קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | מובארק נשאר נשיא, מאציל חלק מסמכויותיו לסוליימן

with 9 comments

[דימי ריידר, שאול חנוכה]

קו חוץ שידר את ארועי מצרים ביום חמישי, 10 בפברואר. אנחנו מסתמכים על דיווחים של עדי ראייה בשטח, רשתות אלג'אזירה ואלערבייה, העיתונים גרדיאן ואלמסרי אליום, והרשתות החברתיות. לחצו כאן כדי לקרוא דיווחים מימים קודמים.

03:20 הבית הלבן שחרר הצהרה, שנקראת כאילו הוכתבה דרך שיניים חשוקות:

הובטח לעם המצרי מעבר של סמכויות אבל זה לא ברור שמעבר זה יהיה מידי וממשי. יותר מדי מצרים נשארו לא משוכנעים שהממשלה רצינית לגבי מעבר אמיתי למשטר דמוקרטי. זוהי האחריות של הממשלה לדבר בצורה ברורה לעם המצרי ולעולם. על הממשלה המצרית להציג בצורה ברורה כיצד היא הולכת לישם את שינוי המשטר למשטר דמוקרטי. הם טרם ניצלו את ההזדמנות הזו.
כמו שחזרנו ואמרנו מאז תחילת המשבר, העתיד של מצרים יוחלט ע"י העם המצרי. אנחנו מתקעשים על מספר עקרונות יסוד אנחנו מאמינים שאת הזכויות האוניבלרסליות של המצרים יש לכבד ולעמות בשאיפותיהם. אנחנו מאמינים שהמעבר הזה חייב להדגים בצורה מידית שינוי פוליטי לא הפיך והסכמה משותפת על הדרך למעבר לדמוקרטיה. לשם כך חוקי החירום חיבים להתבטל, משא ומתן משמעותי חייב להתקיים עם האופוזיציה ועם גורמים אזרחיים על העתיד של מצרים בו יוגנו זכויות האדם הבסיסיות של כל האזרחים, שינוי החוקה ומפת דרכים לבחירות חופשיות והוגנות.
לכן אנחנו דוחקים בממשלת מצרים להסביר במהרה את השינויים עליהם הכריזו מובארק וסולימאן ולהסביר בצורה בהירה שלא משתמעת לשתי פנים את הצעדים אותה היא מתכוונת לנקות שיובילו למצרים דמוקרטית ולשלטון יצוגי אותו העם המצרי דורש. ההתקדמות לכיוון דמוקרטיה חייבת להעשות בצורה שמכבדת את הזכויות האוניברסאליות של המצרים. חייבת להייות שליטה עצמית של כל הצדדים. חייבים לזנוח את האלימות. אסור שהממשלה תגיב בצעדי דיכוי וברוטאליות מול דרישות העם.
מה לא היינו נותנים כדי לשמוע מה ממשל אובמה אומר למובארק בטלפונים המאובטחים ומאחורי דלתות סגורות. אנחנו בינתיים הולכים לישון, בתקווה שמחר אם לא היום תהיה פריצת דרך. בהחלט צפוי להתרחש משהו אחרי תפילות יום השישי.

01:45 יו"ר הפרלמנט: גם הסמכות לפיטורי הממשלה ושינויים חוקתיים נשארים בידי מובארק.

01:15 הממשלה המצרית והשגריר המצרי בוושינגטון מבהירים: מובארק ראש מדינה בשם בלבד, כל הסמכויות – מלבד אולי זו לפיזור הפרלמנט – הועברו לסוליימן.

בתשובה לשאלת הקוראת יעל: האווירה במנזר שיקפה את זו של הכיכר- התעלות לפני מובארק, דכאון ונחישות אחרי. האלכוהול והמוסיקה, כולל waiting for a miracle to come, סייעו למעבר בין השניים האחרונים. הוחלט לעשות מסיבה בכל פעם שמובארק עומד להתפטר, שהרי אנו תומכים בmulti party system.

23:46 עומאר סוליימן נאם גם הוא, וקרא למפגינים לחזור לבתים ולעבודות. בכיכר, מדדוחים על פיצול לשלוש קבוצות: אחת נשאר בכיכר, אחת צועדת לבניין הטלוויזיה הממלכתית, אחת לארמון. מצב הרוח הכללי: זעם.

23:30: פרשנות: 1. מובארק מנותק לחלוטין מהמציאות, אם הוא יכל להכליל משפט כמו "אין למתרחש שום קשר לחוסני מובארק." 2. הפער העצום בין הצהרות הצבא, ראש הממשלה ומפלגת השלטון, לבין הנאום של מובארק, משקף נתק רציני ביותר בינו לבין הצבא. 3. המפגינים בכל זאת מתקדמים, גם אם בצעדים קטנים: מובארק העביר כמה מסמכויותיו לסוליימן, גם אם לא את כולן. לפני שבועיים, הוא עוד סירב לכל שינוי שהוא. המסר למפגינים הוא: תמשיכו להתמיד ולאט לאט, המשטר יפול.

22:46 מובארק מתעקש להשאר נשיא, אבל מאציל חלק מהסמכויות לסוליימן

22:30 עדיין מחכים, ומחכים, ומחכים. בינתיים, מומלץ להתעדכן בערוץ הטוויטר הנהדר "למה מובארק מאחר". בין הסיבות: צובע את השיער; מנסה לדחוס מטילי זהב אל תוך מזוודות לואי-ויטון; משכתב את הערך של עצמו בוויקפידיה; עדיין בהמתנה בשירות הלקוחות של חברת התעופה המצרית; ועוד.

22:00 פרשן אלג'אזירה: מובארק יישאר נשיא, אבל יעביר את כל הסמכויות לצבא.

21:23 האחים המוסלמים בינתיים מודיעים כי הם חוששים שאנחנו בתחילתו של מהפך צבאי.

21:20 עדיין לא ברור מי יירש את מקומו של מובארק. מקביל לדיווחים כאילו זה יהיה הרמטכ"ל אלרעבייה מדווח כי מובארק יודיע על שינויים חוקתיים ויפנה את מקומו לסוליימן.

21:10 הנאום נדחה ל22:00.

20:38 אובמה מדבר במישיגן. לא אומר משהו קונקרטי על מצרים, רק שאנשים צעירים מובילים את השינוי ושאנו עדים להיסטוריה בהתרחשותה.

20:36 הטלוויזיה המצרית מראה עובדים מסירים את תמונת מובארק מהקירות (תודה לליסה גולדמן)

20:20 עכשיו שר ההסברה המצרי – לא תפקיד מעורר קנאה במצבים כאלה – מכחיש שמובארק יתפטר. אני מניח שנגלה בקרוב מאוד.

20:00 ציטוט הערב עד כה שייך שר האוצר של מובארק, שנשאל בערוץ סקיי אם הוא חושב שזה רגע חשוב מצרים. הוא ענה:  ‎"בהחלט‫.‬ תמיד אמרתי שהאנשים הצעירים הללו‫,‬ גברים ונשים‫,‬ נתנו את הסימן‫…‬ התעלמנו מהם זמן רב מדי‫.‬ הגיע הזמן באמת שניקח אותם ברצינות ונגרום להם להשתת‫ף."

19:40 הטלוויזיה המצרית מתחילה לדווח כי "מצרים עוברת שינוי". באיחור אלגנטי.

19:23 SKY TV : מובארק ינאם ב9 בערב.

19:15 הטלוויזיה המצרית הודיעה שהנשיא יפנה לאומה מארמונו בקהיר בתוך שעות ספורות. בינתיים, מגיעים דיווחים כאילו כבר עזב את העיר או אולי אף את המדינה. בכיר בממשל לסי.אן.אן: מובארק יעביר את השלטון לרמטכ"ל, אבל לא מדובר במהפך צבאי.

19:00 בעוד שהקהלים במצרים זורמים לכיכר אל-תחריר, קו חוץ עובר לשדר מהפאב "המנזר," בסמטה ליד הצטלבות אלנבי-קינג ג'ורג' בת"א.  אין כאן אלג'אזירה, אבל יש סי אן אן ובי בי סי ומסך פלזמה, ובירה. כל מי שרוצה לראות את התפטרות מובארק בחברה טובה – מוזמנת ומוזמן.

18:20 רויטרס: מובארק עזב את קהיר ונמצא בדרכו לשארם-א-שייח.

18:10 אלג'אזירה: דיווח כאילו מובארק תכנן להעביר סמכויות לסוליימן, והצבא התערב ודרש שיתפטר.

18:00 ראש הCIA: "סבירות גבוהה שמובארק יתפטר הלילה."

17:51 מזכ"ל מפלגת השלטון: מובארק יתפטר הלילה.

17:50 רשת NBC: מובארק יתפטר הלילה

17:37 הטלוויזיה המצרית הרשמית הראתה את המועצה הצבאות נפגשת – בלי מובארק.

17:34 הצבא הודיע: מועצת הכוחות המזויינים נפגשת ודנה בעתידו של מובארק.

 

17:20 אלג'אזירה מדווחים: בכיר בצבא אמר למפגינים בקהיר שכל דרישותיהם יענו. המועצה הממונה על הכוחות המזוינים מתכנסת עכשיו לדון בעמדת הצבא. גם בכיר במפלגת השלטון מסר שכל דרישות המפגינים ייענו, כולל שלטון של שופט, נציג של הצבא, ונציג של האופוזיציה שינהיגו חוקה זמנית של שנה ויקראו לבחירות.

 

17:00 ראש הממשלה אחמד שפיק אמר לבי.בי.סי בערבית שמתנהלים "דיונים" על פרישתו של מובארק. הידיעה הקודמת, לגבי ההופעה של מובארק הערב בטלוויזיה. מקורה גם היא בבי.בי.סי בערבית.

16:37 כתבת אתר "פוליטיקו" המשפיע, לאורה רוזן, מדווחת שחוסאם באדראווי – מזכ"ל מפלגת השלטון – אמר לה שמובארק יופיע בטלוויזיה הערב ויענה לדרישות העם. (שימו לב, "יענה," לא "ייענה".) הייתכן שינסה לחסוך מהממשל אתה ההפגנות מחר?

 15:00 חזרנו לעדכן. שר החוץ המצרי אבו ריט איים בהטלה של משטר צבאי אם המפגינים לא יתגמשו במו"מ שלהם עם המשטר. בינתיים, הצבא בחר שלא לנסות לאכוף את העוצר באף אחד מ18 ימי ההפגנות, אז לא ברור עד כמה האיום הזה מבוסס. זה בהחלט ממשיך את ההסלמה בהתבטאויות הממשל נגד המפגינים, שהתחילה שלשום עם איומיו העמומים של סגן הנשיא סוליימן ב"מהפך". השביתות המקצועיות ברחבי מצרים ממשיכות, וכך גם הפגנות בערים אחרות. בפורט סעיד המפגינים איירו את מחאתם על המחסור החמור בדיור בשריפה של משרדי המושל (בפעם השניה ביומיים), מטה שירותי הבטחון ומשרד הדואר. בקהיר ממשיכים להפגין בגשם השוטף.

09:55 בוקר טוב. הגרדיאן מדווח הבוקר כי בניגוד לתדמית הנייטרלית שנוצרה לו, הצבא המצרי משתתף באופן פעיל במעצרים ובעינויים של פעילי אופוזיציה. העיתון דיבר עם כמה וכמה פעילים שחוו התעללות מידי חיילים. אחד מהם היה צעיר בשם אשראף, שנעצר בכניסה לכיכר אל-תחריר בעת שנשא מצרכים רפואיים עבור המפגינים:

"הייתי ברחוב צדדי וחייל עצר אותי ושאל אותי לאן אני הולך. אמרתי לו, והוא האשים אותי בעבודה עבור אויבים זרים. חיילים אחרים מיהרו למקום וכולם התחילו להכות אותי עם הרובים."

אשראף נלקח לעמדה צבאית מאולתרת, שם ידיו נקשרו. הוא ספג עוד מכות, ונלקח לבסוף לאזור בשליטה צבאית מאחורי המוזיאון המצרי.

"הכניסו אותי לחדר. נכנס קצין ושאל אותי מי משלם לי כדי שאהיה נגד הממשלה. כשאמרתי שאני רוצה ממשלה טובה יותר, הוא הכה אותי בראשי ונפלתי לרצפה. החיילים התחילו לבעוט בי. אחד מהם הקפיד לבעוט בין רגליי."

"הם הביאו כידון ואיימו שיאנסו אותי איתו ונופפו בו בין הרגליים שלי. הם אמרו שאני יכול למות שם או להעלם אל תוך הכלא ואף אחד אף פעם לא אדע. העינויים היו מכאיבים אבל הרעיון של להעלם בבית כלא צבאי היה באמת מפחיד. "

אשראף אמר שהמכות  המשיכו לסירוגין במשך כמה שעות, עד שהוכנס לחדר עם עוד כתריסר גברים, שכולם עברו עינויים קשים. לאחר כ18 שעות הוא שוחרר והוזהר שלא להתקרב יותר אל כיכר אל-תחריר."

חשוב לציין כי הגרדיאן מדווח על מקרים כאלה לאורך ימי המחאה, ולא מדובר על שינוי עמדה של הצבא – אלא על היבט נוסף ומטריד מאוד של הילך הרוח בו והתנהלותו במקביל לשמירתו על נייטרליות יחסית מול המון המפגינים בכיכר.

 

Written by Dimi

פברואר 10, 2011 בשעה 9:59 am

פורסם בכללי

9 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. בהמשך לדיווח בגרדיאן, ארגון זכויות אדם דיווח כבר אתמול בפירוט שהצבא עוצר פעילים ומענה אותם.
  הדיווח בעברית: http://www.hrw.org/he/news/2011/02/09-2
  עדויות של עצירים באנגלית: http://www.hrw.org/node/96255

  מירית

  פברואר 10, 2011 at 1:02 pm

 2. דדוקציה (הסקת מסקנות מהפרט אל הכלל) היא מאוד מסוכנת כאשר אנו בוחנים את תפקיד הצבא במצרים. קשה להעריך על סמך עדויות רבות מה התפקיד הכללי של הצבא במהומות. אם מדובר בפילוג בתוך הצבא, קו כללי, נטייה חדשה או מקרים בודדים יוצאי דופן (עדיין, אנחנו מדברים של שלושה שבועות של הפגנות ומיליוני מפגינים ברחבי מדינה עצומה). הייתי שמח לדעת אם גם יש סיפורים על חיילים שעברו צד או לפחות הצהירו באוזני מפגינים על נאמנותם למהפכה ועל כך שירו במפקדים שלהם לפני שירו במפגינים.

  אני חושב שהמסקנה העיקרית עבור המפגינים שאין מנוס מלהתחיל להתארגן במיליציות חשאיות משלהם ולהתחמש. אם איזשהו גורם בצבא או במשטרה יחליט על crackdown רחב נוסף (ולא רק עם גמלים א-לה מסעות הצלב) המפגינים יהיו (שוב) כצאן לטבח. והידיעות אל השביתות ועל הצטרפות שכבות חדשות של עובדים מרגשות. כן ירבו. אבל שוב, הן יכולות ליצור חרדות אצל המעמד השליט ולעורר תגובה אלימה נוספת.

  דורי גיל

  פברואר 10, 2011 at 2:14 pm

  • התכוונתי לאינדוקציה. דדוקציה זה מהכלל לפרט. my bad.

   דורי גיל

   פברואר 10, 2011 at 2:15 pm

 3. Well done Kavhutz!
  Another good blog to check out: http://www.arabist.net/
  (sorry for the english, no hebrew keyboard)

  Itai

  פברואר 10, 2011 at 2:48 pm

 4. דורי – מסכים איתך שמסוכן לעשות אינדוקציה, אבל נראה שהצבא מנסה עדיין ללכת באמצע – גם למלא לפחות חלק מפקודות הממשל, וגם לאפשר את ההפגנות. העצורים והמעונים נתפסים כנראה כקורבן לגיטימי למדיניות הזאת, אבל כמו שמציין הערביסט (בהערה של איתי), הצבא יצטרך בקרוב לרדת מהגדר, לכאן או לכאן. לדעתי האישית, דווקא התחמשות של המפגינים תדחף אותו לצד מובראק, ותחליש משמעותית את הקייס שלהם כמפגינים פטריוטים בלתי אלימים. שלא לדבר על כך שבמצב של התנגדות חמושה הצבא או ידכא אותה בקלות יחסית, או ייתקע מולה בקמפיין ארוך שנים שיחזק את הממשל מול "המחבלים" ו-או יתפתח למלחמת אזרחים.
  איתי – תודה רבה על הלינק ועל המילים הטובות :) תשמח לדעת שהערביסט יתארח אצלנו וישיב לשאלות הגולשים בסופ"ש הקרוב.

  twentyfivehours

  פברואר 10, 2011 at 3:10 pm

 5. עד עכשיו התנגדות בלתי אלימה של המפגינים הוכיחה את עצמה בצורה מדהימה. הם המפגינים היו גולשים לאלימות הדבר היה משחק לידי השלטון. אין שום בעיה לצבא מודרני עם טנקים, חיילים מיומנים, מטוסים וכו' לדכא אנשים עם רובים , אנחנו לא בתחילת המאה ה-20. דווקא אי האלימות של המפגינים היא כוחם העיקרי – מקבלים תמיכה מהעולם וכנראה שגם מהרבה גורמים בתוך מצריים. הדרדרות לאלימות היתה מבטלת את זה מהר מאד (וכנראה זה מה שרצה השלטון להשיג, בחוסר הצלחה, בגל המהומות של "תומכי הנשיא".)

  האזרח דרור

  פברואר 10, 2011 at 9:36 pm

 6. זה נשמע מהתגובות שלכם שאני ממליץ להם להתחיל להסתובב עם נשק בהפגנות וללכת לעימותים מול הטנקים עם איזה אולר מתקפל. זו לא הכוונה. בשלב הזה אין ספק שקיום הפגנות הבלתי-אלימות הוא האסטרטגיה הנכונה, אבל המפגינים חייבים לחשוב על מה יקרה אם הצבא יחליט לפנות אותם מהכיכר. מה אז הם בדיוק יעשו? טיינאמן, איראן 2009, לא חסרות דוגמאות.

  שלא לדבר על זה שגם אם מובארק יתפטר השיטה תישאר זהה ומצבם של ההמונים ישאר בכי רע. שיסתכלו על מזרח אירופה ועל דרום אמריקה. דמוקרטיה ליברלית לא מבטיחה כלום. אז כן, להתחמש נשמע כמו רעיון לא רע. שיקימו מיליציות חשאיות ומחתרתיות.

  דורי

  פברואר 10, 2011 at 10:57 pm

  • מזרח אירופה? אתה מתכוון לאזור ההוא ששלח 12 מדינות לאיחוד האירופי ב-18 השנים שאחרי המהפכה הראשונה?

   יובל פינטר

   פברואר 10, 2011 at 11:43 pm

 7. עזוב את מצב הרוח בכיכר. איך במנזר?

  בידרמן יעל

  פברואר 11, 2011 at 1:00 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: