קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

ספרד | מצפים למהפכה

with 6 comments

[הגר שיזף, מתן קמינר]

ההפגנות בספרד, שהחלו לפני 8 ימים, לא שככו גם במהלך יום הבחירות לרשויות המקומיות שהתקיים אמש ברחבי המדינה. בשעה שעשרות אלפי אנשים הפגינו ברחבי המדינה, אחוז גבוה במיוחד של מצביעים הגיע אל הקלפי ומסקים ראשוניים מראים כי מפלגת השלטון הסוציאליסטית צפויה לספוג הפסד כואב לטובת המפלגה השמרנית.  אחוז ההצבעה הגבוה מגיע לאחר שמארגני ההפגנות פנו בימים שקדמו לבחירות אל קהל המצביעים וקראו להם שלא לקחת חלק בבחירות, כחלק מאקט המחאה נגד מדיניות הקיצוץ והרפורמות הכלכליות שהציגה הממשלה.

דמותם של מארגני ההפגנות, כמו זהותה של "תנועת ה-15 במאי"  ששמה מתנוסס מעל דפי העיתונאים כתנועה שעומדת בראש המחאה העממית, נותרו עמומים. ככל הנראה, "תנועת ה-15 במאי" איננה ארגון במובן הקלאסי וייתכן שאין היא אלא  כותרת שהעניקה העיתונות המקומית והעולמית להתעוררות המחאה האנטי ממשלתית.

על כל פנים, המפגינים בכיכר הצהירו כי בימים הקרובים יערכו פגישות בין קבוצות המפגינים השונות במדריד ובשאר ספרד שעיקר מטרתן יהיה הפקת מסמך דרישות קוהרנטי שיהיה מוסכם על כולם, אותו יקדמו אל מול גורמים ממשלתיים.

בהעדר מסמך כזה עד כה, התפרסמו ברחבי הרשת במהלך הימים האחרונים מספר הצהרות והכרזות של קבוצות שונות מקרב המפגינים והמפלגות השונות, המעניינת ביותר מביניהן נקראת "הצהרת כיכר פוארטה דל סול" אשר חוברה על ידי מספר מפגינים שנמצאים שם במהלך הימים האחרונים, והרי היא לפניכם:

"מתוך מודעוּת לכך שזוהי פעולת התנגדות מתמשכת, המכונסים בכיכר פוארטה דל סול מסכימים ביניהם להכריז כדלהלן:

1.  לאחר שנים רבות של אדישות, קבוצת אזרחים בני גילאים שונים וממוצאים חברתיים שונים (סטודנטים, מורים, ספרנים, מובטלים, עובדים…) שנמאס להם מהיעדר הייצוג ומהבגידה המתרחשים בשם הדמוקרטיה, התכנסו יחד בפוארטה דל סול סביב רעיון הדמוקרטיה האמיתית.

2.  הדמוקרטיה האמיתית מתנגדת לדלדול ההדרגתי של המוסדות שמטרתם לייצג את האזרחים, ההופכים לסוכני ניהול ומנהל ותו לא, בשירותו של הכוח הפיננסי הבין-לאומי.

3.   הדמוקרטיה שאותם מקדמים המנגנונים הבירוקרטיים המושחתים אינה אלא צירוף של נהלי בחירות חסרי משמעות, שבהם יכולת ההשפעה של האזרחים אפסית.

4.   השחתת הפוליטיקה הביאה לחטיפתן של המלים בידי אלה המחזיקים בשלטון. עלינו לקחת בחזרה את המלים ולהעניק להן משמעות מחודשת, כדי למנוע מניפולציות בשפה המותירות את גוף האזרחים חסר-הגנה ונוטלות ממנו את היכולת לפעול באופן מלוכד.

5.    הדוגמאות למניפולציות וחטיפה של השפה הן רבות מספור ומהוות כלי של שליטה ותעמולה שקרית.

6.   הדמוקרטיה האמיתית משמעותה להעניק שמות פרטיים לַבּוּשה העוברת עלינו: קרן המטבע העולמית, הבנק האירופאי המרכזי, נאט"ו, האיחוד האירופי, סוכנויות דירוג האשראי כגון מודי'ס וסטדנרד אנד פור'ס, מפלגת העם [מפלגת האופוזיציה הימנית – מ"ק], המפלגה הסוציאליסטית; יש רבים נוספים וחובתנו לכנות אותם בשם.

7.   לכן בדיוק יש לכונן שיח פוליטי המוסגל לחדש את הרקמה החברתית שהוחלשה בשיטתיות במשך שנים של שקרים ושחיתות. בלב האזרחים לא נותר כל כבוד כלפי המפלגות הגדולות, איך אין זה אומר שאיבדנו את חוש הביקורת. להפך: הפוליטיקה איננה בידינו. לקחת את זכות הדיבור – זוהי פוליטיקה. לחפש חלופות של השתתפות אזרחית- זוהי פוליטיקה.

8.   אחת הדרישות העיקריות שלנו היא רפורמה בחוק הבחירות שתחזיר את הדמוקרטיה למשמעותה האמיתית: שלטון האזרחים. דמוקרטיה השתתפותית. בה בעת, אנו דורשים להציב קוד אתי עבור הפוליטיקאים, שיבטיח את התנהלותם התקינה.

9.   אנו מדגישים במיוחד שהאזרחים המכונסים כאן מהווים תנועה רב-דורית, שכן אנו משתייכים לדורות שונים שנידונו להדרה בלתי-נסבלת מקבלת ההחלטות הפוליטיות המשפיעות על חיי היומיום שלנו ועל עתידנו.

10. איננו קוראים להימנע מהצבעה ככלל, אנו דורשים שלהצבעתנו תהיה השפעה אמיתית על חיינו.

11.  היום איננו כאן רק על מנת לדרוש גישה למשכנתאות או למחות על הכשלים בשוק העבודה. זהו מאורע. ומאורע שכזה יכול לספק משמעויות חדשות לפעולותינו ושיחינו. את המאורע הוליד הזעם. כי הזעם שלנו הוא דמיון, עוצמה, כוח אזרחי."

 נכון להיום, המפגינים הצהירו כי ישארו בכיכר לפחות עוד שבוע – עד ה-29 במאי.

בימים הקרובים נשתדל להעלות פוסט שמסביר את הרקע להפגנות, המשבר הכלכלי בספרד ובאירופה בכלל.

עד אז, אתם מוזמנים מאוד לקרוא פוסט נפלא מאת איה שושן (שנמצאת במדריד) ובעריכת חגי מטר . הפוסט מספר על המתרחש בכיכר ובמדריד בפורטרוט. מומלץ ביותר. (לחצו כאן)

Written by hshezaf

מאי 23, 2011 בשעה 8:05 am

פורסם בכללי, ספרד

Tagged with

6 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. אפשר קצת יותר הסבר על המצב בספרד כפי שהמפגינים תופסים אותו?

  יונתן שחם

  מאי 23, 2011 at 8:41 am

 2. פה לא תהיה מהפכה כי כל העשירים השתלטו על השמאל ובכלל לא כזה גרוע פה מה שאומר שהולך להיות הרבה יותר גרוע.

  ערן ציקולוב

  מאי 23, 2011 at 2:17 pm

 3. המפגינים קראו שלא להצביע, אחוזי ההצבעה בסוף היו גבוהים מהרגיל, והמסקנה שלכם מזה היא שהמחאה צוברת תאוצה?

  יובל

  מאי 23, 2011 at 3:35 pm

 4. היי יובל,

  דבר ראשון, תקן אותי אם אני טועה – אבל אני לא רואה שכתבתי בפוסט שהמחאה צוברת תאוצה, אלא שהיא אינה שוככת – שזה שונה בתכלית.
  דבר שני – העובדה שאנשים ממשיכים להגיע לכיכרות ואף מבלים שם לילות שלמים כבר שבוע ברצף, היא אכן דבר יוצא דופן ומרשים. מכיוון שכאמור, להפגנות אין הנהגה ברורה – היכולת של מארגני המפגנה (שכפי שכתבתי, זהותם לא ברורה עד הסוף) לייצר אמירה חד משמעית שהשפעתה על כלל קהל הבוחרים היא מעט לא סבירה ואין ספק שכרגע זה נראה, לפחות לי,כמו אחד הדברים שיכולים להחליש ולמוסס את ההפגנות. ההאנשים בכיכר מבינים זאת גם כן וכפי שכתבתי בפוסט, עומלים על יצירת חזית ורשימת דרישות אחידה. לאחר שתפורסם אחת כזאת נוכל לדעת מעט יותר בבירור האם העם הספרדי עומד מאחוריה או לא.

  הגר

  מאי 23, 2011 at 5:18 pm

 5. אוקיי, תודה.
  מה שהטעה אותי כנראה היה הקשר הסיבתי המרומז בפסקה הראשונה ("לאחר ש-").

  יובל פינטר

  מאי 23, 2011 at 9:06 pm

 6. יש מלא אנשים בטלנים ומובטלים בספרד שאין להם מה לעשות אז הם מפגינים לא מבינים בעצמם נגד מה.

  מיקי

  מאי 25, 2011 at 9:26 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: