוגר המצרי איסנדר אל עמרני מספר שכאשר שמע את הידיעה על איחוד המפלגות, התקשר מיד למכר וותיק ממפלגת אל-וופד שדחה את הידיעה בטענה שמדובר בתרגיל יחסי ציבור של האחים המוסלמים ושהנהגת וופד לא אישרה איחוד רשימות עמה ולטענתו אף איננה צפויה לעשות זאת.

אך אם ניקח בחשבון את האפשרות שהמפלגות אכן יתאחדו – ניתן לאתר את האינטרס של כל אחת מהן באיחוד ממין זה. אל וופד, בעבר מפלגת אופוזיציה מוכרת, נמצאת כיום במצב אומלל למדי משום האופן הסלחני בו התייחסה לשלטון מובארכ. אין ספק שאם הייתה משכילה המפלגה לאמץ רוח לוחמנית יותר כלפי המשטר, היא הייתה ממוצבת כיום היטב בקרב מצרים מהצד הליברלי-כלכלי של המפה. אל וופד, האחים המוסלמים ומפלגת השלטון לשעבר הן המפלגות הוותיקות והמוכרות ביותר במצרים וכספה הרב של אל וופד – שעל פי הערכות מסויימות עומד על כ-100 מיליון לירות מצריות (שהותיר מנהיג המפלגה לשעבר, פואד פאשה, בירושה) ומספר מחברי המפלגה ידועים כעשירים מופלגים. ועם זאת, חסרה למפלגת אל וופד חיוניות. מפלגת אל וופד לא ידעה לזהות את ההזדמנות שבהצטרפות להפגנות בתחריר ועל כן, ניתן לראות מדוע המפלגה תמצא לנכון לחבור למפלגה של תנועה שמהווה כוח גדול בחודשים האחרונים.

בעקבות רגע השיא המתוקשר ביותר של המהפכה שהיה יום נפילתו של מובארכ, ניתן לטעות ולחשוב שהמהפכה הושלמה, אך למעשה בתוך המדינה האדמה עדיין רועדת וקבוצות של אנשים עודן נלחמות על דמותה של המדינה הדמוקרטית עליה חלמו – רדיקלית יותר, רדיקלית פחות – ועל דמותה של המהפכה שהם מקדשים. עם התקרבות תאריך הבחירות, נראה שסיר הלחץ רק מתחמם עוד ועוד ויוצר רצף מרתק של אירועים והתפתחויות יום-יומיות.

אם השאלות שהוצגו בראש הפוסט לא ייענו בהקדם, סביר להניח כי הבחירות ידחו בחודשיים לפחות. נותרת האפשרות שהמועצה הצבאית, על אף רצונה לשמור על לוח הזמנית המקוריים, תכריז על פתיחת רישום המועמדים בספטמבר ותערוך את הבחירות עצמן רק כחודש או חודשיים לאחר מכן.

Written by hshezaf

יולי 1, 2011 בשעה 12:26 pm

פורסם בכללי, מצרים

Tagged with ,

2 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

  1. תודה גדולה על ההשקעה במאמר

    • שוב ושוב אני משכילה מהמאמרים שלכם. תודה!

      עינת

      יולי 15, 2011 at 8:14 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: