קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | מובראק נאם: לא מתפטר. ירי באלכסנדריה

with 45 comments

[דימי ריידר, הגר שיזף, שאול חנוכה, אייל קליין]

קו חוץ חוזר שידר את הארועים במצרים, ביום החמישי להפגנות. לחצו כאן כדי לקרוא עדכונים מהימים הקודמים. לחצו כאן כדי לקרוא את עדכוני היום הבא.

02:00 נראה שבינתיים לפחות פרץ האלימות הקצר לאחר ההפגנות חלף. אנחנו נועלים את קו חוץ להלילה. תודה שהייתם איתנו, ונראה שנבלה עוד כמה ימים ביחד – לפחות עד יום שישי, שבו המפגינים מתכננים כנראה לצעוד אל עבר ארמון הנשיאות. נשאיר אתכם עם השאלה: האם אובמה דיבר אל מובראק, והדגיש שלא ייתן לו לדחות את המעבר לשיטה דמוקרטיות יותר? או שהוא דיבר ישירות לצבא המצרי, הילל אותו בנאומו ואמר למפקדיו שהשינוי חייב להתחיל עכשיו? לילה טוב.

01:54 פרשנים מצאו את המחט בערימת השחת של נאום אובמה: "המעבר צריך להתחיל עכשיו". כמובן שמובראק יגיד שהמעבר אכן מתחיל עכשיו, עם כל מיני רפורמות בשיטת הממשל לקראת ספטמבר.

01:44 אובמה סוקר את ארועי הימים האחרונים, מחמיא לצבא המצרי על המקצועיות והפטריוטיות. אומר ששוחח עם הנשיא מובראק, שמבין שהסטטוס קוו אינו בר קיימא. צריך להתחיל תהליך שיוביל לבחירות חופשיות והוגנות. הוא קרא לחילופי שלטון מסודרים. הוא בטוח שצעירי מצרים יקבעו את עתידם בעצמם. תודה ולילה טוב.

01:26 אובמה אמור למסור הודעה בדקות הקרובות. לכתבים נמסר שהוא שוחח עם מובראק במשך 30 דקות, ובין השאר אמר לו לא לרוץ בבחירות הבאות. אובמה צפה בנאום בחדר המצב של הבית הלבן, ואז, מסיבה לא ברורה, ההודעה שלו התעכבה ב30 דקות. הזמן החדש היה 01:23 זמן ישראל – לפני שלוש דקות.

01:03 חמישה פעילי אופוזיציה נדקרו באלכסנדריה.

01:01 אלג'אזירה: פעילי מפלגת השלטון NDP תוקפים פעילי אופוזיציה בכיכר אל-תחריר.

01:00 גם בקהיר: מובראקיסטים על אופנועים סובבים את כיכר תחריר, צועקים "בדם ואש נפדה את מובראק". הם חמושים במקלות. הצבא בכיכר עבר לכוננות גבוהה. החיילים לבשו אפודי מגן והרימו דגלים אדומים מסביב לטנקים.

00:40 פרשנות בערבון מוגבל: מתגבר הרושם שמדובר בפעולה מתוכננת מראש: גם בפורט סעיד הגיעה קבוצה גדולה וחמושה של "תומכי מובראק" שיזמה התנגשות עם פעילי האופוזיציה. נראה שהאבטחה התרופפה כשאנשים התחילו לעזוב את ההפגנות ולחזור לבתים. הצבא באלכסנדריה ניסה כנראה לפזר את הניצים בירי באוויר. מיותר לציין שמדובר במצב רגיש ביותר שבו כל הסלמה, אפילו מקרית, עלולה למוטט את האמון שנבנה בין האופוזיציה לצבא.

00:31 עד ראייה לאלג'אזירה:

"הגיעה קבוצה של זרים אחרי שחלק עזבו . הם הגיעו עם סכינים והתחילו מהומה ואז הקהל קרא לצבא

אני חושב שהם בטח אנשי משטרה או בטחון." נזכיר, שבמהלך הביזה בימים האחרונים נתפסו כמה וכמה שוטרים בלא מדים שבזזו בקבוצות מאורגנות.

00:26 יש אפשרות שהירי היה באוויר, מדווחים באלג'אזירה.

00:24 עדכון: מדובר בהתנגשות מקומית בין תומכי ומתנגד מובראק. טרם ברור מי פתח באש.

00:23 דיווח ראשוני: אש נפתחה לעבר מפגינים באלכסנדריה. ככל הנראה מדובר בקבוצה של מפגינים שיידו אבנים וטנק שפתח באש מנשק קל.

23:28 מפגין מספר לאלג'אזירה: "אנשים ברחובות צועקים, לא מספיק, לא מספיק."

23:18 פרשנות על רגל אחת: מובראק בכל זאת גמר את הקריירה. השאלה היא לא אם הוא יתפטר, אלא מתי, וכמה אנשים ימותו בדרך. עוד נקודה מעניינת – חוץ מהערה שגם הוא היה חייל וכד', הוא לא נתן שום פקודות בפומבי לצבא. מה זה אומר, והאם רגע ברלין שכמעט חווינו יהפוך לרגע טיינמן?

23:15 ההמונים בקהיר ובאלכסנדריה שרים: "תלך. תלך. תלך. תלך."

23:05 מובראק לא מתפטר עכשיו, אלא לא יתמודד בבחירות בספטמבר. קורא למשטרה לחזור למלא את אחריותה. קורא לרשויות לעצור את מפירי החוק. "ההיסטוריה תשפוט אותנו."

22:57 נאום מובראק

מעולם לא התכוונתי לרוץ בבחירות הבאות. אני מתכוון לסיים את הקריירה שלי. אני אעבוד בחודשים שנשארו בתקופת הנשיאות הנוכחית שלי אעבוד לוודא מעבר לשלטון הבא.

כוחות פוליטיים דחו את הקריאה לדיאלוג

מאשים גורמים פוליטים שערערו באמצעות הסתה את החוסן הלאומי והשתלטו על הפגנות לגיטימיות. לא נשמע טוב

22:53 העלילה מסתבכת. לאורה רוזן, כתבת האתר המרכזי פוליטיקו, ומעיתונאיות החוץ המוערכות בארה"ב: "מובראק יפנה אל האומה הלילה, לאחר שדחה את דרישת ארצות הברית להתפטר."

22:46 מחכים לגודו. בינתיים, ציטוט נהדר נוסף ממפגינה, באדיבות ישי: "אנחנו נשארים כאן. ארגנו טורניר כדורגל שיימשך שלושה ימים, והצענו לקציני הצבא שבכיכר להצטרף אלינו: הם די אהבו את הרעיון. אנחנו יכולים להישאר כאן עוד הרבה זמן, אנחנו נהנים. אנחנו נהנים הרבה יותר ממנו [ממובראק]. אנחנו נשארים כאן."

22:38 מפגין לאלג'אזירה, לאחר שנשאל אם הם יוכלו להמשיך במחאה: "כן. אני חושב שכן. חיכינו לזה שלושים שנה, ואנחנו מפגינים בסך הכל שבעה ימים." הערת מערכת: כבר שעתיים שההודעה אמורה להימסר בדקות הקרובות. מעמיסים מזוודות על המטוס?

22:30 הטלויזיה המצרית מתקנת: הצהרה תמסר בשמו של הנשיא. האם זה אומר שהיא תהיה משמעותית פחות ממה שמקווים בכיכר? או שזה אומר שהוא כבר עזב את הארץ?

22:15 מרוב ההיסטוריה שכחנו את הזוטות: הראיון של דימי והגר בגל"צ הבוקר. החל מ6:55.

22:06 שני מיליון בני אדם בכיכר השחרור צועקים: "חירות! חירות! הלוואי! הלוואי! הלוואי הלילה! הלוואי הלילה!"

21:51 הבית הלבן ימסור הצהרה בצמוד לזאת של מובראק. פרשנים בכל הערוצים מסכימים: המפגינים לא יסתפקו בפחות מהתפטרות מידית.

21:30 הניו יורק טיימס: אובמה אמר למובראק לא לרוץ בבחירות הבאות.

20:50 אלערבייה: מובראק יגיד בנאום שהוא יתפטר בבחירות הבאות (ספטמבר), אבל יישאר בתפקיד עד אז כדי למלא את דרישות המפגינים. בהתחשב בכך שהדרישה המרכזית היא שהוא יפרוש מייד, לא נראה שזה יספיק להם.

20:20 מובראק יפנה אל האומה במהלך השעות הקרובות.

19:50 אחד מכוכבי הקולנוע והטלויזיה הגדולים של מצרים, חאלד אבול נאגה (שזוכה כבר שנים בפרס השחקן הטוב ביותר בטקסי האוסקר המצרי), נותן נאום חוצב להבות באלג'אזירה: "הממשל  מנסה לחטוף את המדינה… לנתק את האינטרנט, הטלפונים, בשנת 2011. איך הם מעיזים?.. הם לא מסוגלים לנהל חנות מכולת, בטח שלא מדינה… מובראק חייב להתפטר, הממשל חייב להתפטר, ואז הם חייבים לעמוד למשפט."

19:44 קופירייטנג: לפי כמה ערוצים, כולל אלג'אזירה ואלרעבייה, המשטרה המצרית שינתה את המוטו שלה מ"המשטרה והעם בשירות המדינה" ל"המשטרהבשירות העם." מספר המפגינים באלכסנדריה מוערך ב"כמה מאות אלפים."

19:24– המפגינים החליטו להישאר בכיכר אל-תחריר עד יום שישי (!). לא ברור כמה יישארו, אבל במהלך היום הוקם בית חולים שדה בכיכר.

19:00 במוצ"ש תיערך הפגנת תמיכה נוספת בת"א, בשעה 19:00, תחת הכותרת "הזדהות עם אזרחי מצרים ועם כל המדוכאים בישראל." במארגנים – אחד ממנהיגי ומקימי הפנתרים השחורים, ראובן אברג'יל. ההפגנה תיערך בכיכר מגן דוד. עמוד הפייסבוק כאן.

18:45 דובר מחלקת המדינה פיליפ קרולי אישר (בטוויטר, כמובן) ששגרירת ארה"ב למצרים אכן נפגשה עם אלבראדעי, כחלק מהניסיון של ארה"ב לתמוך ב"מעבר" מסודר (orderly transition, יכול להתפרש גם כ"חילופי שלטון".)

18:41 עמוד הפייסבוק של הפעילים הסורים, שכנראה מנסים לארגן יומיים של מחאה – שישי ושבת הקרובים.

18:32 הכתב ממשיך לסייג: מקור אמין אמר לו שהשגריר בארה"ב שוחח עם מובראק, והנשיא אמר לו שהוא לא נוסע לשום מקום.

18:27 אותו הכתב מוסר שהערוץ שלו שוחח עם הטייס האישי של מובראק, והוא מוסר שהנשיא נמצא בבית ולא עזב לשום מקום.

18:17 שמועה שצריך לגעת בה בכפפות עבות מאוד: כתב ערוץ 4 הבריטי (ערוץ החדשות המסחרי, כמו 2 אצלנו), צייץ ששגריר ארה"ב נמצא בפגישה עם אל-בראדעי ושיש שמועה שחוסני מובראק נמצא בדרכו לבחריין. זוהי שמועה בלבד,  אע"פ היותו של המקור אמין בד"כ, שגם הוא מסייג אותה ביתר זהירות. אנחנו מסייגים אותה שבעתיים, ומפרסמים אותה רק בגלל 10% האפשרות שיש בה מן האמת.


18:10 ירדן: העיתונאי מיכאל דורפמן מזכיר לנו שזהו ראש הממשלה השביעי של המלך ב11 שנות כהונתו, וכל אחד מראשי הממשלה הנ"ל לווה בהבטחות רפורמה.

17:50 הגר מוסרת מהשגרירות המצרית בת"א: כ100 פעילים ערבים ויהודים מפגינים בסולידריות עם הפעילים המצרים. בין הססמאות: "מובראק צא החוצה,"העם רוצה בהפלתך", ועוד. בין השלטים: "לחם, עבודה" ו"סולידריות עם העם המצרים. פעילים שהשתתפו בהפגנה הקודמת מסרו שראו שקים גדולים של נייר גרוס בפחי האשפה במתחם השגרירות. כמובן, שיכול להיות שמדובר בגריסה שגרתית לחלוטין, אבל זה בהחלט מוסיף לאווירה.

17:40 ערוצי טלוויזיה ערבים רבים התחילו לשדר את שידורי אלג'אזירה, לאחר שאלה נחסמו במצרים.  בין הערוצים: אלחוואר, הטלוויזיה החדשה, סוהיל, עדן, ואלכראמה.

17:17 זה מגיע לסוריה, ותרשמו לפניכם את התאריך: יום שישי, 4 בפברואר. זהו היום שבו האופוזיציה הסורית החליטה לערוך יום זעם משלה. בצירוף מקרים (או שלא), זהו גם הדדליין שמנהיגי האופוזיציה הציבו היום למובראק להתפטר.

17:15 העוצר נמצא בתוקף כבר שעתיים. שני מיליון אנשים בכיכר וממשיכים להגיע.

17:13 מצטערים על התקלה הזמנית. הטלוויזיה המצרית הרשמית מראה הפגנה בעד מובראק: כמאה אנשים עם שלטים של קרטון חום וטוש שחור עבה.

16:40 המפגינים מגינים גם על הספריה באלכסנדריה.

16:20 ארה"ב מפנה את כל הצוות שלא הכרחי לפעילות במתוכנת חרום מהשגרירות שלה בקהיר.

16:07 אע"פ שלא נראה בינתיים שהמפגינים מתכוונים לצעוד, המשטרה מתחילה לפרוש תיל דוקרני מסביב לארמון הנשיאות.

16:06 המפגינים והצבא עצרו משאית עם גברים חמושים שניסתה להכנס לכיכר, עיכבו את הגברים והחרימו את הנשק.

16:00 ואילו בירדן, אלדוסתור (עיתון עם זיקה לשלטון) מסביר:

הממשלה תבצע צעדים פרקטיים וקונקרטיים לרפורמה פוליטית כנה, שתשקף את חזון הרפורמה והפיתוח הכללי, לחזק ולהתקדם לקראת דמוקרטיה ולהשלים את תהליך הבניה, הפותח אופק לעתיד של הישגים לבני עמנו, ולספק להם את החיים של כבוד ובטחון שלהם הם ראויים.

וגם תבטיח חדי-קרן ורודים לכל ילד, תתמוך בצדק ולא באי-צדק, וכד' וכד. הכרזה די חסרת משמעות שכל ממשלה מודיעה כשהיא עולה לשלטון, אבל המסר הכללי לירדנים: אל תקומו, אנחנו נוודא שיהיה בסדר.

15:55 בינתיים מתקיימות הפגנות ענק גם בערים אחרות במצרים. המספרים של אלג'אזירה: 250,000 באל-עריש, 250,000 בסואץ, 100,000 באלכסנדריה, ומאות אלפים בערים אחרות.

15:22 נציג מפלגת השלטון אמר ש"שני מיליון המפגינים לא מייצגים את העם המצרי." נראה לי שיש לנו מספר מינימלי של המפגינים בכיכר וברחובות הסמוכים, וגם רוב הסוכנויות מסכימים

14:40 עבדאללה מלך ירדן פיטר את הממשלה. (עדכון מתגלגל)

 • ראש הממשלה החדש בירדן: מערוף אלבח'ית. שגריר לשעבר לטורקיה ולישראל, וגם ראש שירותי הבטחון בעברו. מתמחה ב"יציבות." כבר היה ראש ממשלה, בין 2005 ל2007.

14:36 אחדות נדירה בין פת"ח לחמאס: שתי הממשלות מונעות הפגנות סולידריות עם המצרים.

14:32 לגבי השאלה "מה הלאה" – ‎בריאן וויטקר, אחד ממומחי המזה"ת של הגרדיאן, ענה במקומנו:

"אפשרות אחת היא שגנרלים יודיעו למובראק שהמצב יצא מכלל שליטה. מובראק גם יכול לחוות משבר בריאותי (אמיתי או מבוים). אבל הוא מאוד עקשן, ואני נוטה לחשוב שמה שיכול להביא לעזיבתו הוא משבר כלכלי. הבנקים סגורים ולאנשים מתחיל להיגמר המזומן והאוכל; זה לא יכול להמשך זמן רב."

14:20 עדי ראייה מדווחים על שלטים נגד ארה"ב וישראל. אחרים אומרים כי נוכחות האחים המוסלמים מורגשת בקהל (כמובן, האחים המוסלמים הם עדיין לא הכוח המשמעותי ביותר בתנועה הזאת, ולא רק לאחים המוסלמים יש טענות כלפי ישראל וארה"ב.)

13:56 לא תאמינו, אבל בכיכר יש גם שלט אחד בעברית. המפגין אמר לכתב אלג'אזירה גרג קארלסטרום שזה "מסר לנתניהו".

13:53 אלבראדעי: "מובראק חייב לעזוב עד יום שישי." לא ברור אם הדדליין הזה תואם עם מפלגות האופוזיציה האחרות.

13:46 הגרדיאן מצטרף: לפחות מיליון איש בכיכר. "זה נראה בדיוק בגודל של ההפגנות הגדולות בלונדון נגד המלחמה בעיראק, וידוע שבהן השתתפו למעלה ממיליון בני אדם. כמובן, בלי תצלומי אוויר (תודה למיכה) קשה מאוד להעריך את הכמות המדויקת של האנשים, אבל מאות רבות של אלפים נראה כמו הימור בטוח למדי.

13:26 האחים המוסלמים: לא נישא וניתן עם מובראק או ממשלתו. אל-בראדעי: המו"מ יוכל להתחיל רק כשמובראק יעזוב את המדינה.

13:21 אלג'אזירה מתעקשים: למעלה ממיליון. אנחנו מחכים לעוד ערוץ או סוכנות ידיעות שתאשר.

13:18 הערת מערכת: אנחנו מפסיקים לנסות להבין את מספר המפגינים. להערכתנו מדובר במאות אלפים, אבל נחכה למספר ודאי שיאומץ על ידי כמה כלי תקשורת.

13:17 לעומת זאת, מנחה בטלויזיה הרשמית התפטר וכן הגיע לכיכר. הוא נישא על כתפי המפגינים.

13:10 אל-בראדעי מסר שהוא לא יגיע לכיכר.

12:46 ואלג'אזירה מתקנים שוב: בכיכר "מאות רבות של אלפים, המארגנים הודיעו שהם עברו את המיליון."

12:42 הטלוויזיה הרשמית וכמה משרדי ממשלה הורו לעובדי מדינה לצאת להפגנות למען הממשל. בינתיים כמה מאות אנשים מפגינים בעד מובראק ליד בניין הטלויזיה הרשמית. הפעילים בתגובה: זאת זכותם המלאה, אנחנו רק מקווים שלא מכריחים אותם.

12:33 אלג'אזירה באנגלית מתקנת את עמיתתה בערבית: בינתיים בכיכר רק 100000, לא 1000000. מצער.

12:30 שוב דיווח סותר לגבי הכוונה לצעוד: מחלקים כרוזים הקוראים להישאר בכיכר.

12:15 רה"מ הטורקי ארדואן: "אני אומר היום לעם המצרי שהדמוקרטיה היא זכותו. למובראק אני אומר, כאח: אף אחד מאיתנו לא יחיה לנצח. אין לנו רצון בשפיכות דמים."

12:06 לקוראים שמתעניינים בשכנתנו ממזרח – הפגנת תמיכה המונית צפויה ליד השגרירות המצרית בעמאן, ירדן, בחמש אחה"צ.

12:02 כתב הגרדיאן בקהיר: עשרות טנקים נעים לכיוון שדה התעופה.

11:58 עדי ראייה: החיילים זורקים מהטנקים כרוזים שמבטיחים שהם יגנו על המפגינים.

11:55 אלג'אזירה: כמות המפגינים בכיכר עברה את המיליון וממשיכה לעלות.

11:51 בניגוד לדיווחים (גם שלנו) על כך שהמפגינים יישארו בכיכר, הם אכן מתכוונים לצעוד מהכיכר אל הארמון הנשיאותי. הנה המסלול, באדיבות הגרדיאן:11:40 אלערבייה: הבורסה במצרים תשאר סגורה גם מחר.

11:30 הערוץ הפרו-ממשלתי נייל ניוז (שכבר זכה לכינוי Denial News, חדשות ההכחשה, על התעלמותו המוחלטת מהארועים) התחיל לשדר בשידור חי את הכיכר המלאה. מרד בתחנה או שינוי מדיניות? עדכון הערוץ מראה את הכיכר מדי פעם, וחוזר לישיבת הממשלה החדשה.

11:23 ראיון מעולה מאתמול עם מפגינה מצרית. שווה לראות.

11:20 עד ראייה: המפגינים לא רק מנקים את האשפה בכיכר, הם גם מפרידים אותה למחזור.

11:15 הערכות עדי ראייה: 200,000 מפגינים כבר בכיכר.

11:10 מדברים ערבית או אנגלית? רוצים לעזור? הפעילים הקימו מערך תרגום רב-לשוני של הטוויטים שיוצאים ממצרים.

11:06 בכיכר אל-תחריר נמצאים כבר עשרות אלפי אנשים.

11:02 בי-בי-סי מדווח ממקורות בוושינגטון כי הממשל האמריקאי מעדיף שמובראק יפרוש ויעביר את השלטון לצבא עד הבחירות, אבל נמנע בינתיים מלהצהיר על כך מפורשות.

10:58 עדכון כלכלי: סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג מזהירה ממשיכת פקדונות המונית, שתמוטט את הבנקים המצריים. הבנקים סגורים כבר כמה ימים, אבל נגיד הבנק המרכזי פארוק אל-אוקדה מבטיח שיש לבנקים רזרבות של 36 מיליארד דולר, שאמורים "להספיק לכל תרחיש". סוכנות הדירוג מודי'ז הורידה את הדירוג של מצרים. בכספומטים, בינתיים, אין כסף, ממחירי המזון זינקו ב200 עד 400 אחוז. המאפיות המסובסדות סגורות והנמלים אינם פורקים סחורה.  יו"ר קרן המטבע העולמית, דומיניק שטראוס-קאן, אמר שיגבה את הבנקים המצרים במקרה הצורך.

10:45 במהלך היום נגוון כאן בתמונות מוצלחות במיוחד מההפגנות. נתחיל בשלט הזה: "טוב למות בעד משהו מאשר לחיות בשביל כלום"

 

10:42 אלג'אזירה הפסיקה שידורים חיים מקהיר, ומסתמכת בינתיים על שיחות טלפון ועדכונים בטוויטר.

10:33 גם שירותי הרכבות לקהיר הופסקו לחלוטין.

10:30 אלג'אזירה הערבית מדווחת שהרשות הפלסטינית מונעת הפגנות תמיכה בפעילים המצרים.

10:24 ככה נראית כיכר אל-תחריר בשעה זו דרך עדשות סוכנות הידיעות הצרפתית (AFP)

10:22 הכביש מסואץ לקהיר נחסם, כמו גם כמה כבישים אחרים המובילים לבירה.

10:15 המפגינים מקימים נקודות בידוק בכניסה לכיכר, לוודא שאף אחד לא מכניס נשק.

10:00 אנחנו עולים לשידור אצל רזי ברקאי. האזינו כאן.

09:57 כ15,000 מפגינים בכיכר אל-תחריר.

09:51 המפגינים התחילו להתאסף בכיכר אל-תחריר. שכחנו לדווח אתמול על הפגנה פרו-מובראקית של כמה מאות אנשים ליד אחד ממשרדי הממשלה, בפעם הראשונה מאז תחילת הפגנות האופוזיציה.

09:50 בדקות האחרונות פושטת שמועה בקרב פעילים ובתקשורת כי הפלאפונים במצרים שוב ינותקו בשעה הקרובה.

09:40 הודעת מערכת: דימי ידבר ב10:00 בתוכנית של רזי ברקאי בגלי צה"ל. אפשר להאזין ברשת כאן. היום אנחנו מבטיחים גם לפרשן בעצמנו וגם לארח פרשנים, אז אם יש לכם שאלות – מי הם האחים המוסלמים, מה הסיכויים של אל-בראדעי להיות נשיא, מה צופן העתיד להסכם השלום עם ישראל – אנא הגיבו ושאלו. נעלה את התשובות במהלך היום.

09:15 הפעילים במצרים נשארו ערים רוב הלילה, ורק עכשיו מתחילים לשוב לרחובות. בניגוד למה שדווח אמש, הרשתות הסלולאריות עדיין פועלות. נזכיר את עיקר ההתפתחויות אתמול:

 • הצבא הודיע שדרישותיהם של המפגינים לגיטימיות, ושהוא לא יירה על אזרחים שמבטאים עצמם בצורה בלתי-אלימה
 • הטלוויזיה המצרית הרשמית התחילה לשדר את ההפגנות לראשונה
 • ארה"ב מינתה את השגריר לשעבר פרנק וויזנר לשליח מיוחד למצרים
 • סגן הנשיא עומאר סוליימן הודיע שהוא פותח בשיחות עם האופוזיציה על "רפורמות". לא ברור אם האופוזיציה נענתה להצעה

 

Written by Dimi

פברואר 1, 2011 בשעה 9:35 am

פורסם במצרים

Tagged with

45 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. "Better to fight for something than live for nothing." — George S. Patto

  Ronen Skaletzky

  פברואר 1, 2011 at 11:02 am

 2. אני חושב שהראיון הוא מאתמול – מדברים על "הפגנת המיליון מחר", לא?

  יובל פינטר

  פברואר 1, 2011 at 11:36 am

 3. תוקן, תודה :)

  twentyfivehours

  פברואר 1, 2011 at 11:39 am

 4. אם ועד העובדים של הטלוויזיה הממלכתית הוא כמו זה של הערוץ הראשון הם בטח מקבלים על זה שעות נוספות.

  כנראה זאת ההפגנה הקטנה שהם מראים בערות הממלכתי עכשיו. 

  שאול

  פברואר 1, 2011 at 12:50 pm

 5. עדיף לא לפרסם מספרים – זה לקח שכבר למדנו אותו לא פעם בהפגנות בארץ. למארגנים ולאל-ג'זירה יש אינטרס להפריז, לשלטון יש אינטרס להמעיט – כל מספר שינתן יהיה מוטה, ואילו המספר האמיתי – כמעט אין דרך להעריך אותו (אולי מומחים יכולים לעשות זאת בעזרת תצ"א, אבל לא תוך כדי ההפגנה).

  מיכה

  פברואר 1, 2011 at 1:07 pm

  • יש לנו בארץ כמה מומחים לעניני ספירת מפגינים בככרות. יכול שהם מייעצים למפגינים המצרים?

   אלבר כהן

   פברואר 1, 2011 at 8:38 pm

 6. "עד ראייה: המפגינים לא רק מנקים את האשפה בכיכר, הם גם מפרידים אותה למחזור."
  ממש מדהים ומרגש…

  דוד

  פברואר 1, 2011 at 1:12 pm

 7. שאלה- לאן כל זה הולך?
  לכאורה מאז אי אכיפת העוצר ביום שבת לא ראינו שום דבר חדש. המפגנים-מפגינים, אין עדיין מנהיג לאומי ומובארק באותה פוזיציה.

  למדן

  פברואר 1, 2011 at 1:39 pm

  • אני מניח שזה עניין של זמן עד שהרמטכ"ל ישתכנע סופית שכדאי
   לו להמר על המפגינים ולא על מובארכ, ויעיף פיזית את מובארכ.

   אורן שץ

   פברואר 1, 2011 at 2:16 pm

 8. דיווח של עד ראייה בטוויטר:

  Many anti american and anti israeli slogans… Brotherhood IS present, full force. We can't deny that.

  עוקבת בטוויטר

  פברואר 1, 2011 at 2:17 pm

 9. אולי כדאי להסביר את המשמעות של התהליך בירדן, האם זה אומרש יש שם הפגנות משמעותיות שלא דווחו???

  מהגג

  פברואר 1, 2011 at 3:00 pm

  • עבדאללה מנסה להקדים תרופה למכה.
   הפכנות התמיכה במצריים אומנם היו על אש קטנה אבל הסיסמאות שנקראו בהן עברו מהר מאוד לקריאה לפיטורי ראש הממשלה הקודם.

   שאול

   פברואר 1, 2011 at 3:04 pm

 10. ב-Y-Net אליאור לוי ו-AFP קוראים לאל-בראדעי "מוביל ההתקוממות העממית". יש לזה איזשהו שמץ של צידוק? הוא בכלל מעורב איכשהו במה שקורה כרגע בשטח?

  אורן שץ

  פברואר 1, 2011 at 3:02 pm

  • כל מפלגות האופוזיציה מקבלות אותו כנציג האופוזיציה למשא ומתן ברגע שהתנאים שלהם למשא ומתן יתקבלו.
   מדובר בעצם בשולחן עגול של כל סיעות האופוזיציה מהסוציאליסטים ועד האחים המוסלמים.
   אולי בגלל שאל ברדעי מנותק מכל הקבוצות האלו הוא במעמד של מיכה חריש.

   שאול

   פברואר 1, 2011 at 3:07 pm

 11. למה עבדאללה פיטר את ראש ממשלת ירדן? יש שם איזה שהוא משבר?
  לכאורה נראה כמו צעד תמוהה שמאותת ומזמין בעיות.

  למדן

  פברואר 1, 2011 at 3:13 pm

 12. מה קורה כבר חצי שעה אין עידכון – התמכרות.

  גיל

  פברואר 1, 2011 at 5:13 pm

 13. הפגנת הזדהות עם אזרחי מצרים ועם כל המדוכאים בישראל
  http://www.facebook.com/event.php?eid=190790427606559

  ka

  פברואר 1, 2011 at 5:27 pm

  • יש סיבה שאתם לא מעדכנים על ההפגנה הזאת?

   ka

   פברואר 1, 2011 at 6:46 pm

 14. אני לא קיבלתי אף פעם חד קרן ורוד! ביבי תתפטר!

  השועל

  פברואר 1, 2011 at 5:37 pm

 15. מה בעצם קורה כשפג האולטימטום ב4.2? מה אומרים המפגינים שיעשו אם מובארק לא מתפטר?

  אלעד ר.

  פברואר 1, 2011 at 6:01 pm

 16. 1. הנה כבר הסורים מתחילים ברגל שמאל – עד עכשיו התאריך שכל הזמן שמענו היה 5/2. הם לא מתואמים החבר'ה. וסמיכות המקרים היא בערך מקרה, אבל לא ממש – ימי הזעם הכי טובים הם ימי שישי, כי כולם יוצאים יחד מהמסגדים.
  2. קצת מצחיק להסיק משהו משקי נייר גרוס ליד השגרירות – כל משרד זורק את הגריסה שלו מדי פעם… ומשרד כזה, סביר להניח שפעם בשבוע, ושזה תמיד כמות גדולה.

  יובל פינטר

  פברואר 1, 2011 at 6:23 pm

 17. קא – חלילה. עומס יתר, נעדכן מיד.
  יובל – צודק וצודק. הוספנו הסתייגות לעניין של הגריסה.

  twentyfivehours

  פברואר 1, 2011 at 6:51 pm

 18. ה-2 מיליון האלה כרגע, יכול להיות שהם האירוע העממי המאוחד הגדול ביותר מאז אוקטובר 1917?

  אורן שץ

  פברואר 1, 2011 at 7:28 pm

  • האירוע העממי המאוחד הגדול מאז אוקטובר 1917? היה אירוע עממי מאוחד גדול באוקטובר 1917? אתה בטוח שאתה לא מדבר על פברואר 1917 (אם כי גם אירועים אלו לא היו כל כך המוניים)? אם אתה שואל באמת, אני מזכיר לך את מאי 1968 בצרפת, כדוגמה בודדת. בלי להוריד מחשיבות נסיון המהפכה במצרים, לא צריך לשכוח את כל מה שקרה בין 1789 להיום.

   יריב

   פברואר 1, 2011 at 8:24 pm

 19. איפה אפשר לשמוע את הראיון שהיה לכם היום ברדיו?

  א/

  פברואר 1, 2011 at 10:05 pm

 20. כמעט שכחנו מזה :)
  http://www.glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=56757
  החל מ06:55.

  twentyfivehours

  פברואר 1, 2011 at 10:19 pm

 21. הראיון אצל רזי ברקאי בגלי צה"ל עם דימי ריידר והגר שיזף פורסם במלואו בכתובת הזו
  http://glz.fm/index.php?topic=4892

  עידן

  פברואר 1, 2011 at 10:39 pm

 22. "אנחנו נשארים כאן. ארגנו טורניר כדורגל שיימשך שלושה ימים, והצענו לקציני הצבא שבכיכר להצטרף אלינו: הם די אהבו את הרעיון. אנחנו יכולים להישאר כאן עוד הרבה זמן, אנחנו נהנים. אנחנו נהנים הרבה יותר ממנו (ממובראק, י.פ.). אנחנו נשארים כאן."
  (מפגינה באל-תחריר, באל ג'זירה)

  ישי פ.

  פברואר 1, 2011 at 10:45 pm

 23. יאללה בלאגן!
  יש עכשיו אפשרות אחרת?

  יהודית

  פברואר 1, 2011 at 11:34 pm

 24. הומאז' לפידל קסטרו? זה המקסימום שהמובארק הזה יכול לתת?

  דן

  פברואר 2, 2011 at 12:21 am

 25. ממליצה בחום על המאמר הזה:
  http://www.jadaliyya.com/pages/index/516/why-mubarak-is-out
  לי זו אינפורמציה חדשה לגמרי ופרשנות מרתקת ומורכבת

  איילת בן-ישי

  פברואר 2, 2011 at 12:35 am

 26. הדיווחים כל היום הם מצויינים ושימשו לי מקור ראשי למעקב. הייתי מציע להתמקד בריכוז הדיווחים. פרשנות על רגל אחת, ספקולציות קונספירטיביות ותרחישי אימה שלא אירעו, אינן רציניות ופוגמות בדיווח האיכותי של העמוד הזה.

  אריה

  פברואר 2, 2011 at 12:54 am

 27. זה מה שיקרה לאופוזיציה אם הם יסכימו לדבר עם מובראכ
  http://en.wikipedia.org/wiki/Peasants'_Revolt

  שאול

  פברואר 2, 2011 at 12:57 am

 28. היי אריה,
  יש צדק בדבריך, אבל האתר מלכתחילה פעל כאתר פרשנות, וקיבלנו בקשות רבות במהלך היום לפרשן יותר. בהתחשב בדפוס הדומה בין הארועים באלכסנדריה, פורט סעיד, ועכשיו גם כיכר אל-תחריר, לא נראה לנו מרחיק לכת לציין את האפשרות שהייתה שם יד מכוונת. לגבי תרחיש האימה – צודק. ניסיון להבין את ההתפתחויות הצפויות הוא חלק חשוב מכל פרשנות, אבל ערכנו ומיתנו את התרחיש משמעותית.  

  twentyfivehours

  פברואר 2, 2011 at 1:02 am

 29. אובמה ממשיך את הגישה של "נאום קהיר" מהשנה הראשונה לכהונתו. הוא תומך בכל גילוי של נאורות ודמוקרטיה במדינות ערב, ומעודד את התקדמות החופש שם, בלי להתייחס בכלל לסכנות הריאליות של "דמוקרטיה" אסלאמית. זו גישה ראויה לציון עם מבט אופטימי מאוד על החיים, בלי טיפה של פטרונות ועם הרבה אמון ברוח האדם. אבל זו לא בהכרח גישה ריאליסטית. אני לא מבקר אותו – אין משהו אחר שהוא היה יכול לעשות. הוא מוכרח לתמוך בעם המצרי, ולא בדיקטטור שלהם. אבל אם באמת תושלם המהפכה, ויעלה שלטון אסלאמי בסגנון טורקיה, לבנון או איראן, ארה"ב תאבד מאחז חשוב במזרח התיכון, מאחז שישוב אליה רק כשהמהפכה האמיתית תגיע – מהפכת החינוך והדמוקרטיה החילונית, הרפורמה באסלאם.

  ישי פ.

  פברואר 2, 2011 at 1:53 am

 30. ישי-
  דווקא טורקיה היא לא דוגמא טובה. ארה"ב מחזקת את טורקיה לשתי מטרות- כדי שתהיה תחליף לאיראן שירסן אותה וכדי לבלום השפעות של רוסיה על המזרח התיכון והבלקן.
  ספציפית טורקיה מהדקת את היחסים ושיתופי הפעולה המדיניים והצבאיים עם ארה"ב. התעלומה המוסלמית רק באה לגנוב את דעת הקהל המוסלמית מאיראן. בפועל, היא שולחה של ארה"ב.

  למדן

  פברואר 2, 2011 at 9:28 am

 31. ישי – אתה טועה. ארה"ב תתמוך בכל משטר שיסכים להכפיף את ארצו לאינטרסים שלה – יהיה זה דמוקרטיה ליברלית (כמו בישראל), דיקטטורה אוטוקרטית ואוליגרכית (כמו במצרים), או כל סוג אחר של שלטון מיעוט גזעני ו/או אלים.
  הסיכוי שהאינטרסים של העם המצרי (ושל שאר העמים) יפסיקו להתנגש עם אלה של המשטר האמריקאי הוא רק אם ארה"ב תפסיק להיות אימפריה ולפעול כאימפריה, כלומר תפסיק לראות במדינות אחרות "מאחזים" שלה, ותתחיל להתיחס לבני אדם – וקודם כל לאזרחיה שלה – כאל אנשים שראויים לחיים ולכבוד באופן שווה.
  אובמה, עם כל השינוי ברטוריקה לעומת בוש, אינו מביא כל בשורה חדשה בעניין הזה בינתיים – סה"כ גם הוא לא הרבה יותר מהמוציא לפועל ברמה הגלובלית של האינטרסים של וול-סטריט והמגזר העסקי האמריקאי באופן כללי, שעמים ברחבי העולם, שדואגים לאינטרסים שלהם באמת, הוא הסיוט הגדול ביותר שלו.

  מתן

  פברואר 2, 2011 at 9:33 am

 32. מתן ולמדן, ברור שאני טועה. אני כותב מנקודת מבט ימנית בבלוג שמאלני. אני לא יכול שלא לטעות. ובכל זאת, אני צודק. הקונספירציות שלכם לא נכונות. רק שזה לא המקום להיות צודק אם אני בא מימין.

  ישי פ.

  פברואר 2, 2011 at 10:21 am

 33. ישי פ.

  פברואר 2, 2011 at 10:31 am

 34. אין פה ימין ושמאל, מדובר על ניתוח עובדתי של הזירה – של המצב הנוכחי. לא בדעות לגבי הפתרון הרצוי (עליו מתכתשים הימין והשמאל). בתור "ימיני" או "שמאלני" – עובדתית ארה"ב מחזקת את טורקיה (צבאית וכלכלית) היום יותר מתמיד.

  למדן

  פברואר 2, 2011 at 10:53 am

 35. ארה"ב תומכת בטורקיה מסיבות גיאופוליטיות, אבל היא יוצרת את השטן הבא. טורקיה אסלאמית במעמד מעצמתי במזרח התיכון זה רע (מולנו; לאו דווקא מול המזרח והצפון). גם למצרים יש היסטוריה מפוארת, וגם הם רוצים להחזיר אותה. זה רע, ובזה אין ספק. וודאי שיש הבדל בין פרשנות מימין ופרשנות משמאל: תפיסת העולם מחזקת את הפרשנות והפרשנות מחזקת את תפיסת העולם. אני רואה את החיזוק האסלאמי בטורקיה בתור איום ולא בתור מצג שווא: הם נעים לאסלאם, ועד שהם יעשו רפורמה באסלאם הם לא יוכלו להתייחס אלינו אחרת מהיחס האנטישמי למדינת ישראל המובנה באסלאם ובהלכותיו.

  ישי פ.

  פברואר 2, 2011 at 11:57 am

 36. איסלמופוביה. זו מחלה.

  מתן

  פברואר 2, 2011 at 12:37 pm

  • נכון, אסלאמופוביה היא מחלה: לא האסלאם עצמו, שמפוצץ מטוסים, רכבות ובניינים בכל העולם כבר עשרות שנים. אסלאמופוביה היא המחלה: לא האסלאם עצמו, שכורת ידיים של גנבים, שורף הומוסקסואלים ותולה נשים. אסלאמופוביה היא מחלה: לא האסלאם עצמו, שלא ינוח ולא ישקוט עד שהמזרח התיכון ואירופה יהיו בידיו. אסלאמופוביה היא המחלה: לא האסלאם עצמו, שבכל אחת מארצותיו היותר מזרחיות, הפחות מערביות, קיימים 120 גברים מול כל 100 נשים, גברים שלומדים בבתי ספר של אל קעידה, של האחים המוסלמים, של השיעה. אסלאמופוביה היא המחלה, בוודאי.

   ישי פ.

   פברואר 2, 2011 at 12:58 pm

 37. התגובה הזו היא דוגמה טובה לסימפטום נפוץ של המחלה המכונה כאן "איסלאמופוביה": הפיכת המושג "איסלאם" לסובייקט שיכול לעשות כל מיני דברים כמו לפוצץ מטוסים לכרות ידיים ולדכא נשים. כאילו אלה לא אנשים ספציפיים, המוסלמים שעושים את הדברים הנוראים האלה; כאילו אין מוסלמים שלא עושים אותם או תומכים בעשייתם; וכאילו אין אנשים בני דתות אחרות שעושים דברים כאלה ואחרים, לא פחות נוראים.

  וראו "אנטישמיות"; "אוריינטליזם"; "ניאו-קונסרבטיביזם".

  מתן

  פברואר 2, 2011 at 2:19 pm

  • וראו: עצימת עיניים, הכחשת המציאות, אידיוטים שימושיים.

   ישי פ.

   פברואר 2, 2011 at 2:29 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: