קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | מובראק מתפטר מראשות המפלגה. או שלא? שליח ארה"ב: מובראק חייב להשאר

with 4 comments

[דימי ריידר, אייל קליין, איתמר שאלתיאל, שאול חנוכה]

קו חוץ שידר – במתכונת סופ" ש – את הארועים במצרים. אנחנו מסתמכים על הגרדיאן, אלמסרי אליום, אלג'אזירה, אלערבייה, בלוגים, טוויטר ועדי ראייה בשטח. רעננו את העמוד כדי לראות את העדכון האחרון. לחצו כאן כדי לקרוא את דיווחים מהימים הקודמים. אם עדיין לא ראיתם את כתבת אלג'אזירה בקהיר עונה לשאלות קוראי קו חוץ – לחצו כאן.

02:30 סגרנו להלילה. נראה שבינתיים אנחנו נכנסים לסוג של ניסיון הדדי להתשה – מה שאומר שהעדכונים יהיו איטיים יותר ותכופים פחות.. בכל זאת, נהיה כאן גם מחר. כולנו עייפים מהשבוע האחרון, והאפשרות שכל זה ימשך עוד שבועות ארוכים – בתוניסיה זה לקח חודש – לא מעודדת, בלשון המעטה. אבל אם אתם צריכים זריקת התלהבות לגבי מה שמתרחש במצרים, צפו בראיון הבא עם העיתונאית המבריקה והבכירה מונה אלת'האווי:

23:30 ארה"ב התכחשה להתבטאות השליח ואמרה שהוא אמר את דעתו האישית. עוד רמז עבה למובראק לעזוב.

21:07 מפגינים מנעו מעשרים וכמה החיילים להכנס לכיכר (כתב סי אן אן)

20:33 לאחר שבימים האחרונים האמריקאים דחקו במובראק ללכת, נראה כאילו הם משנים עמדה לפתע: השליח האמריקאי המיוחד למצרים, שגריר ארה"ב בקהיר בדימוס פרנק וויזנר, הודיע שמובראק חייב להשאר בשלטון. וויזנר, ידידו של מובראק, אמר לוועידת הבטחון במינכן באמצעות וידאו-קונפרנס. לפי הבי.בי.סי (ההדגשות שלנו):

"אני מאמין שהמשך מנהיגותו של הנשיא מובראק היא קריטית – זה הסיכוי שלו להכתיב את מורשתו שלו, אמר [ויזנר]. הוא גם דרש שאנשים ישתלטו על הרטוריקה שלהם – ככל שמצרים שומעים יותר דרישות מחוץ לארץ להתפטרותו של מובראק, כך יתגבר הסיכוי להשלכות שליליות."

מצד שני, מחלקת המדינה של ארה"ב טרם הגיבה להצהרה. האם יכול להיות שויזנר פשוט לא קיבל את התזכיר? גם אם זה מה שקרה, אובמה וקלינטון יתקשו להפסיק את שליחותו, ולו מכיוון שזה יהיה אישור בוטה במיוחד לכך שדרישה של ארה"ב היא בדיוק ההיפך.

19:47 תאמינו או לא, אבל הטלוויזיה המצרית חזרה בה הרגע מהדיווח על התפטרות מובראק מראשות מפלגת השלטון.

18:37 דימי מציע סיכום חפוז לפני שהדיווחים (אולי) הופכים למפולת. כפי שדיווחנו מקודם, האופוזיציה הסכימה לדבר עם עומאר סוליימן; וארה"ב מקדמת תוכנית לפיה סוליימן יעלה לשלטון כנשיא זמני, ויפקח על מעבר למערכת דמוקרטית לקראת הבחירות בספטמבר. בצד זאת יש הצעה שמובראק יישאר בתור ראש מדינה פורמלי, אם כי קשה להניח שהמפגינים יסכימו שהדמות השנואה כל כך תשמר את כוחה הסמלי.

ההסכמה מצד האופוזיציה לדבר עם סוליימן היא צעד מאכזב אולי למפגינים שרוצים סילוק טוטאלי ומוחלט של כל מערך השלטון הנוכחי; אבל אין ספק כי מבחינה פרגמטית, זהו צעד עם כמה וכמה יתרונות. (לקרוא את ההמשך)

18:12 הטלוויזיה המצרית הרשמית: חוסני מובראק התפטר מראשות המפלגה

17:40 כל צמרת מפלגת השלטון התפטרה. המזכ"ל החדש – חוסאם בדראווי, שנחשב לאיש האגף הליברלי יותר של המפלגה. לא ברור אם מדובר בניסיון נוסף לפייס את המפגינים או בהכנת הקרקע להחלפת מובראק בסוליימן.

17:00 דיווח ראשוני על פיצוץ בכנסיה ברפיח המצרית. לא ברור אם יש נפגעים

16:25 מנהל המשרד הקהירי של אלג'אזירה בערבית, שנעצר אתמול, שוחרר ממעצר.

16:00 אלכסנדריה חזרה לסוג של שגרה – השוק פתוח, יש תנועה ברחובות, ואפילו שוטרי התנועה חזרו לצמתים. בכיכר אל-תחריר, הצבא מנסה לשכנע את המפגינים לפרק את הבריקדות שהציבו, אולי גם בניסיון לשדר נורמליות. אחד מעדי הראייה מדווח כי הוא מתרשם שהצבא מנסה להפחיד את המפגינים מספיק כדי שיתפזרו.

15:05 ממשיכים המגעים למציאת דרך נעימה לדחוק את מובראק מהשלטון. אתמול והיום נערכה פגישה בין אינטלקטואלים ואנשי אליטה מצרים, שלא הוסמכו לייצג את האופוזיציה, עם עומאר סוליימן. המצב כרגע הוא שכל מי שנחשב חושב שמובראק צריך לפרוש, חוץ ממובראק עצמו; סוליימן אפילו לא טרח (למיטב ידיעתנו) להכחיש דיווחים שהאמריקאים מנהלים מו"מ נמרץ עם סביבתו הקרובה של מובראק והחלפתו בסוליימן עצמו כנשיא זמני. ההצעה של "החכמים", כפי שהקבוצה הזאת מכנה את עצמה: מובראק יעביר את כל הסמכויות לסוליימן, וישאר נשיא של כבוד – סוג של פרס או מלכת אנגליה. עוד מעט נעלה פרשנות קצרה לגבי סיכויי ההצלחה של יוזמה זו, ולגבי התרחישים הצפויים בזמן הקרוב.

14:50 סיכום ארועי הלילה והבוקר: למרות כמה קטטות וירי אזהרה מצד הצבא, הפגנת הענק בכיכר אל-תחריר אמש הסתיימה יחסית בשקט. הארוע המשמעותי ביותר של הבוקר עבור ישראל הוא, כמובן, פיצוץ בצינור הגז בסיני. התקשורת הישראלית מסקרת את העניין בהרחבה, אז לנו אין כמעט מה להוסיף, למעט תזכורת של האפשרויות השונות: פעולה של החמאס (לא מאוד סביר);  פעולה של הבדואים, לא נגד ישראל, אלא נגד משטר מובראק: תזכורת חזקה מאוד מי באמת שולט בשטח, ועד כמה גדולה היכולת של הבדואים להזיק לכלכלה וליחסי החוץ של מצרים אם רק ירצו, גם עכשיו וגם בעתיד הנראה לעין, וניסיון להזכיר לאופוזיציה שלא רק לאנשים בכיכר אל-תחריר יש חשבון עם הממשל; או, בדיוק מה שאמרה קבוצת "מרחב", שריפה מקרית ולא מכוונת באחת מתחנות המדידה בצינור. לדעתנו יש סבירות גבוהה שזה אכן מה שהתרחש, שכן הפיצוץ היה בתחנת מדידה – מתקן בולט יחסית – ולא בנקודות פגיעות יותר בצינור. שימו לב גם שהתקשורת הישראלית לא מציינת אף מקור לכך שהפגיעה אכן הייתה מכוונת.  עם או בלי קשר, אם יש למישהו מידע על דרישות ספציפיות שיש לבדואים של סיני מהממשל – נשמח לשמוע ולצרף לפרשנות.

הלא-ארוע הגדול של הלילה היה הדיווח המשונה של פוקס ניוז, על ניסיון התנקשות בחייו של סגן הנשיא, עומאר סוליימן, לפני כמה ימים. בניסיון ההתנקשות אף נהרגו שניים ממאבטחיו. לפני שעה קלה, רויטרס דיווחו שמקור בטחוני מצרי בכיר הכחיש את המידע, אבל יש עוד כמה סיבות שכמעט אף כלי תקשורת מערבי רציני לא ייחס שום חשיבות לידיעה: ראשית, קשה מאוד להסתיר ניסיון התנקשות בדמות בכירה כל כך, בזמן מתוח כל כך, במיוחד אם היו הרוגים. שנית, ניסיון התנקשות שכזה היה יכול להוות הזדמנות פז לשלטון לחבל באמינות האופוזיציה, שבינתיים מצליחה לשמר על תדמית פרו-צבאית, פטריוטית, ולחלוטין בלתי אלימה. קשה להאמין שהמשטר היה מפספס את זה. אז מה קרה שם? אפשר רק לנחש: מישהו בשלטון שהחליט לקפוץ בראש ולמכור ידיעה מופרכת לפוקס; תוכנית מגירה של השלטון שנזנחה ודלפה בכל זאת; צירוף של איזו תקרית חסרת משמעות – למשל, הרכב של סוליימן עובר דרך איזשהו מוקד אלימות, עם או בלי סגן הנשיא בתוכו – וחרושת שמועות. אין לדעת. בינתיים, רק בשביל לתת פסקול נעים , אנחנו מציעים לכם (אם טרם הכרתם) שיר מעולה על גנרל סוליימן. השיר הוא על גנרל אחר, זה שבלבנון, אבל נראה שהוא משקף גם את תחושתם של צעירים מצרים רבים לגבי הסוליימן שלהם:

Written by Dimi

פברואר 5, 2011 בשעה 3:00 pm

פורסם בכללי

Tagged with

4 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. נראה דווקא שהפיצוץ בצינור הגז לא קשור לישראל, אלא היה בחלק שמוביל לירדן. לא יודע מי המקורות אבל הטוויט המקורי מפנה לאל ג'זירה: #twitter.com/boutainaAzzabi

  א'

  פברואר 5, 2011 at 4:03 pm

  • המחשבות על פגיעה בדואית בצינור הזכירו לי את הרומן של צור שיזף "האיש המאושר". ישר כוח על הסיקור!:)

   סוואמי בוב

   פברואר 5, 2011 at 6:01 pm

 2. ראשית ישר כוח על היוזמה, ההתמדה והתוצאה!
  שנית האם תוכלו להרחיב על המקורות של ההפיכה? מה בעצם המפגינים מבקשים? למה עכשיו? וכ'ו.
  יש איזה תחושה שיש המון מידע על ההתקדמות הפיזית ועל האידיאולוגיה או המוטיבציות הרבה פחות.

  אורי בורי

  פברואר 5, 2011 at 7:52 pm

 3. אני מצטער להגיד, אבל הראיון הזה הוא אחד המיותרים שראיתי מזה זמן. היא לא אומרת שום דבר שלא שמענו כבר עשרות פעמים, ומתעלמת לחלוטין מהעובדה הקשה (האחת…) שמאהר מציב מולה.
  והקהל – הו, אלוהים.

  יובל פינטר

  פברואר 6, 2011 at 2:20 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: