קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

15 באפריל 2011: לוב, תימן, סוריה, עיראק, ערב הסעודית, בחריין

with one comment

[הגר שיזף]

לוב

– הפגישה של שרי החוץ של המדינות החברות בנאט"ו שהקיימה במהלך היומיים האחרונים חשפה בעיקר הרבה מאוד מחלוקות בין המדינות: צרפת ובריטניה מנסות לדחוף מדינות נוספות לקחת חלק פעיל בקרבות ואיטליה בעיקר דוחפת לחימוש של המורדים בבנגאזי. ככל הנראה חלק מחילוקי הדעות נובעים מכך שניתן לפרש בצורות שונות את מה שהמנדט של מועצת הביטחון של האו"ם מאפשרת למדינות לעשות, בעיקר סביב שאלת חימוש המורדים.

אך ככל הנראה, השינוי הדרמטי ביותר שנרשם בעקבות ישיבות נאט"ו ביומיים האחרונים הוא העובדה שאובמה הודיע כי ארה"ב תשוב לחזית הלחימה בלוב. במאמר שפרסמו היום אומרים אובמה, סרקוזי וקאמרון כי מדינותיהם מחויבות לפעולה צבאית בלוב עד שקדאפי יעזוב את תפקידו:

"המנדט שלנו מתוקף החלטה 1973 של מועצת הביטחון של האו"ם מחייב אותנו להגן על אזרחים, וזה מה שאנחנו עושים. המנדט לא מאפשר לנו לגרש את קדאפי מהשלטון באלימות. אך זה בלתי אפשרי לדמיין עתיד ללוב כשקדאפי עודנו בשלטון".

–  נאט"ו פתחה היום בשלוש מתקפות אוויריות נוספות בטריפולי. בנוסף, זהו היום השלישי בו נאט"ו מפציצה את העיר אל-עזיזיה.

–  שמונה אזרחים נהרגו בהפצצה של כוחות קדאפי את העיר מסראתה.

–  אל ג'אזירה: אימן אל-זואהרי, בכיר באל-קאעידה, הורה היום למוסלמים בצפון אפריקה להילחם בכוחות נאטו שבלוב. בו בזמן, הוא אמר כי עליהם להילחם בשכירי החרב של קדאפי. הודעה זו מבטלת לחלוטין את טענותיו של קדאפי כי המורדים מקבלים תמיכה מאל-קאעידה.

לאחר שחרור הודעה זו, הטוויטרים של האופוזיציה הלובית הוצפו בקריאות הבאות:

"עכשיו כולם יודעים שאנחנו לא אל קאעידה!", "זואהרי ביטל את השקר של קדאפי על כך שאנחנו חלק מאל קאעידה!"

 – HRW טוענים היום כי לפחות 15 עיתונאים (9 זרים ו-6 לובים) נעדרים או נמצאים בבתי מעצר של ממשלת קדאפי. קאמל אל-טאלו, צלם של רשת אל-ג'זירה, שוחרר ממעצר. אל-טאלו הוא העיתונאי השלישי של אל ג'זירה ששוחרר מתוך ארבעה העיתונאים שנעצרו ב-31 במרץ.

לוב. Getty Images

תימן

–  כ-3 מיליון תימנים השתתפו היום בהפגנות ברחבי המדינה.

–  אי ציות אזרחי: עדי ראייה מספרים שאקטיביסטים חילקו עלונים אשר קוראים לאזרחי תימן להפסיק לשלם מיסים וחשבונות.

–  אתמול הודיעו מנהיגים דתיים וראשי שבטים מרכזיים כי הם "תומכים בדרישותיהם של המפגינים" וקוראים לנשיא סלח להתפטר. מנהיגים מסויימים אף קראו לכוחות הביטחון לערוק לצד של המפגינים. הודעה זו חשובה מאין כמוה בתימן, בה האופוזיציה מפולגת ומורכבת משבטים שונים שעד כה לא התאחדו בצורה רשמית תחת הצהרה כלשהי.

–  שמונה מפגיני אופוזיציה נפצעו מיריות של תומכי הנשיא סלח בעיר תעיז.

–  בנאום שנשא היום קרא הנשיא סלח לאופוזיציה "להוועץ עם מצפונה ולקיים דיאלוג עם הממשלה על מנת להגיע להסכמה שתאפשר ביטחון ויציבות מדינית" בנוסף אמר סלח כי מצעדי האופוזיציה בהם משתתפים נשים וגברים יחד ללא הפרדה נוגדים את חוקת המדינה.

סוריה

–  הפגנות המוניות התקיימו היום בסוריה במה שכונה על ידי האופוזיציה "יום הנחישות":

 • כוחות הביטחון חסמו את כניסתם של 50,000 מפגינים מפרברי דמשק למרכז העיר כשהם משתמשים בגז מדמיע.
 • 2,000 מפגינים השתתפו בהפגנה בעיר לאתקיה
 • 1,500 מפגינים בעיר באניאס
 • אלפי מפגינים בעיר דרעה

–  בניגוד לשישי הקודם, בו 26 מפגינים נהרגו מידי כוחות הביטחון, הפעם נוכחות המשטרה והצבא הייתה מועטת ביותר ואופיין של ההפגנות ברוב הערים (מלבד דמשק) היה שלו למדי. עד ראייה מספר כי מפגינים יצאו לאחר תפילת יום השישי כשהם נושאים עלי זית בידיהם והם קוראים "חירות, שלום".

למרות זאת, התפרסם היום ברשת הסרטון הבא. לא ניתן לאשר את האותנטיות של הסרטון הזה אשר ככל הנראה מציג חיילים בועטים במפגינים בעיר ביידה.

–  אתמול התקיימה פגישה בין נציגי אופוזיציה מדרעה לנשיא אסד. על פי אל ג'זירה אסד הבטיח לנציגים כי הוא יקיים רפורמות ספציפיות ביותר, עליהן הוא יודיע באופן פומבי כנראה בתחילת השבוע. פעילים בדרעה רואים בפגישה כישלון ואכזבה נוספת מאסד ואתמול בלילה התקיימה הפגנה נוספת בדרעה אשר קראה לאסד להתפטר.

–  התפתחויות נוספות מליל אמש:

 • שוחררו מספר אסירים פוליטיים, אך לא ידוע מספרם ומי הם.
 • אסד הרכיב ממשלה חדשה אשר בראשה עומד שר החקלאות לשעבר עאדל סאפר. כצפוי, מדובר בממשלה שאיננה מהווה בשורה פוליטית חדשה– מספר פוליטיקאים מנאמניו של אסד שהיו בעמדות זניחות עד כה קודמו לתפקידים בכירים.

בחריין

–  הממשלה חזרה בה מכוונתה להוציא אל מחוץ לחוק את מפלגות האופוזיציה השיעיות.

–  וואפק, מפלגת האופוזיציה השיעית הגדולה ביותר בבחריין, הוציאה את חבריה מהפרלמנט כאות מחאה על אלימות הממשלה נגד המפגינים.

עיראק

–  מאות עיראקים הפגינו בכיכר תחריר שבבגדד. המפגינים קראו ל"מהפכת הנוער הבגדדי" וזאת על שהפגנות הינן, כמובן, מחוץ לחוק בעיראק. המפגינים קראו לראש הממשלה נורי אלמאלקי להתפטר ולשחרר את האסירים הפוליטיים.

ערב הסעודית

–  היום ואתמול מאות אנשים הפגינו בעיר קטיף שבמזרח סעודיה וקראו לשחרור האסירים הפוליטיים. המפגינים אחזו בתמונותיהם של אנשים אשר נכלאו ללא משפט.

–  ערב הסעודית משחקת תפקיד חשוב ומעניין במזרח התיכון בחודשים האחרונים. המלך הסעודי, שנחשב בעיני רבים לדמות שהובילה רפורמות רבות במדינה, יציב ביותר ופרשנים רבים אומרים כי הסיכוי שתתפתח שם תנועת מחאה אזרחית שתשרוד לאורך זמן נמוך. מצב שני, פרשנים נודעים אמרו דברים דומים גם על סוריה, שם נראה שתנועת המחאה צוברת תאוצה.

בינתיים מלך סעודיה פועל רבות על מנת לנסות ולהחזיר את ה"שקט" למזרח התיכון: סעודיה תמכה במובארכ לאורך ההפגנות שהתקיימו במצרים וכעת היא מאיימת למשוך את השקעותיה במצרים עם מובארכ יועמד למשפט. בתימן עמדה סעודיה בחזית נסיונות הגישור בין האופוזיציה לנשיא סלח, אך הצעתה כי סלח ירד מהשלטון תמורת חסינות משפטית נדחתה על ידי האופוזיציה ולפני כמה שבועות שלחה סעודיה כוחות לבחריין כדי לתמוך בממשלה ולעזור בפיזור המפגינים בכיכר לולו.

מפגינים בעיר קטיף, ערב הסעודית. Reuters.

 

Written by hshezaf

אפריל 15, 2011 בשעה 10:27 pm

פורסם בכללי

תגובה אחת

Subscribe to comments with RSS.

 1. סוריה הכי מרתקת בעיניי. לא שאני מאמינה ששלטונו של אסד יינזק או יפול, ועדיין – זו זירה שהיתה רדומה במשך שנים, וההתקוממיות בעולם הערבי יובילו אולי לאיזה שינוי גם שם.

  galithatan

  אפריל 16, 2011 at 11:22 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: