קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | המפלגות החדשות, המפלגות הותיקות

with 2 comments

[הגר שיזף]

ב-28 במרץ 2011 הודיעה המועצה הצבאית העליונה, על החלתו של החוק החדש להקמת מפלגות. החוק קובע כי על מנת להקים מפלגה חוקית במצרים יש לאסוף 5,000 חתימות מתושבים בלפחות עשרה מחוזות שונים במצרים, לאחר מכן תוגש הבקשה לוועדה בעלת סמכות משפטית אשר תבחן את הבקשה ותאשר או תפסול את הקמת המפלגה תוך 30 ימים. והיה ותמצא המפלגה חוקית, רישומה יעלה כ-1,000 לירות מצריות.

חוק זה, שקובע תהליך סבוך למדי לגיבוש מפלגה כחוק, ספג ביקורות רבות מיד עם פרסומו: התאריך המיועד לבחירות הפרלמנטאריות במצרים הולך ומתקרב (ספטמבר 2011, ככל הנראה), והחוק החדש והמחמיר עשוי להוות מכשול בפני תנועות שמעוניינות להכריז על עצמן כמפלגות. יש לזכור כי רוב התנועות הפוליטיות במצרים סבלו דיכוי מתמיד תחת שלטונו של מובארכ, וכי התקופה הקרובה קריטית ביותר לגיבוש זהויות פוליטיות חדשות במצרים.

עוד נקודה לביקורת הייתה חוסר הבהירות בלשונו של החוק החדש ובמיוחד בסעיף בו מתוארות הסיבות שבגינן תוכל הועדה לפסול מפלגות: "קיים איסור להקים מפלגה שעקרונותיה, יעדיה ומדיניותה יעמדו בניגוד לעקרונות החוקה המצרית או שיסכנו את הביטחון הלאומי או אחדותו של העם המצרי". אחת מהבעיות בניסוח זה טמונה בכך שנכון לרגע זה, החוקה המצרית עדיין כוללת את הסעיף האומר כי על כל האזרחים להכיר במצרים כמדינה מוסלמית.

MARCO LONGARI/AFP/Getty Images

את החוק, כאמור, יזמה המועצה הצבאית העליונה והתומכת העיקרית בו הייתה תנועת האחים המוסלמים (שלאחרונה הפכה למפלגה). ניתן לראות בבירור מה מרוויחה מפלגת האחים המוסלמים מהחוק החדש – שימור של הכוחות הישנים ושל הסטטוס שלה כתנועת אופוזיציה לשלטון מובארכ שמרושתת היטב ברחבי מצרים: בהעדר מפלגות חדשות ומשמעותיות – האחים המוסלמים ירוויחו עוד קולות רבים בקלפי.

יש הטוענים כי החוק החדש מהווה המשך של מגמה שהחלה במשאל העם שנערך בחודש מרץ: תיקון החוקה הקיימת וקיומן של בחירות-בזק תוך חצי שנה, יחד עם החוק החדש מעמידים את השאיפות הדמוקרטיות של החברה המצרית במבוי שגם אם איננו סתום לחלוטין, היציאה ממנו נראית קשה ביותר.

בקרב המפלגות החדשות והמפלגות שעוד בדרך שוררת הסכמה על נושא אחד לפחות – היכולת לקיים בחירות דמוקרטיות אמיתיות נראית לא סבירה כרגע וכולם יזדקקו להרבה יותר מ-6 חודשים על מנת לכונן תרבות דמוקרטית  שתאפשר למפלגות החדשות להתערות בחברה ולהמונים לפתח מודעות פוליטית אמיתית.

אף על פי כן, אני מביאה בפניכם רשימה של מפלגות מצריות חדשות וותיקות. המפלגות החדשות טרם סיימו את הליכי הרישום ועל כן עדיין לא מוכרזות כמפלגות חוקיות באופן רשמי. הרשימה היא כמובן רשימה חלקית ומבוססת על מאמרים מתוך העיתון המצרי "אל אהרם", מסמכים מתוך האתר "מסמכי תחריר" והניו יורק טיימס.

מפלגות שמאל

מפלגת הפועלים הלאומית-מתקדמת – "תגמע"

מפלגה סוציאליסטית-דמוקרטית שהייתה למפלגת ה"שמאל" החוקית היחידה בזמן שלטונו של מובארכ. מצעה של המפלגה בזמן מובארכ כלל  דחיית קיצוניות דתית, פיתוח התעשייה המצרית והעלאת המודעות לנושאים סביבתיים. המפלגה החרימה את הבחירות הנשיאותיות הראשונות שיזם מובארכ בשנת 2005 בטענה שסביר להניח שהן לא יהיו חופשיות או דמוקרטיות. זמן קצר לאחר נפילתו של מובארכ, פרשו 73 חברים משורות המפלגה לאחר שהאשימו את ההנהגה בקירבה יתרה למפלגתו של מובארכ וקראו לגיבושה של מפלגה חדשה. החברים הפורשים ממפלגת התגמע הצטרפו לאחר מכן לקואליצית-שמאל חדשה שהוקמה שעונה לשם "הברית העממית".

נציג המפלגה נכח בכנס שארגן מכון אל – שרק אליו הוזמנו המפלגות הגדולות כדי לדון בעמדות שלהן לגבי עתיד מצרים לאחר המהפכה והעלה את הנושאים הבאים:

 • ביקורת על החוק החדש שמוציא הפגנות אל מחוץ לחוק.
 • נציג המפלגה טען כי חוק גיבוש המפלגות החדש "מאפשר רק לעשירים לגבש מפלגות".
 • נביקורת על ההצהרה החוקתית של המועצה הצבאית מסוף מרץ, משום שלטענתם היא מעניקה למועצה הצבאית סמכויות נרחבות מדי, אותן ככל הנראה ירש הנשיא הנבחר.
 • דרישה להעלאת שכר המינימום ל-1,200 לירות מיצריות.
 • דרישת תשלום דמי אבטלה.
 • דרישה למיסוי פרוגרסיבי.
 • תמיכה בבחירות יחסיות (ולא אזוריות), על מנת לצמצם את השימוש בשוחד והשפעתם של מניעים שבטיים על מערכת הבחירות.
 • נציג המפלגה אמר כי אין לראות באיראן מדינת אויב ושיבח את  הצהרתו של שר החוץ המצרי בה אמר כי יפעל למען קירוב היחסים בין שתי המדינות.

הברית העממית

ברית של יוצאי מפלגות שמאל שהוקמה אחרי המהפכה, הדוגלת בגישה של "אחדות ושוני" של חבריה. הקואליציה בנויה בצורה דמוקרטית ובימים אלה ממש מתקיימים בה דיונים על אופיה ועקרונותיה.

עיקרי המצע שלה כוללים:

 1. החלת דמוקרטיה על כל מוסדותיה של מצרים (ביטול חוק החירום, ביטול החוקים המגבילים את חירויות האדם וכינון שלטון אזרחי).
 2. חיזוק זכויות חברתיות-כלכליות והעמדתן בראש סדר העדיפויות (קביעת שכר מינימום ומקסימום, פיקוח על מחירים, דמי אבטלה).
 3. בחינה מחדש של יחסי מצרים-ישראל ותמיכה מוצהרת במאבק הפלסטיני ובמאבקים למען דמוקרטיה וחירות של כל העמים הערבים.
 4. על מצרים להיות מדינת כל אזרחיההממשלה תאבק בכל סוגי האפליה (על רקע מין, דת, מעמד סוציו-אקונומי). המפלגה מתנגדת לשלטון צבאי או דתי.
 5. המפלגה דוחה לחלוטין את שלטון הניצול הקפיטליסטי ומדגישה את זכויות הפועלים והעניים. המפלגה מתכוונת לגייס באופן מכוון לשורותיה פלאחים ופועלים.

מפלגת הפועלים הדמוקרטית

מוסטפא באסיוני, ממקימי המפלגה, אמר לאל–אהרם: "חלק מהמנדט של המפלגה הוא לעצור את תהליכי ההפרטה. תפקיד המפלגה הוא לשמור על האינטרסים של הפועלים וזכויותיהם. חברי המפלגה מאמינים בזכותם של הפועלים להביע את דעתם ולהיות חברים במפלגה שמייצגת אותם. הפועלים היו מאורגנים היטב לאורך השנים, יש להם רמה מאוד גבוהה של מודעות פוליטית".

למפלגה אין כעת מנהיג רשמי ומוביליה טוענים כי הם לא ממהרים להקים אותה באופן רשמי לפני בחירות-הבזק: "גיבוש מפלגה לוקח זמן. אנחנו לא מעוניינים בלחץ שהחוק החדש דוחק אליו".

בהצהרה הראשונה של המפלגה החדשה נכללו הנושאים הבאים:

 1. הגנה על ערכי המהפכה והשלמתה.
 2. ייסוד ועדי שביתות
 3. ייסוד איגודי עובדים ברחבי מצרים
 4. החלת שלטון אזרחי ודמוקרטי
 5. מאבק בחוקים קפיטליסטים
 6. קביעת שכר מינימום ומקסימום
 7. הלאמה של תאגידים

המפלגה הנסאריסטית הערבית-דמוקרטית

מפלגה שקיימת עוד משנת 1992 והוותה מפלגת אופוזיציה בזמן שלטונו של מובארכ. המפלגה רואה בעצמה היורשת של מפלגתו של נאסר והאג'נדה שלה שואבת השראה מהסוציאליזם – הערבי שרווח בתקופתו של נאסר.

עיקרי המצע של המפלגה כוללים:

 1. חיזוק הסקטור החקלאי
 2. עידוד אינטגרציה כלכלית בין מדינות ערב.
 3. חיזוק הסקטור הציבורי
 4. הגנה על חירות הדת, המחשבה והדעה.
 5. סיפוק טיפול רפואי ללא תשלום לכל אזרחי מצרים.
 6. חתירה לשלום בזירה העולמית.

נציג המפלגה נכח גם הוא בכנס שארגן מכון אל – שרק. בפתח הדברים אמר נציג המפלגה, עבדאללה אל סנאווי, כי הוא איננו מדבר בשמה של המפלגה הנסאריסטית אלא בשמה של התנועה הנסאריסטית וזאת משום שהוא אינו מאמין שקיומן של מפלגות אמיתיות התאפשר במצרים של מובארכ ותחת המערכת הבלתי דמוקרטית ששררה בה.

 • אל סנאווי ביקר את חוסר הבהירות ששורר במהלך תקופת המעבר ואמר כי החלטות רבות בנוגע לאופן הבחירות שיתקיימו במצרים בעוד פחות מחצי שנה עדיין לא הוכרעו וכתוצאה מכך קיים כוח רב מדי בידי המועצה הצבאית העליונה בנוגע לאופן התנהלותה של מערכת הבחירות.
 • המפלגה מתנגדת להעמדה לדין של אזרחים בבתי דין צבאיים.
 • ·         אל סנאווי הדגיש כי יש לדאוג לייצוגן של קבוצות שכרגע לא זוכות לייצוג בפרלמנט. עם זאת, יש לבטל את המכסות המחוזיות של פועלים ופלאחים (החוק המצרי מחייב שלפחות 2 פלאחים ייבחרו לפרלמנט מכל מחוז ) שכרגע מעוגנות בחוק משום שלדבריו, מכסות אלה מהוות תירוץ לאי נקיטת צעדים שיאפשרו ייצוג הוגן של קבוצות מודרות.
 • תומכים בייצוג יחסי.
 • בטווח הרחוק התנועה מאמינה כי מצרים צריכה להיות דמוקרטיה פרלמנטרית. עם זאת, לטענתו של אל סנאווי, מצרים עדיין לא מוכנה לכזה מצב משום שהמפלגות הקיימות בה עדיין אינן מפותחות מספיק ולא מייצגות את הקשת הפוליטית ומגוון האוכלוסיה שקיים במצרים ועל כן, כרגע, הוא יעדיף דמוקרטיה נשיאותית.

מפלגות ליברליות

 המפלגה הסוציאל-דמוקרטית

מפלגה ליברלית שדוגלת בשוק החופשי.

דמויות מרכזיות רבות הצטרפו לשורות המפלגה: מוחמד אבו-גאהר (מייסד תנועת המרצים "ה-9 במרץ") וסאמר סולימאן (אקדמאי מהאוניברסיטה האמריקאית בקהיר).

בכנס שערך מכון אל-שרק הציגה המפלגה את הנושאים הבאים:

 • בראש סדר העדיפויות עומדת החלת שקיפות ופיקוח על גופי השלטון בתקופת המעבר שעד הבחירות והקמתן של מפלגות חדשות.
 •  לטענת המפלגה, הזמן שניתן עד לקיום הבחירות קצר מדי ועל כן הפרלמנט לא ייצג את רצון העם המצרי; אי לכך היא תומכת בדמוקרטיה נשיאותית. "יהיה קל יותר לקבוצות ומפלגות שונות להחליט מי יהיה הנשיא שייצג אותן" אמר נציג המפלגה,סאמר סולימן.
 • המפלגה מבקרת את ההחלטה כי הפרלמנט שייבחר יהיה זה שיכתוב את החוקה. "צעד כזה משמעו שהפרלמנט יורשה להציב לעצמו את גבולות השיפוט שלו", אמר סולימאן.
 • על המדינה לדאוג לפיתוח הכלכלה ועל המגזרים הציבורי והפרטי להוביל את הכלכלה יחד.
 • נציג המפלגה, סאמר סולימאן, אמר כי המפלגה מעוניינת לפעול לחיזוק הקשרים עם מדינות ערביות שכנות אך אמר כי בריתות אזוריות וקירבה בין מצרים למדינות האיזור יקבעו בעיקר על פי המערכת הפוליטית של המדינה ולכן, על מצרים להעדיף קירוב יחסים עם טוניסיה על גבי איראן.

לאתר המפלגה (ערבית), לחצו כאן.

מפלגת המצרים החופשיים

המפלגה הוקמה על ידי הטייקון המצרי נג'יב סאויריס, שתאגיד התקשורת הגדול "אורסקום" נמצא בבעלות משפחתו. אורסקום הנו התאגיד הפרטי הגדול ביותר במצרים, ששיא פריחתו הייתה תחת שלטון מובארכ. סאויריס ידוע לשמצה משום חברותו עם בנו של מובארכ, גמאל מובארכ.

עיקרי הערכים של המפלגה החדשה הם קידום הדמוקרטיה, חירויות אזרחיות, שיוויון, חופש דת, הפרדת הרשויות וקידום הנוער.

המפלגה תומכת בכלכלה חופשית אך אומרת כי תדאג שצדק חברתי יעמוד בראש סדר העדיפויות.

על אף שסאויריס הנו נוצרי קופטי, הוא הצהיר כי מפלגתו תומכת בהשארת סעיף החוקה שקובע שאיסלאם היא הדת הרשמית של מצרים: "רוב חברי המפלגה הם מוסלמים, אך קופטים מוזמנים להצטרף" אמר סאויריס "עם זאת, אני קורא לכל קופטי שמעוניין להצטרף כחבר מפלגה להביא איתו עוד שני חברים מוסלמים".

תחריר. MARCO LONGARI/AFP/Getty Images .

מפלגות אסלאמיות

האחים המוסלמים

על אף שחוק המפלגות החדש אוסר על הקמת מפלגות חדשות שמתבססות על ערכים דתיים, האחים המוסלמים הודיעו ב-21 בפברואר כי הם מתכוונים לייסד את "מפלגת החופש והצדק".

האחים המוסלמים הודיעו כי אין להם התנגדות לכך שנשים או קופטים יהיו חברים בפרלמנט, אך הם אינם כשירים לנשיאות. חברות במפלגה תהיה פתוחה לכל האזרחים המצריים שמזדהים עם עקרונותיה.

המפלגה החדשה תומכת בקפיטליזם של השוק החופשי.

דובר המפלגה אמר "כשאנחנו מדברים על ערכי המהפכה – חירות, צדק חברתי, שיוויון – כל אלה נמצאים בשריעה [ההלכה האיסלאמית]".

בכנס שארגן מכון אל – שרק אמר נציג המפלגה את הדברים הבאים:

 • המפלגה תתמוך ביוזמות סוציאליסטיות וליברליות וזאת משום שהאיסלם  חופף אידיולוגיות שונות בנושאים שונים.
 • המפלגה איננה רואה בעיתיות בתאריך הבחירות.
 • תומכים בדמוקרטיה פרלמנטרית. דובר המפלגה התנגד לדעותיהם של נציגי המפלגות האחרות שאמרו שהפרלמנט הבא לא ייצג נאמנה את הציבור המצרי וטען כי יהיו אלה בחירות דמוקרטיות אמיתיות שייצגו את רצונו של העם.
 • אבו ברכה, נציג המפלגה אמר כי יש לפעול למען קירוב יחסיה של מצרים עם מדינות אפריקאיות ובפרט עם מדינות אגן הנילוס. בנוסף אבו ברכה הדגיש כי זהו זמן חשוב לחזק את כלכלת מצרים על מנת לחזק בהתאמה את השפעתה של מצרים על כלכלת האזור.

מפלגת המרכז החדשה (אל ווסט אל גדיד)

מפלגת אל ווסט קיימת מאז שנת 1995 אך רק בפברואר השנה השיגה המפלגה רישיון והפכה למפלגה חוקית.

זוהי מפלגה מוסלמית מתונה עם נטיות ליברליות אשר הוקמה על ידי מספר אקדמאים שפרשו מהאחים המוסלמים בשנות ה-90.

המפלגה מקבלת מצב בו נשיא מצרים יהיה נוצרי ורוצה לקדם מצב בו מערכת הצדק המצרית תישען על ההלכה המוסלמית, אך תתאם לצרכים של חברה מודרנית וחילונית.

המפלגה מדגישה כי ב-24 המקומות הראשונים שלה נמצאים שני קופטים ואישה.

בכנס שארגן מכון אל – שרק אמר נציג המפלגה את הדברים הבאים:

 • המפלגה תומכת בבחירות יחסיות בטענה ששיטה כזו תאפשר ייצוג ראוי למפלגות קטנות.
 • המפלגה תומכת בדמוקרטיה סמי-נשיאותית (צורת ממשל בה יש חלוקת כוח ואחריות בין ראש הממשלה והנשיא והם יכולים להיות ממפלגות שונות) ומנמקת זאת בחשש כי דמוקרטיה נשיאותית תרכז יותר מדי כוח בידיים של דמות אחת ועל כן עשויה להביא לעלייתו של דיקטטור חדש.
 • לשרי הממשלה צריכים להיות תחומי אחריות נרחבים יותר.

לאתר המפלגה (ערבית), לחצו כאן.

מפלגת אל-נהד'ה (התחייה)

הנה המפלגה החדשה של הזרם הסלפיסטי במצרים, אך לפי דבריו של מייסדה, ממדוך איסמעיל, כל אזרחי מצרים מוזמנים להצטרף אליה.

הסלפיזם הנו זרם של האיסלם הסוני אשר נשען אך ורק על פרשנות מוקדמת של האיסלם ולא על פרשנויות מאוחרות. על פי הסלפיסטים, על המדינה להיות מדינה אסלאמית אשר חוקיה הם חוקי השריעה.

"לסלפיסטים יש הרבה יותר השפעה באזורים הכפריים של מצרים מאשר ל'אחים המוסלמים' " אמר פעיל מתנועת המחאה המצרית, "האחים המוסלמים הם גוף פוליטי, אך הגוף החזק באמת הוא הגוף הדתי-סלפיסטי".

לאחרונה, עלו הסלפיסטים לכותרות במצרים בעקבות מספר מקרי אלימות שהתרחשו באזורים הכפריים של מצריים, שהתקשורת המצרית מהרה לקשור ביניהם לבין הסלפיסטים. ההנהגה הסלפיסטית מכחישה את מעורבותה במקרים הללו.

כמובן שאין אלה המפלגות היחידות הקיימות במצרים. המפלגה הקומוניסטית, מפלגת ראשית הנוער, החזית הלאומית לצדק ודמוקרטי ותנועת העם הנן רק חלק מעשרות המפלגות שנמצאות בתהליכי התעוררות או רישום ורק זמן יגיד איזו מהן תצמח ותהווה כוח פוליטי אמיתי. 

Written by hshezaf

אפריל 26, 2011 בשעה 12:50 pm

פורסם בכללי, מצרים

Tagged with

2 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. מרתק, תודה!

  אסף ברטוב

  אפריל 28, 2011 at 1:42 pm

 2. מרתק, תודה!

  עינת

  מאי 3, 2011 at 1:01 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: