קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מכתב מטריפולי – עדות ראייה | עדכונים שוטפים – בטוויטר >

with 3 comments

‫[‬ליסה גולדמן | פורסם במקור במגזין +972 | מאנגלית: רונה מורן]

ביום שלישי הצלחתי לנהל שיחת סקייפ בת 20 דקות עם חבר המתגורר בסאראג' – פרבר של טריפולי, הממוקם כ-10 קילומטר ממערב למרכז העיר. הוא התיר לי לפרסם סיכום של הנקודות המרכזיות שעלו בשיחתנו ואף ענה על מספר שאלות המשך באמצעות דוא"ל. עלי (שם בדוי), מדבר אנגלית שוטפת. הרקע שלו, עליו לא אפרט, מאפשר לו לספק מידע אמין על נושאים צבאיים מסוימים.


האווירה בסאראג' מלאת פחד ומתח, אבל שקטה יחסית. אין אלימות ברחובות, אבל כולם יכולים לשמוע קליעים נורים כל כמה שניות. "זה מוכיח שנעשה שימוש בצלפים" כותב עלי באי-מייל. "משתמע מכך למעשה, שמישהו מכוון, יורה על משהו, וככל הנראה לא מבזבז יותר מדי תחמושת, באמצעות ירי זהיר. מוזר לעמוד בחוץ ולשמוע את זה".

הוא גם ראה שני מסוקי צ'ינוק חולפים מעל השכונה שלו, בדרכם צפונה אל עבר מרכז העיר. פרטים נוספים על כך בהמשך. עלי ושכניו מפטרלים בשכונה במשמרות מסביב לשעון כדי להגן עליה משכירי חרב משוטטים, ובשאר הזמן אינם יוצאים מבתיהם. מאחר ומשטרו של קדאפי אכף איסור חמור על אחזקת נשק בידי אזרחים, המפטרלים משתמשים בכלי נשק מאולתרים. עלי אמר מתחמש במוט ברזל. שכירי החרב, הוא אמר, נמצאים בכל מקום. הם מגיעים בעיקר מצ'אד ודארפור.

הממשלה חסמה את הגישה לאל-ג'זירה וערוצי טלוויזיה לוויינים אחרים לזמן מוגבל בלבד. כעת הלובים מסוגלים לצפות בשידורי טלוויזיה בלוויין ויש להם גישה לאינטרנט, על אף שהחיבור מאוד לא יציב. היו הפרעות רבות גם במהלך שיחת הסקייפ שלנו, כאשר קולו של עלי נקטע מספר פעמים. הוא אמר שהוא יכול להיכנס לחשבון הג'ימייל שלו מהמחשב הנייד, אבל לא מהאייפון. בכל הנוגע לתשתיות בסיסיות, הגישה למים ולחשמל תקינה. משפחתו אגרה מזון ואספקה לפני תחילת האירועים והם אינם מודאגים ממחסור.

עלי אישר בלא היסוס שהוא מפחד. הוא אמר שלו ולחבריו אין כל מושג כיצד יסתיימו האירועים בארצם. "מצד אחד אני מתקשה להאמין שאחרי כל זה, הדברים ישובו לסדרם" הוא אמר, "אבל מצד שני, ברור שלקדאפי אין גבולות. ידענו שהוא משוגע, אבל זה היה הלם נוראי לראות אותו משלח שכירי חרב בעמו שלו ופשוט קוצר מפגינים לא חמושים. אז כן, ידענו שהוא משוגע, אבל לא שהוא כל כך משוגע. נכון לעכשיו השהייה פה משרה בנו פחד הרסני". עלי אמר שהוא יודע בודאות שמטוסים אזרחיים שימשו להטסת חיילים וכלי נשק לבנגאזי.

הוא גם שמע ממספר מקורות שקצינים בבנגאזי, כולל קצינים בחיל האוויר, הוצאו להורג בשל סירובם למלא את הפקודות לירות במפגינים נגד הממשלה. אותם מקורות תיארו קבר אחים ליד בנגאזי המכיל את גופותיהם של יותר ממאה קצינים שהוצאו להורג.

מתחת מופיעות תשובותיו של עלי לשאלות, שהופנו אליו ע"י מספר אנשים העוקבים אחרי בטוויטר. הן עברו עריכה מבחינת איות, דקדוק וטעויות הקלדה.

מה מצבו של הצבא? האם חיילים לובים תוקפים מפגינים, מסייעים להם או שומרים על ניטרליות? האם אתה יודע אם חיילים עורקים לשורות האופוזיציה? במידה וכן, האם הם עושים זאת במספרים משמעותיים?

הצבא הלובי הוא אחד הסקטורים הביטחוניים העניים והמוזנחים ביותר בממשל. הם מקבלים מזון, ציוד, אימונים ושכר שניתן לתארם כעלובים. הם משמשים בעיקר לתפקידים טקסיים וקדאפי אינו בוטח בהם. לכן בפועל יש לנו כאן גדודים פרטיים, כאשר כל אחד מבניו של קדאפי מחזיק בגדוד הנושא את שמו. לדוגמא, לבנו חמיס יש בבעלותו גדוד הקרוי "קאטביט חמיס". כל גדוד שוכן בקסרקטינים אדירי מימדים המוצבים אסטרטגית מסביב לטריפולי, בדיוק עבור מצבים כמו זה השורר בימים אלו. הגדודים הללו מצוידים, מאומנים וזוכים לתגמול כספי נאה. הם נאמנים באופן קיצוני, אבל לא למדינה, אלא למנהיג הגדוד שלהם.

אז לשאלתך, הצבא הרגיל אינו מציית לפקודות וברובו צידד בעם. חשוב לזכור שהציוד שלהם מועט ולכן הם יכולים לספק עזרה מוגבלת בלבד. בכל אופן, הגדודים השייכים למשטר עצמו משתתפים בקרב והורגים אנשים בסיטונות. ובכל זאת, הם אינם רבים דיים לכסות את הארץ הענקית הזו ולכן  נראה כי הם מתוגברים בשכירי חרב.

עד כמה גרועות התקיפות האוויריות? מהן המטרות המסומנות?

אינני יודע בודאות מה היו תוצאות התקיפות האוויריות, מאחר ובדיוק לפני שההתקפה על טריפולי החלה, נותקו כל קווי הטלפון הנייד, ואף אדם הנמצא מחוץ לבית בחוץ אינו מסוגל לתקשר עם אחרים ממרחק. התחלתי לשמוע קולות לא מאוד חזקים של מטוסי קרב בגלל שהם למעשה ביצעו מספר פניות חדות די רחוק, מעל אותו האזור ככל הנראה. ואז הטלוויזיה אישרה את מה שאני אפילו לא רציתי לדמיין. ערוצי הטלוויזיה, כולל אל-ג'זירה, אל-חורה ואחרים דיווחו על כך שמפגינים הותקפו ע"י מטוסים. האישור הגיע משני טייסי מטוסי קרב מסוג מיראז' F1, שערקו למלטה. הטייסים הודיעו כי הם סירבו להרוג את בני עמם!

באיזו מידה אתה (והלובים בכלל) מודעים לתגובה העולמית לאירועים בלוב? מה אתה אישית חושב על התגובה העולמית? מה היית רוצה שהעולם יעשה?

הלובים מאוכזבים וחושבים שהתגובה העולמית נרפית ביותר. ההודעות הטלוויזיוניות הרשמיות של ארה"ב והאיחוד האירופי למשל, נזהרו מאוד בניסוח הגינוי. בלט מאוד שהן שקלו את האפשרויות והתוצאות של שרידת קדאפי זועם אל מול הבושה שבשתיקה לנוכח הפשע הזה. ניכר כי חוזי נפט והזדמנויות תעסוקה לעובדים שלהם ממוקמים גבוה יותר בסדר העדיפויות מאפילו הזעפת פנים כלפי רודן המכלה את זעמו בעמו שלו. רק כאשר התברר שסיכוייו של קאדפי מתמעטים, הם נקטו בעמדה אמיצה יותר; אז הם החלו בעצם לגנות את הרציחות – אבל זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

האם תוכל לאשר שראית מסוקי צ'ינוק טסים מעל טריפולי מספר פעמים, וששמעת לעיתים קרובות מה שנשמע כירי מרגמה או טילים?

כן, ראיתי שלושה מסוקי צ'ינוק טסים מעל השכונה שלי לכיוון צפון. הם היו בדרכם לפרוק את מטענם בבסיס חיל האוויר מיטיגה, צפונית לטריפולי, או להוריד שכירי חרב במרכז העיר. אלו מסוקים גדולים עם קיבולת מטען של 20,000 פאונד [יותר מ-9,000 ק"ג] או של 40 לוחמים עם ציוד מלא. הם חלפו מעלינו כמעט 30 דקות לפני שמטוסי סילון החלו לטוס והליקופטרים ביצעו מספר מעברים, נעו צפונה ודרומה שוב. ניתן להגיד בבירור שהם עסקו בפריקה של משהו ובהטענה מחדש.

כשחזרתי ראיתי בטלוויזיה אנשים מייבבים מדווחים כי שכירי חרב זרים תפסו עמדות בעיר, שהם מצוידים במשאיות 4X4 וקוראים לאנשים במגאפונים שלא לעזוב את בתיהם. הם יורים באוויר כדי להפחיד אנשים. בזמן הפטרולים בשכונה ניתן לשמוע ממרחק רעש חזק של ירייה פעם בכמה שניות. זו הוכחה שנעשה שימוש בצלפים. מישהו מכוון, יורה על משהו, וככל הנראה לא מבזבז יותר מדי תחמושת באמצעות ירי זהיר. מוזר לעמוד בחוץ ולשמוע את זה.

מה אתה יכול לספר לנו על היריבויות השבטיות בלוב, ועל הדרך בה הן משפיעות על התגובות לקדאפי במהלך המשבר?

תשובה: לוב היא קהילה שבטית ולמרות שזו אבחנה שעומדת לפוג מהעולם, קדאפי דאג לוודא שהאנשים ישארו מודעים לחלוקות השבטיות ביניהם, וכך זכה בתמיכתן של הקבוצות הגדולות יותר ושימר את שליטתו באוכלוסייה. למרות שהקבוצות הגדולות יותר כמו הוורפאלים והמגרבים קיבלו זכויות יתר, בדמות כוח וכסף, הפעולות האחרונות של קדאפי איחדו את השבטים ובפעם הראשונה מזה עשורים מחסומים שבטיים הוסרו. בני שבטים מתאחדים עם שבטים שהיו בעבר אויביהם באופן רשמי או אפילו עם קבוצות אתניות שונות כמו אמאזגים וברברים.

אמרת שמאמינים שקדאפי מתחבא בבונקר. האם אתה יודע היכן הבונקר ממוקם?

רבים מאמינים שהקמפיין האכזרי בטריפולי הוא תגובה לתוכנית לקיים היום (שלישי) את "מצעד המיליונים". המצעד תוכנן לצאת אל עבר בונקר מבוצר בליבה של טריפולי, הנושא משמעות סמלית אדירה ונקרא "באב אל אזאזייה". זהו אזור ענק המוקף בלפחות שלוש חומות, וידוע ששם קדאפי מעביר את רוב זמנו, מארח דיפלומטים ונציגים ויוצא בהודעות לציבור. נראה כי הוא וילדיו עדיין שם. מאז שההודעה לצעוד למשכנו יצאה אתמול בערב, אנשים נורו בטריפולי בסיטונות והיום המצב החמיר עם ההתקפה המשולבת של שכירי החרב, ההליקופטרים ומטוסי הקרב. זוהי דעתי לפחות. אתמול סיף אל איסלאם (בנו של קדאפי) נתן ללובים 48 שעות לחזור בהם. ובכן, קצב הארועים הואץ פחות משלוש שעות לאחר ההודעה.

Written by Dimi

פברואר 23, 2011 בשעה 11:37 am

פורסם בלוב

3 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. מרתק ומזוויע כאחד.

  אלעד

  פברואר 23, 2011 at 10:15 pm

 2. יש לי שאלה-
  איך בדיוק המפגינים מצליחים להשתלט על ערים כלשהן?
  זה לא שהם צבא מאורגן שנחלם בשלטון הרבה שנים, כמו נניח בקולומביה. אז מה המשמעות של השתלטות על עיר? באמצעות איזה כוח, ואיזה נשק? הרי הם פטעחים מול צבא סדיר, ואפילו אם חקל מהצבבא עורק לשורותיהם, האם זה מספיק? האם הכוח הצבאי שלהם מבוסס על עריקי הצבא?
  בקיצור, זה קצת מוזר בעיני.

  אורן

  פברואר 27, 2011 at 9:58 am

 3. כמו כן, אנצל את הבמה להגיד שהתמכרתי אליכם לחלוטין במהלך החודש האחרון. ישר כוח על העבודה המעולה.

  אורן

  פברואר 27, 2011 at 9:59 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: