קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

מצרים | שני: הצבא – לא נירה על מפגינים, דרישותיהם לגיטימיות; הטלוויזיה הרשמית משדרת לראשונה את ההפגנות

with 15 comments

[דימי ריידר | אייל קליין]

קו חוץ שידר את היום הרביעי הארועים במצרים. אנו מסתמכים על הגרדיאן הבריטי, אלמסרי אליום המצרי, על הערוצים אלג'זירה ואלערבייה, ועל פעילים ועדי ראייה בשטח. הקישו כאן כדי לראות את העדכונים מהימים הקודמים: ראשון שבת שישי .

02:00 הפעילים בכיכר אל-תחריר מתארגנים לשינה לקראת יום גדול במיוחד – יום הפגנת המיליון. אנחנו נהיה כאן מחר מהבוקר ועד אחרי חצות, בכוחות מתוגברים, עם עדכונים רצופים, פרשנות, עדויות, וכיו"ב. לילה מנוחה.

01:41 מסוק שוב חולף מעל ראשי המפגינים

01:15 הטלויזיה המצרית הרשמית התחילה לשדר לראשונה את ההפגנות. כזכור, עד היום הטלוויזיה הצליחה להפגין נתק מרשים וכמעט הרמטי מהמציאות, כשהיא מונה את מספר המפגינים בכל מצרים כ"פחות מ3000", ומשדרת תמונות נוף שלוות במקום המחאות וההתנגשויות. כך, למשל, נראתה השוואה בין השידורים החיים של אלג'זירה והערוץ המצרי הרשמי ביום שישי, כשרחובות קהיר בערו:

וכך, לעומת זאת, נראה הערוץ הרשמי בדקות האחרונות:

תודו שזה שיפור.

23:43 איי פי מוסיפה כי פקידים אמריקאים בכירים אמרו לסוכנות שארה"ב הייתה מעדיפה שמובראק לא יתמודד בבחירות הבאות. (ככל הידוע, הוא גם לא התכוון, ורצה להריץ את בנו)

23:00 מתנצלים על התקלה הזמנית בעדכונים. סגן הנשיא עומאר סוליימן מסר הצהרה קצרה בטלויזיה המצרית לפני כ40 דקות. הוא אמר כי בחירות באזורים שנויים במחלוקת יתקיימו שוב, וכי הוא התבקש להתחיל במו"מ עם האופוזיציה על רפורמה חוקתית. הבעיה כאן, כמובן, היא שהאופוזיציה רוצה לדבר – לא עם הממשל. בינתיים, ממשל אובמה מינה שליח מיוחד למצרים: הדיפלומט בדימוס והשגריר לשעבר במצרים (1986-1991), פרנק ויזנר. ויזנר כבר נמצא במצרים, והמנדט שלו כולל פגישות עם בכירים "כדי לשכנע אותם לאמץ רפורמות פוליטיות וכלכליות שיסללו את הדרך לבחירות חופשיות" (סוכנות איי.פי.)

21:20 אנחנו רוצים להדגיש את המשפט הבא מתוך ההצהרה של הצבא: "מודעים ללגיטימות של דרישותיכם." הדרישה החשובה ביותר היא הפלת הממשלה, הממשל והסדר הקיים כולו, והצבא לא מציין שום הסתייגות בעניין. אפשר בהחלט לפרש את זה כרמז עבה ביותר לכך שהצבא מתחיל למשוך את תמיכתו במובראק.

21:00 רויטרס ואלג'זירה מבהירות ומחזקות את הדיווח של סקאי ניוז : הצבא המצרי הצהיר שלא ישתמש בכוח נגד המפגינים.

מתוך הידיעה עצמה:

"הצבא הצהיר כי "חופש הביטוי" מובטח לכל האזרחים שינקטו באמצעים בלתי אלימים. זוהי הפעם הראשונה שהצבא מצהיר שלא יפתח באש אל עבר המפגינים. "נוכחותו של הצבא ברחובות הוא למענכם, כדי לוודא את ביטחונכם ורווחתכם. הצבא לא ינקוט בכוח כלפי עמנו האדיר," נאמר בהצהרה. "כוחותיכם המזויינים, המודעים ללגיטימיות של דרישותיכם והשואפים למלא את אחריותם להגן על האומה ואזרחיה, מאזרים בזאת כי חופש הביטוי באמצעים בלתי אלימים מובטח לכל אחד ואחד.

הצבא ביקש מהאזרחים לא לנקוט במעשי חבלה או לפגוע ברכוש פרטי וציבורי, והזהיר שלא יאפשר לגורמים פליליים לבזוז ולהטיל אימה על האזרחים."

אלג'זירה מייחסת את ההצהרה לרמטכ"ל הצבא המצרי עצמו.


20:50 רבאט, מרוקו: מאות בהפגנה מול השגרירות המצרית בסולידריות עם המפגינים המצרים.

20:15 סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת שהצבא לא מתכוון להפעיל כח נגד המפגינים. יש לציין כי ערוץ הטוויטר של SKY NEWS מייחס את המידע הזה לסוכנות הידיעות המצרית הרשמית, אבל בערוץ הטלוויזיה עצמו הידיעה מיוחסת לAFP. לנו נראה שיותר עורכים עוברים על מידע המיועד לשידור מאשר על מידע המיועד לציוץ, אז אנחנו בינתיים הולכים על AFP.

19:00 כמה מהנזקים הכלכליים עד כה, לפי הגרדיאן ורויטרס:

– חברת הגז BG Group השהתה את קידוחיה במדינה, ומשכה את העובדים הלא-מצרים ולא-קריטיים שלה אל מחוץ לגבולותיה.

– חברת חומרי הבניה הצרפתית Lafarage הפסיקה את הפעילות בששת מפעלי הבטון שלה במצרים והחזירה לצרפת 30 מתוך 70 העובדים הלא-מצרים שלה מקהיר.

– Moller-Maersk, חברת ההובלות הימית הגדולה בעולם, השהתה את פעילות המוספים שלה בנמלים של מצרים וסגרה את משרדיה.

– מחירי הנפט הגולמי זינקו למעל 100$ לחבית, מתוך חשש שההפגנות יתפשטו למדינות אחרות במזרח התיכון או יפריעו למעבר מיכליות בתעלת סואץ.

17:26 העיתונאים של אלג'זירה שוחררו בעקבות פניה ישירה של ארה"ב, מוסר דובר מחלקת המדינה

17:20 למעלה מ150,000 מפגינים באלכסנדריה, למעלה מ250,000 בכיכר אל-תחריר

15:55 השחקן עומאר שריף קורא למובראק להתפטר.

15:45 הבלוג המשפיע The Arabist מפרסם וידאו של ת"אל בצבא המצרי פונה אל המפגינים כשהוא עומד על טנק. הוא אומר להם שמצבה של המדינה בכי רע, והצבא צריך להחזיר את השקט לרחובות. כשהקהל דרש לדעת אם הוא תומך במובראק, הוא אמר שזה לא התפקיד שלו: לעם יש את הזכות למחות, להתבטא, ולבחור את מנהיגיו.

15:40 ששת עיתונאי אלג'זירה שוחררו, בלי  הציוד.

15:20 רחובות אלכסנדריה מתרוקנים משוטרים, האזרחים שוב מקימים מחסומים משלהם. מחסומים אזרחיים גם בכניסה לכיכר אל-תחריר, למנוע כניסה של פרובוקטורים. עצרת הזדהות וסולידריות המונית צפויה היום בחמש ברבאט-מרוקו מול השגרירות המצרית.

15:00 מובראק מינה את ממשלתו החדשה – רוב השרים שפוטרו הוחזרו לתפקיד. עוד מעט נפרסם את הרשימה המלאה. בינתיים, העוצר מתחיל – והקהל מתעלם ממנו כרגיל. למעלה מ150,000 אנשים בכיכר אל-תחריר.

14:35 אישרנו סופית שSandmonkey בטוויטר הוא אכן הדבר האמיתי והרשימה, כנראה, מזויפת.

14:30 עלילת Sandmonkey מסתבכת. לפני רגעים ספורים הבלוגר הנעדר צייץ: "רשימת הנעדרים מזוייפת. רבים מהאנשים עליה אינם נעדרים. אלה רשויות הבטחון שמנסות להשיג מידע עלינו. אל תגיבו." לך תדע אם זה הוא או לא.

14:20 בשכונת שוברא מפגינים 20,000 בני אדם. בכיכר אל-תחריר לפחות 100,000, חלקם שם מאתמול בערב.

14:15 עדכון: מניין עצורי אלג'זירה עלה ל6, כל הציוד הוחרם

14:13 עדכון: 5 אנשי צוות של אלג'זירה נעצרו בקהיר. מפיק אחד שלא נעצר עדיין נמצא בקהל ומדווח משם

14:10 כתב אלג'זירה דן נולן, שדיווח בהתמדה בערוץ הטוויטר שלו, נעצר על ידי הצבא.

13:52 הפעילים במצרים יצרו רשימה של נעדרים. בינתיים יש 13 שמות, בינהם, כנראה, הבלוגר המעולה והחשוב Sandmonkey, שדיווחיו היו בין המקורות עליהם הסתמכנו בקו חוץ.

13:50 אוניברסיטת א-נג'אח בשכם חסמה את האתרים והערוצים של אלג'זירה.

Written by Dimi

ינואר 31, 2011 בשעה 1:57 pm

פורסם במצרים

Tagged with

15 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. בטוויטר שלו, SANDMONKEY טוען:
  FB list of missing ppl is FAKE. Many ppl on it NOT missing. This is state security trying to get info on us. DO NOT RESPOND #Jan25

  מושיק

  ינואר 31, 2011 at 2:40 pm

 2. מה הסיפור של אוניברסיטת א-נג'אח?

  אפרת

  ינואר 31, 2011 at 3:26 pm

  • כל הכבוד על העדכונים המעניינים.

   אייל

   ינואר 31, 2011 at 3:58 pm

 3. עכשיו זה רשמי, ישראל אכן אישרה להכניס צבא:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4021885,00.html

  עומר גנדלר

  ינואר 31, 2011 at 5:32 pm

  • לא ייאמן כמה ווינט חאפרים.
   קודם הם הוציאו את רוצח סאדאת מקברו, עכשיו הם מאיינים את נוכחותם של 12,000 חיילים מקו רפידים מערבה.
   וכולם מתקנים אותם בתגובות, והם לא משנים כלום.
   אני מציע לצאת לרחובות.

   יובל פינטר

   ינואר 31, 2011 at 9:32 pm

 4. תמשיכו בעבודה הטובה.
  הזכרתי אתכם באייטם הבא בכלכליסט, מוזמנים להוסיף לרשימת ה"אוהבים אותנו":
  http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3500761,00.html

  דורצח

  ינואר 31, 2011 at 6:23 pm

 5. תודה לכולם :)
  לגבי אוני א-נג'אח – מבררים.
  לגבי כלכליסט- תודה! הוספנו, ציינו וקישרנו.

  twentyfivehours

  ינואר 31, 2011 at 6:47 pm

 6. גם על "מידע המיועד לשידור" לא כדאי לסמוך כל כך, אחרי מה שטמקא עשו הבוקר כשכתבו ש"רוצחו של סאדאת שוחרר".

  ישי פ.

  ינואר 31, 2011 at 8:45 pm

 7. טמקא וסקאי ניוז זה בכל זאת כלי תקשורת בקנה מידה שונה :)

  twentyfivehours

  ינואר 31, 2011 at 8:47 pm

 8. ע"פ אלג'זירה: מחר מתוכננת "הפגנת מיליון" בכיכר השחרור "אלתחריר" ובשעה האחרונה הצהיר הרמטכ"ל הצבאי של צבא מצרים כי הצבא לא יעמוד בדרך המפגינים ובשום פנים ואופן לא ישתמש בנשק כלשהו כלפי המפגינים ושהצבא נמצא שם כדי להגן על הציבור ועל הרכוש, כמו כן הצהיר שדרישות המפגינים מובנות לצבא והן לגיטימיות לגמרי מבחינת הצבא והפציר בציבור המצרי לנסות לשמור על הרכוש הן הציבורי והן הפרטי ולנסות למנוע/להימנע ממעשי הביזה ברחבי המדינה (מהפכה צבאית אחרי הכל?)

  Rana

  ינואר 31, 2011 at 8:52 pm

 9. עם כל ההתרגשות והאופטימיות מהודעת הצבא, נראה לי ששכחת כמה וכמה כוסות של ציניות ופכחון.

  הודעה כמו "חופש הביטוי באמצעים בלתי אלימים מובטח לכל אחד ואחד" גם צה"ל משחרר, כמו הרבה צבאות וארגוני משטרה אחרים; מה שכמובן לא מפריע להם לנקוט באלימות ולהאשים ש"המפגינים התחילו".

  כמו כן, הביטוי "דרישותיכם הלגיטימיות" (ולא ראיתי את הניסוח המקורי בערבית, שתורגם לאנגלית, שתרגמתם לעברית) לא מכיר בצדקת הדרישות או בתמיכת הצבא בהן, אלא יכול להתפרש גם כביטוי שעצם העלאת הדרישות היא לגיטימית. וגם ייתכן שהנוסח מעורפל בכוונה.

  בקיצור, שוי-שוי.

  אופק בירנהולץ

  ינואר 31, 2011 at 10:57 pm

  • אופק, כערביה הבנתי בדיוק למה התכוון הצבא. אם הצבא רצה לתקוף את המפגינים בכל צורה שהיא, הוא לא היה מרשה לאזרחים המפגינים לעלות על הטנקים שלהם, וגם כן היה אוכף את העוצר(ים) הרבים שהטיל מרגע שהתפרס ברחבי קהיר. כל עוצר שהצבא הטיל על האזרחים, לא נאכף בשום צורה, כל פעם שמפגין היה עולה על אחד הטנק, או שהצבא היה מבקש ממנו בשקט, או שבכלל לא אומרים לו משהו. הצבא המצרי הוא בעצם "בן העם המצרי" במצריים, כמו בכל מדינות ערב, הגיוס הוא חובה מגיל 18, ומכיוון שמאז מלחמת כיפור (אם אני לא טועה) למצריים לא היו עוד מלחמות ולכן הצבא מגלם תפקיד ממלכתי. האם הצבא יתקוף את המנהיגים מחר? לפי דעתי לא
   אם להתייחס למה שאמרת על הציטוט "חופש הביטוי באמצעים בלתי אלימים מובטח לכל אחד ואחד", מבחינת צה"ל זה, פה זה שני עמים שנלחמים אחד נגד השני (אם נדבר בהכללה רחבה), במצריים זה עם אחד, אלו ההורים והמשפחות של הצבא, ולכן ראית שבניגוד למשטרה המושחתת, שמענה עד למוות (כדוגמת ח'אלד סעיד) ומעלימה אנשים, העם המצרי קיבל בברכה ובחום את פני הצבא שנתפרש בקהיר, ולפני שהצבא "התערב,, העם ביקש את התערבות הצבא, ולכן היה בטוח שלא תהיה תקיפה או הפגנת אלימות מצד האזרחים כלפי החיילים. וגם כן, לאחר תקופת הגיוס, גם החיילים ייאלצו להתמודד על המציאות שנגזרה על העם המצרי, בעצם, הם כבר מתמודדים עם זה מיום היוולדם. בניגוד למשטרה, הצבא לא נגוע בשחיתות ובפוליטיקה, כלומר: קרובי החיילים לא מקבלים פרוטקציות או הנחות כלשהן, ולכן המציאות ברחוב המצרי, היא אותה מציאות שנגזרה על כל העם, גם החיילים הרי הם חלק מהעם

   לפי דעתי, אם הצבא יוצא בהצהרה כזאת מול העולם כולו, ז"א יש להם תחליף למובארק, ניתן להבין מההצהרה הזו, שהצבא אומר לעם "אנחנו אתכם, אנחנו נפיל את מובארק" והצבא לא יכול להצהיר הצהרה כזו ולקחת את צדם של אזרחים מבלי שיהיה לו מחליף למובארק.

   Rana

   פברואר 1, 2011 at 12:23 am

 10. שרת האינטרנט האחרון במצריים נפל, מצרים מנותקת לגמרי כרגע.

  נתאי

  פברואר 1, 2011 at 12:02 am

 11. איך לא כתבתם מתי ואיפה יוצאות ההסעות?
  יהיו מגן הפעמון? רכבת צפון?

  יהודית

  פברואר 1, 2011 at 1:38 am

  • גם אני רוצה לבוא להפגנה. איפה נרשמים להסעות?

   מירית

   פברואר 1, 2011 at 1:41 am


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: