קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | פרשנות – בתרחיש האופטימלי, ממשלת מעבר קצרת-טווח בראשות סוליימאן

with 2 comments

[דימי ריידר]

זה עתה הגיעו חדשות על התפטרותו של חוסני מובראק מראשות מפלגת השלטון. זה עתה הטלוויזיה המצרית חזרה בה, לפי שעה, מדיווחה על התפטרות מובראק ממפלגת שלטון. אבל אין זה אומר שהמשך שלטונו מובטח. כפי שדיווחנו מקודם, האופוזיציה הסכימה לדבר עם עומאר סוליימן; וארה"ב מקדמת תוכנית לפיה סוליימן יעלה לשלטון כנשיא זמני, ויפקח על מעבר למערכת דמוקרטית לקראת הבחירות בספטמבר. בצד זאת יש הצעה שמובראק יישאר בתור ראש מדינה פורמלי, אם כי קשה להניח שהמפגינים יסכימו שהדמות השנואה כל כך תשמר את כוחה הסמלי.

ההסכמה מצד האופוזיציה לדבר עם סוליימן היא צעד מאכזב אולי למפגינים שרוצים סילוק טוטלי ומוחלט של כל מערך השלטון הנכחי; אבל אין ספק כי מבחינה פרגמטית, זהו צעד עם כמה וכמה יתרונות. האופוזיציה לא תוכל להחזיק את שיתוק הכלכלה וחיי היום-יום במשך זמן רב; הצבא, מצידו, יצטרך להתערב בשלב כלשהו באופן ישיר, גם הוא מסתכן בהתמוטטות המשמעת ופילוג בתוכו עצמו במידה ויחליט לפעול נגד המפגינים. ההסכמה לכלול את נציגי השלטון הנוכחי בתהליך המעבר לדמוקרטיה  מפחיתה את ההתנגדות מצד שכבה רחבה בחברה המצרית – במפלגת השלטון לבדה יש למעלה מ3 מיליון חברים – מכיוון שהיא שולחת מסר שיש עם מי לדבר, ושלא כל מי שהרוויח משהו מהמשטר הישן יאבד את כל עולמו.

יחד עם זאת, קשה לראות כיצד האופוזיציה תסכים לבחירות בספטמבר או באוגוסט. תקופה כל כך ארוכה תתן לשלטון אפשרות לעשות כל מה שירצה, כיד הדימיון הטובה עליו: הפללה של חברי אופוזיציה מובילים בפשעים פוליטים או פליליים; חבלה במערכת החוקתית של המדינה; מתקפת רפורמות וצ'ופרים שיחלישו את הסלידה של הבוחרים מהמשטר הישן; ומציאת תירוץ חדש להחיל חוקי חירום נוספים ולדחות את הבחירות.

בהקשר הזה, ראוי לשים לב להתבטאות של רה"מ אחמד שפיק אמש בערוץ אלערבייה. הוא דחה מכל וכל את הדרישה שמובראק יתפטר לאלתר, בטיעונים מוכרים; אבל העלה טיעון אחד חדש, שנראה שעיקר החידוש שבו עבר מתחת לרדאר של כמה וכמה פרשנים. מובראק לא יכול לפרוש עכשיו, הוא אמר, כי יקח לנו לפחות חודשיים להתארגן לבחירות. האם זאת הייתה פליטת פה – בפגישה עם נציגי אופוזיציה הוא חזר לטענה שמובראק חייב להשאר בשלטון עוד תשעה חודשים, כדי לסייע לרפורמה – או רמז ללוח זמנים גמיש יותר מכל מה ששמענו עד כה מצד הממשל? אם זו האפשרות האחרונה, הרי שהאופוזיציה תוכל להמשיך ולדחוק ללוח זמנים קצר יותר, שיאפשר גם שיתופו של עומאר סוליימן בתהליך וגם השלמת את התהליך בפרק זמן שלא ימחק כליל את המומנטום של המחאה העממית. מובן מעליו כי גם מממשלת מעבר קצרת טווח לא תגן, בזכות עצמה, מפני השתלטות מחדש של הממשל הנוכחי, אבל היא בהחלט תקשה עליו יותר מאשר בחירות בספטמבר.

אבל גם אם זאת אכן טעות כלשהי מצידו של שפיק, הרי שהאופוזיציה יכולה עדיין ללחוץ לוויתורים נוספים גם בנושא הזה. שהרי עד כה, ולמרות האלימות ברחובות, הממשל המשיך בנסיגה מתמדת: פיטורי שרים בכירים, הבטחה להעמיד אחד מהם, איש עסקים בכיר ביותר, לדין; התפטרות ג'מאל מובראק, היורש המיועד, ממפלגת השלטון; החזרת תקשורת האינטרנט והסלולר; ועכשיו, התפטרותו של חוסני מובראק מראשות מפלגתו, אולי כהכנה לעזיבתו את השלטון או האצלת סמכויותיו לסוליימן. האופוזיציה, בינתיים, עשתה שני וויתורים בלבד: ההסכמה לדבר עם סוליימן וההסכמה שלא לא לצעוד אל ארמון הנשיאות. שתיהן נסיגות פרגמטיות שבשלב זה עדיין לא פוגעות במטרות העקרוניות: סילוק מובראק והחלפת שיטת השלטון.

 

Written by Dimi

פברואר 5, 2011 בשעה 1:52 pm

פורסם במצרים

Tagged with

2 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. היחיד שיכול לגרום לשינוי אמיתי במצרים הוא מובראכ.
  במשך השלושים שנים האחרונות הוא שינה את החוקה בצווים נשיאותיים ורק הוא יכול לשנות את החוקה בצורה כזאת שתאפשר בחירות חופשיות ושיתוף האופוזיציה בתקופת הבניים.
  לכן הקריאה למובראכ להתפטר מיידית משרתת את שיטת השלטון הנוכחית יותר מאשר את המפגינים למען מצרים דמוקרטית.

  למרות שהצבא מפגין סובלנות למפגינים והגן עליהם בימים האחרונים קציני הצבא הבכירים יהיו אלו שיפגעו במידה ויהיה שינוי אמיתי בשלטון. כיום בכירי הצבא המכהנים ובדימוס מנהלים יותר מ10 אחוז מכלכלת מצרים.

  שאול

  פברואר 5, 2011 at 8:22 pm

 2. תוספת קטנה: דמוקרטיה לא בונים רק מבחירות חופשיות. אחד האתגרים הרציניים העומדים פני הכוחות הדמוקרטיים במצרים הוא ניקיון יסודי של כל מערכי השחיתות ומינוי המקורבים למשטרה, לתקשורת ולמשרות הציבוריות. זה תהליך ממושך, קשה וכואב, במיוחד בחברה ענייה ומוכת-אבטלה כל כך.

  Eyal

  פברואר 5, 2011 at 8:39 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: