קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

19 באפריל 2011: לוב, תימן, בחריין, סוריה וערב הסעודית.

with one comment

[הגר שיזף]

לוב

– לפחות 10,000 אנשים נהרגו מאז תחילת המאורעות האלימים בלוב, דיווח מקור מכוחות המורדים.

שר החוץ הבריטי, וויליאם האג, הודיע היום כי בריטניה תשלח משלחת ייעוץ צבאית לבנגאזי על מנת לסייע למורדים. ה-BBC מדווח כי מדובר במשלחת של 10 קצינים בריטים אשר יספקו ייעוץ בנושאי מודיעין ולוגיסטיקה. האג הדגיש כי שליחת המשלחת לא חורגת מגבולות המנדט שניתן לנאטו על ידי מועצת הביטחון של האו"ם והדגיש את טבעה ההומניטארי של המשלחת. עם זאת, ביקורת כבר נשמעה על ההחלטה לשלוח את המשלחת הזאת. סיר מנזיס קמפבל, הדובר לענייני חוץ לשעבר של המפלגת הליברל-דמוקרטית אמר: "אל לנו לשכוח שמלחמת ויאטנם התחילה מכך שהנשיא האמריקאי שלח משלחות של יועצים צבאיים"

– מורדים מבנגאזי החלו להעביר מזון, ציוד רפואי ונשק למסראתה.

– סוכנות הידיעות הלובית מדווחת כי עבד אלעטי אלעובידי, שר החוץ הלובי, הודיעה כי לאחר שיחות עם נציגי האו"ם הוחלט כי השלטון הלובי יפעל בקנה אחד עם רזולוציות האו"ם ויפעל למען שביתת נשק ויאפשר העברת סיוע הומניטרי.

– דובר מכוחותיו של קדאפי חזר על הטענה כי המורדים הם חלק מאל-קאעדה. לדבריו: "המעורבות של אל קאעדה בקונפליקט בלוב מוכחת מדי יום. אנחנו מאמינים כי זה מסוכן ביותר לתת לאנשים הנתמכים על ידי ארגון כזה לנהל את המדינה".

– גורמים רשמיים מקרב ועידת המעבר הלאומית (הגוף שמתיימר לייצג את כלל המורדים נגד שלטון קדאפי בלוב) בבנגאזי הודיעו אתמול כי הם לא ימכרו נפט עד שלא תתחדש הפקתו, דבר שצפוי לקחת שבועות ספורים. ידיעה זו חשובה משום שיכולתם של המורדים להמשיך ולהלחם בקדאפי תלויה במידה לא מועטה ביכולתם למכור נפט.

ובאשר למדיניות העתידית של הועידה לגבי רווחי הנפט, אמר הממונה על הנפט מטעם הועידה, וואהיד בוראיגי:

"נפעל למגר את השחיתות בתעשיית הנפט ונחזק את הידע והמומחיות הלאומית שלנו בנוגע לנפט. אין זה אומר שאנחנו מתכוונים להפסיק שותפויות עם גופים בינלאומיים, אנחנו מתכוונים להמשיך ולכבד את כל ההסכמים שיש לנו עם פרטנרים זרים וכמו כן נקבל בברכה משקיעים חדשים במדינתנו"

סוריה

היום אחה"צ פורסם שהקבינט הסורי אישר חוק אשר מבטל את חוק החירום (החוק ייכנס לתוקף רק לאחר חתימתו של אסד) . בנוסף הודיע אסד כי בית הדין לענייני ביטחון שמשמש  כבית משפט מיוחד ל"פושעים" מסכני משטר, ייסגר. שינוי נוסף עליו הודיע אסד הוא שמעתה קיום הפגנות בלתי אלימות הוא דבר חוקי. כמובן שממשלתו של אסד נמנעת מלהודות שההפגנות שהתקיימו עד עכשיו היו הפגנות בלתי אלימות ושר הפנים הסורי כבר טען בפני התקשורת כי מדובר בהתקוממות אלימה. על כן, לא ברור אם ואיך ישנה החוק החדש משהו ביחסן של הרשויות הסוריות למפגינים. מספר דקות לאחר ההודעה, פנה שר הפנים הסורי לעם וקרא להם לא לקחת חלק בהפגנות או מצעדים.

לאחר ההודעה התחדשו ההפגנות בערים באניאס וחומס.

הצהרתו של אסד מגיעה לאחר ההחרפה שחלה אתמול באלימות כלפי מפגינים בסוריה. השתלשלות העניינים של הימים האחרונים לפניכם:

– אתמול לפנות בוקר נהרגו 8 מפגינים בעיר חומס במהלך עימות עם כוחות הביטחון שכנראה נוצר במהלך לוויה למנהיג שבטי שמת בעודו עצור בעקבות התנגדותו לשלטון אסד.

– בבוקר, אלפים מבין תושבי העיר קיימו לוויות (ככל הנראה, שלוש לוויות שונות) למפגינים שנהרגו במהלך הלילה.

– לקראת הערב אלפי מפגינים הגיעו למרכז העיר וקיימו שם הפגנת שבת (הפגנה שבמהלכה המפגינים יושבים ומסרבים להתפנות). ככל שנהיה יותר מאוחר מספר המפגינים עלה עד שבשיא הנוכחות ההערכות עמדו על כ-70,000 מפגינים, חלקם בנו אוהלים בכיכר העיר.

אחד המפגינים, אבו עומר, אמר לאל ג'זירה: "אני בן 45. זוהי הפעם הראשונה בחיי בה אני שובר את מחסום השתיקה, הפעם הראשונה בה אני חש חופשי. השלטון לא רוצה שנהנה מחופש או כבוד. זה זמן רב מדי שאנו נשלטים באגרוף ברזל וכוח הזרוע".

וידאו מרגש של ההפגנה שנערכה אתמול בחומס

– שר הפנים הסורי פנה אל העם הסורי בטלוויזיה ואמר כי ההתקוממות היא "התקוממות חמושה" ועל כן הוא קורא לכולם לדווח על "הטרוריסטים שבקירבנו". מעודן.

– בסביבות 00:00 בלילה (בין אתמול להיום) דווח כי הנוכחות בכיכר העיר מתחילה להידלדל – כ-10,000 מפגינים תכננו להעביר את הלילה בכיכר, מתוכם כרבע נשים. אקטיביסטים שנמצאו במקום ספרו כי ניתן היה לראות אוטובוסים של כוחות הביטחון ושוטרים חמושים.

– בסביבות השעה 00:15 החלו כוחות הביטחון לירות לעבר המפגינים שנותרו בכיכר. בערך באותה השעה החלו להגיע דיווחים על כך שטנקים נכנסו למרכז העיר.

– גארדיאן: עיתונאים זרים ששהו בחומס נעצרו או גורשו ולא אושרה כניסתם של עיתונאים לעיר.

– בנוסף, דווח אתמול על הפגנות גדולות של קורדים בעין אל-ערב שבצפון המדינה ובפרברי דמשק הפגינו כ-1,000 אנשים.

בוידאו שלפניכם תוכלו לראות מפגינים בפרברי דמשק מורידים את תמונתו של אסד משלט ברחוב. הוידאו מתוך אתר אל ג'זירה:

– היום בבוקר עשרות תלמידים ניסו לקיים הפגנה באוניברסיטת דמשק, אך כוחות הביטחון מנעו מהם זאת. ככל הנראה נעצרו 10 מפגינים.

– ועכשיו למשהו מעט פחות מרגש, אך מעניין: הוושינגטון פוסט פרסם אתמול כתבה גדולה על המעורבות הסודית של ארה"ב בחיזוק האופוזיציה הסורית. מסתבר שמחלקת המדינה האמריקאית העניקה כ-6 מיליון דולרים ל"תנועה לצדק ופיתוח" שהנה תנועה של גולים סורים שמפעילה ערוץ טלוויזיה ובו תכנים אנטי-ממשלתיים רבים. ככל הנראה התמיכה בתנועה זו (שיש יסוד להניח שאינה תנועת האופוזיציה הסורית היחידה הנתמכת על ידי ארה"ב) החלה במהלך שלטון בוש לאחר שהוא פרקטית הקפיא את היחסים עם דמשק בשנת 2005. התמיכה הכלכלית המשיכה גם במהלך שלטון אובמה על אף חידוש היחסים בין המדינות. מחלקת המדינה האמריקאית מכחישה כמובן כל קשר לסיפור וכך גם נציגיה של התנועה.

תימן

– עשרות אלפי מפגינים צעדו היום בצנעה ותעיז. כוחות הביטחון פתחו באש והרגו לפחות שלושה מפגינים.

–  אל אהרם: מפגינים נפצעו מירי של שוטרים בלבוש אזרחי בעיר חודאידה.

– חברים לשעבר במפלגתו של סלח וביניהם 3 שרים לשעבר בממשלה, הקימו מפלגה חדשה אשר נקראת "מפלגת הצדק והפיתוח". המפלגה מתנגדת לדיכוי ההפגנות וקוראת להתפטרותו של סלח.

– יוניס"ף הודיע כי 26 ילדים נהרגו מאז תחילת ההפגנות בתימן, רובם נהרגו כתוצאה מירי עליהם במהלך הפגנות

– אל אהרם: מועצת הביטחון של האו"ם צפוייה להתכנס לדיון על המתרחש בתימן.

 

בחריין

– 7 מתנגדי משטר יישפטו בפני בית משפט צבאי באשמת הריגה של שני שוטרים.

סעודיה

אל אהרם: הרשויות הסעודיות עצרו היום את האינטלקטואל השיעי סעיד אל מאג'יד, ככל הנראה בעקבות ההפגנה שנערכה לפני כמה ימים בעיר קטיף בה מאות שיעים מחו נגד חוסר שיוויון דתי ופוליטי ומאסר ללא משפט של מתנגדי משטר. מקורות מספרים שלאחר המאסר פרצו שוטרים לביתו של אל מאג'יד ולקחו את המחשב שלו וכמה מחפציו האישיים. הרשויות הסעודיות טרם הגיבו בנושא.

Written by hshezaf

אפריל 19, 2011 בשעה 7:38 pm

פורסם בכללי

תגובה אחת

Subscribe to comments with RSS.

  1. תודה.
    (פסקה רביעית: החלטות האו"ם, ולא רזולוציות)

    נדב פרץ

    אפריל 20, 2011 at 12:20 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: