קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | דיווחים על פרישה של מובארק לגרמניה; האופוזיציה מלכדת שורות; וואיל רונים שוחרר; האחים המוסלמים מתרחקים מאיראן; המפגינים עדיין בכיכר.

with 2 comments

קו חוץ שידר את ארועי מצרים ביום שני, 7 בפברואר. אנחנו מסתמכים על הגרדיאן, אלמסרי אליום, על רשתות הטלויזיה אלג'אזירה ואלערבייה, וכמובן על עדי ראייה בשטח. רעננו את העמוד כדי לקרוא את העדכון האחרון. לחצו כאן כדי לקרוא דיווחים קודמים.
23:30 עדכוני היום:
– בגרמניה עסקו היום כלי התקשורת בהרחבה באפשרות שמובארק יעזוב לשם "מסיבות בריאותיות", וכך יתאפשר לו "לפרוש בכבוד" מהנשיאות. מובארק עבר טיפולים לא מעטים בגרמניה, ובקליניקה בבאדן-באדן אמרו שטרם התקבלה פנייה רשמית מהנשיא המצרי, וכי הוא תמיד יכול לחזור לשם, כמו כל מטופל אחר. האופוזיציה בגרמניה, ובמיוחד המפלגה הירוקה, הודיעה כי תפקידה של גרמניה צריך להיות לעזור לעם המצרי להיפטר מהדיקטטור השולט בו, ולא להעניק מחסה לאותו הדיקטטור; מאוחר יותר נשמעה הדרישה שיש להעמיד את מובארק לדין במידה ואכן יגיע לגרמניה. (פרשנות מוסגרת: התגובה בעייתית ולו מהסיבה הפשוטה שהעזרה העיקרית שהעם המצרי צריך בשלב זה היא לסלק את מובארק. כדי שיסתלק, צריכה להיות לו דרך נסיגה כלשהי; אם לגרמניה, אז מה טוב. תמיד אפשר להעמידו לדין בשלב מאוחר יותר, ולא ברור למה צריך לגרום לו להתבצר בתפקידו יותר ע"י הצהרות כאלה דווקא במועד הזה.)
האחים המוסלמים יצאו בכמה הצהרות סותרות היום לגבי עמדתם בעניין פרישת מובארק כתנאי להפסקת המחאה. במסיבת עיתונאים מוקדם יותר היום בקהיר, הודיעו לפתע האחים שברור להם שעזיבתו של מובארק מהיום למחר תהיה "בעייתית", וש"בטוח יותר" שישאר לעת עתה, בגלל הסמכויות הייחודיות המוקנות לו בחוקה. בכך למעשה ניתקו האחים את עצמם לכמה שעות משאר תנועת האופוזיציה, אשר המשיכה להיאחז בדרישה שהפכה לגורם המאחד העיקרי של המפלגות, הארגונים, הפעילים ובעיקר המוני האנשים בכיכר אל-תחריר. לאחר שבכיר בארגון התכחש להודעה, ולאחר שהחלה חרושת שמועות כי המפלגה המרכזית הזאת עלולה להתפצל, האחים המוסלמים ישרו קו עם שאר האופוזיציה, שהודיעה הערב – גם בשם האחים המוסלמים – כי דרישתם לפרישתו המיידית של מובארק עומדת בעינה.
– בהצהרה נפרדת, דובר האחים המוסלמים  דחה את טענותיו של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, כאילו המהפכה המצרית שואבת השראה מהמהפכה האיסלאמית של 1979. הדובר, מוחמד מורסי, אמר כי התנועה "רואה את המהפכה כמהפכה עממית מצרית, ולא מהפכה איסלאמית… ראשית כל, אנחנו לא רוצים פניות פוליטיות אל העם מפי זרים."
בכיר גוגל, הפעיל הפוליטי וואיל רונים, שנעדר כמעט מאז תחילת המחאה והיה מושא לדאגה מיוחדת של ארגון אמנסטי, שוחרר, וכך גם פעילי זכויות אדם נוספים, בזמן שכוחות הבטחון המשיכו לחפש, לעכב ולעצור פעילים אחרים ועיתונאים זרים. עדכון: הטלוויזיה המצרית הראתה את רונים יושב במכונית ומשוחח נמרצות עם לא אחר מהמזכ"ל החדש של מפלגתו של מובארק, NDP. טרם ברור על מה ומדוע.
– נעשה ניסיון להשיב את החיים במצרים לשגרה, כאשר הבנקים נפתחו למספר שעות כדי לאפשר לתושבים למשוך את משכורתיהם.
הערכה עדכנית של ארגון Human Rights Watch אומרת כי 297 בני אדם נהרגו מאז תחילת ארועי המחאה.
–   המפגינים עדיין מחזיקים בכיכר אל-תחריר וברב גגות הבניינים הסמוכים, ולדבריהם מתכוונים להשאר שם עד שמובארק יעזוב.
נעלנו את קו חוץ להערב, ומחר נשוב ונעדכן במתכונת הרגילה. לילה טוב

22:30 אנו מתנצלים על העדר העדכונים היום, שנבע בעיקר מהתנגשויות לו"ז בלתי פתירות. מאוחר יותר הלילה נפרסם (ונשלח לרשימת התפוצה שלנו) את סיכום ארועי היום, כולל כמה מהלכים מפתיעים יותר ומפתיעים פחות מצד האחים המוסלמים, שחרורו של הפעיל ובכיר גוגל וואיל רוניים, וכמובן המגעים לאפשר למובראק לפרוש לגרמניה מטעמי בריאות. מחר נשוב לעדכן בצורה סדירה. עמכם הסליחה.

15:48 המפגינים יושבים עדיין בכיכר אל-תחריר, והמו"מ כנראה עדיין בעיצומו. בינתיים, שתי התפתחויות מעניינות באגף האמריקאי של הזירה. עיתון האינדפנדנט הבריטי מדווח כי לשליח האמריקאי למצרים, השגריר בדימוס פרנק וויזנר, יש קשר עסקי לחברת לובי ששכר ממשל מובארק כדי לקדם את עמדותיו בוושינגטון. לאמור:

מחלקת המדינה ומר וויזנר בעצמו טוענים כיום כי הערותיו [לגבי הצורך להשאיר את מובארק בשלטון] נאמרו "במסגרת אישית." אבל אין שום דברי אישי או פרטי לגבי קשריו של מר וויזנר עם חברת עורכי הדין פאטון בוגס, שמתגאה בגלוי שהיא מייעצת "לצבא המצרים, לסוכנות המצרית לפיתוח כלכלי, וניהלה בוררות ומהלכים משפטיים בשם הממשלה [המצרית] באירופה וארה"ב.

פאטון-בוגס מצהירה גם כי עורכי הדין שלה "מייצגים כמה מהמשפחות העסקיות המובילות במצרים ואת חברותיהן." אחד מהשותפים בחברה אף ישב בראש לשכת המסחר האמריקאית-מצרית…

מר וויזנר הצטרף לפאטון-בוגס לפני כשנתיים – תקופה ארוכה דיה כדי שהבית הלבן ומחלקת המדינה יגלו את קשריו האינטימיים עם ממשל מובארק. הניו יורק טיימס פרסם כתבת פרופיל מזהירה על מר וויזנר לפני שבועיים, אבל משום מה לא הזכיר את קשריו למצרים.

כך או אחרת, הילארי קלינטון התחילה כנראה להכשיר את הקרקע לכך שמובארק עלול להישאר בתפקיד עוד כמה זמן, כשהיא מייחסת את הטיעונים לטובת האפשרות הזאת למנהיגי האופוזיציה עצמם, שאמרו לכאורה שהם לא יצליחו להתכונן לבחירות בתוך חודשיים. טרם התקבלה תגובתם להצהרה.

15:45 שתי הערות מערכת: ראשית, אנו אסירי תודה לכל מגיב שמעיר על טעות כתיב או תחביר. קו חוץ מופעל ע"י חבורת אנשים שאינם ישובים באותו חדר ו/או נמצאים מול המחשב בזמנים קבועים; חלק ניכר מהדיווחים מוקלדים בין עיסוקים אחרים (כולנו עובדים במשרות אחרות ומנהלים פרויקטים אחרים), וטעויות שכאלו אכן קורות. אנחנו תמיד שמחים לתקן אותן, אז אין שום צורך להתחיל בהתנצלות וכיו"ב. שנית, אנחנו אסירי תודה לא פחות לכל המגיבות והמגיבים שמחזקים את ידינו מידי יום ביום. תודה לכם.

Written by Dimi

פברואר 7, 2011 בשעה 4:19 pm

פורסם בכללי

Tagged with

2 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. ייתכן ומובארק "יפרוש לגרמניה":

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4025245,00.html

  Tal Galili

  פברואר 7, 2011 at 9:59 pm

 2. תודה רבה, גם היום.

  האזרח דרור

  פברואר 8, 2011 at 11:18 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: