קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | השיחות מתמוטטות; מעמד הפועלים ברחבי מצרים מצטרף להפגנות; הממשל מאיים במהפך צבאי

with 3 comments

קו חוץ חוזר לשדר את המתרחש במצרים ביום רביעי, ה-9 בפברואר. אנחנו מסתמכים על דיווחים של עדי ראייה בשטח, רשתות הטלויזיה אלג'אזירה ואלערבייה, העיתונים גרדיאן ואלמסרי אליום, והרשתות החברתיות.  לחצו כאן כדי לקרוא דיווחים מימים קודמים.

00:00 הגרדיאן מדווח כי המגעים בין ארגוני האופוזיציה לממשל קרובים להתמוטטות. חבר בקבוצת הבכירים "מועצת החכמים" אמר לעיתון כי "השיחות, למעשה, כבר הסתיימו." הוא אמר כי למעשה לא הייתה שום התקדמות מאז דחה הממשל את ההצעה לפיה מובארק יעביר את הכוחות לסוליימן וימשיך לכהן עד ספטמבר כראש מדינה זמני. את הלך הרוח בקרב הצעירים אפשר להבין מראיון שנתן וואיל רונים, פעיל האינטרנט שהופך במהרה לאחד מסמלי המהפכה, לרשת CNN. רונים אמר בין השאר כי חלף זה מכבר הזמן לשאת ולתת עם הממשל (לא הצלחנו לשלב את הוידאו בפוסט, אבל אפשר לצפות בו כאן). אנחנו נועלים את קו חוץ ללילה, ומקווים שמחר, לקראת ההפגנה הגדולה המתוכננת בשישי – בה בין השאר, מדווח כי הפעילים ינסו להשתלט על כמה שיותר בנייני ממשלה  – נחזור לדווח במתכונת של תחילת השבוע, עם הרבה דיווחים תכופים.

23:30 – בלוג הבלשנות "דגש קל" מגיש לקט שלטים משעשעים במיוחד מהמחאה במצרים, ושימו לב לתמה החוזרת- סיבות למה מובארק צריך להתפטר (כי אשתי יולדת והתינוק לא ירצה לראות אותך, כי אני צריך ללכת להתקלח, אם תלך אוכל ללכת כבר להסתפר, וכיו"ב.) מומלץ. בנימה רצינית יותר, מתגברים הסימנים כי המו"מ בין הממשל לאופוזיציה עומד להתמוטט. נכתוב על כך בעדכון המסכם, לקראת חצות.

22:30 דיווח: חברות מצריות מובילות יפרסמו מחר מודעות בעיתונות המקומית המדגישות את הסתייגותן מממשל מובארק. בינתיים, שר התרבות החדש ג'אבר אספור התפטר "מסיבות אישיות", ומושל וואדי אל ג'דיד פיטר שורה של קציני משטרה בכירים ופתח בחקירת הרג המפגינים מוקדם יותר (ר' 19:50). פרשנות: השיחות אינן מתקדמות לשום מקום, האחים המוסלמים הפרגמטים העדיפו את צד המפגינים ולא את צד הממשל. מעמד הפועלים מתחיל להזדהות עם המהפכה ולהצטרף אליה, ולקשור בינה לבין זכויות עובדים. עיתונאים ומנחי טלוויזיה בכלי תקשורת פרו-ממשלתיים ממשיכים להתפטר, כמו גם שרים טריים בממשלה, והמפגינים מצליחים להוציא מאות אלפים לכיכר על אף כל התחזיות שהמומנטום גווע. נראה שבימים הקרובים יתקיים עימות מכריע בין הממשל ההולך ונחלש למפגינים ששומרים על המומנטום ואפילו מתחזקים במובנים מסוימים. אין ספק גם שויתורי הממשל, גם אם אינם ממשיים, מודגשים על ידו שוב ושוב (כך, למשל, משרד הפנים שלח הודעה לכל הטלפונים הסלולרים המצרים עם הבטחה לנהוג מעתה "ביושר, באמינות ובהגינות."), מה שמשדר לכולם שהממשל נוהג במגננה ובנסיגה, וכמובן מחזק את המפגינים.

21:00 שר החוץ המצרי אחמד אבו ריט מזהיר גם הוא שהצבא יכול להתערב כדי למנוע מ"הרפתקנים" לתפוס את השלטון. האיום של סוליימן ואבו ריט במהפך צבאי מדאיג, אך טרם ברור האם וכיצד הצבא יוכל לפעול במקרה כזה נגד המפגינים, והאם הצבא בכלל ירצה למנות לשלטון דווקא את סוליימן ושותפיו.

19:50: דיווחים על הרוגים ועשרות פצועים בהפגנות באיזור הכפרי של ואדי אל ג'דיד. רויטרס מדווחת שבהפגנות נטלו חלק כ 3,000 מפגינים. משעות הבוקר המוקדמות ישנם דיווחים, בעיקר בטוויטר, על הפגנות אלימות באיזור ואדי אל ג'דיד בדרומה של מצרים, בהן המשטרה מתעמתת עם מפגינים. מהדיווחים עולה שהמשטרה ניתקה את זרם אספקת החשמל בשעה 4 בבוקר. כמו כן, מטה מפלגת השלטון ותחנת דלק הוצתו. המפגינים טוענים שהמשטרה אחראית להצתת תחנת הדלק.

18:30 בצעד שנשמע כמו גול עצמי, הודיע משרד החינוך המצרי כי חופשת הסמסטר של האוניברסיטאות ובתי הספר תימשך בשבוע הבא. אלערבייה מדווח כי שר הפנים לשעבר, חביב אל-עדלי, חשוד עכשיו לא רק בבגידה, בארגון המתקפות על המפגינים ובשחיתות, אלא גם בפיגוע מכונית התופת בכנסייה באלכסנדריה בערב חג המולד הקופטי בחודש שעבר, שגבה חייהם של 24 מתפללים. לכאורה סיפק נשק "מעזה" לארגון שביצע את הפיגוע, ונהג מכונית התופת היה קצין כוחות הבטחון המצריים. קראו לנו ציניקנים, אבל לנו נראה שהמשטר החליט לעשות את אל-עדלי (אדם אפל, אלים, כוחני ואוטוקרטי בזכות עצמו, כמובן) לשעיר לעזאזל בכל דבר שמשך ביקורת ציבורית במצרים בתקופה האחרונה, ואולי אף יחליט להוציאו להורג (בעוון רצח המתפללים) כדי לנסות ולספק את האופוזיציה. בינתיים, שר החוץ הבריטי וויליאם הייג המבקר במזרח התיכון, אמר על התבטאויות שונות של בכירים ישראלים כי "זו אינה השעה להצהרות לוחמניות."

17:30 עוד בעדכוני היום: האחים המוסלמים אמרו לגרדיאן כי הם נותנים למובארק בדיוק שבוע מהיום לעזוב, בעוד המפגינים מתכוננים לעצרת ענק לאחר תפילות יום השישי הקרוב. הממשל המצרי הסכים לתקן כמה סעיפים בחוקה "במיידי", בינהם כאלה המגדירים את תוקף הנשיאות ורקע המועמדים.

16:30 ארועי היום עד כה: ממשיכות השביתות המקומיות במפעלים ובחברות רבות ברחבי מצרים. חשוב לציין כי אף שבימים הראשונים של המחאה התקיימה שביתה כללית, בכל המקרים האלה מדובר בשביתות מקומיות, שקושרות קשר ישיר בין המאבק המקרו-פוליטי והדרישות לרפורמות, לבין מצוקות כלכליות מקומיות ביותר: תנאי שכר ותנאי עבודה במפעלים ובחברות גדולות, וכיו"ב. כלומר, מדובר בהתפתחות שבה אנשים קושרים בין הדרישה העקרונית לדמוקרטיה למענה לדרישות בסיסיות ביותר, מה שכמובן מחזק את המחאה. בפורט סעיד, בינתיים, העלו מפגינים באש את משרד המושל. בקהיר, המפגינים השתלטו סופית על רחבת הפרלמנט, ומאיימים לפרוץ פנימה; בפעם הראשונה בהיסטוריה המצרית, תפס הצבא את בניין הפרלמנט עצמו, כדי להרתיע את המפגינים. יש להדגיש כי הפרלמנט עצמו נמצא בפגרה מיוחדת, וטרם פוזר או הושעה על ידי הצבא או על ידי הממשל הנשיאותי. הפרשנים היום ממשיכים לתהות על קנקנן של התבטאויות מדאיגות מצד סגן הנשיא, עומאר סוליימן. אמש, בשיחה עם עיתונאים, שחרר סוליימן הצהרה שפורשה בידי כמעט כל כלי התקשורת כאיום מרומז למהפך שלטוני. ‫לפי סוכנות הידיעות AP :

סגן הנשיא עומאר סוליימן הזהיר ביום שלישי כי "איננו יכולים להשלים" עם המשך המחאות בכיכר אל-תחריר לאורך זמן. הוא אמר שהמשבר חייב להסתיים בכל המהירות האפשרית, וביטא בחריפות את חוסר-הסבלנות המתגבר של הממשל לאחר 16 ימים של הפגנות המוניות.  סוליימאן אמר לעורכי העיתונים הממשלתיים והעצמאיים כי "המשטר לא יסתיים" וכי לא תהיה התפטרות מיידית של הנשיא מובארק, דיווחה סוכנות הידיעות המצרית MENA.

הוא אמר להם כי המשטר חפץ בדיאלוג כדי לפתור את דרישות המפגינים לרפורמה דמוקרטית, אבל שיגר גם אזהרה מרומזת, באומרו "איננו רוצים להתמודד עם החברה המצרית בכלים משטרתיים."  סוליימאן המשיך  והזהיר במהלך השיחה כי האלטרנטיבה לדיאלוג היא "שיתרחש מהפך, מה שיביא לצעדים נמהרים ובלתי מחושבים, כולל הרבה צעדים אי-רציונלים. איננו רוצים להגיע למקום הזה, כדי להגן על מצרים."

לאחר שנדרש על ידי העורכים להסביר את מילותיו, סוליימן אמר שהוא לא התכוון למהפך צבאי, אלא ש"כוח שאינו מוכן לשלטון" יפיל את מוסדות המדינה, אמר אמר חפא'ג'י, עורך העיתון היומי העצמאי שורוק, שנכח בפגישה.

16:15 רצינו להודות לכם על כל התמיכה והפרגון שעוזרים לנו לתחזק את האתר מיום ליום, ולאנשי "הארץ" וגל"צ על הפרגון. הארץ, אמש:

והתוכנית של רזי ברקאי, בשבוע שעבר- מפי השדרנית ים מעיין, עוד לפני הראיון של דימי והגר.Written by Dimi

פברואר 9, 2011 בשעה 4:37 pm

פורסם בכללי

Tagged with

3 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. תודה רבה
  בואו להראות תמיכה בפייסבוק
  http://www.causes.com/causes/574003-israelis-for-a-democratic-egypt

  האזרח דרור

  פברואר 9, 2011 at 5:12 pm

 2. איך משאירים עשן? חשבתי שזה אבק

  יובל פינטר

  פברואר 9, 2011 at 5:39 pm

  • משאירים עשן כשרצים כל כך מהר קדימה שנדלקת אש מאחורה, אני מניח. אתה יודע, כמו בסרטים המצוירים.

   יריב

   פברואר 9, 2011 at 5:58 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: