קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

אורוגוואי | תיקו בחירות שכולו הפסד לשמאל

with 6 comments

mujica_jose_S

חוזה מוחיקה, מועמד השמאל ומנהיג גרילה לשעבר

לאחר חמש שנות קדנציה היסטורית בשלטון בעבור מפלגת השמאל המאוחדת של אורוגוואי, ניגשו אתמול 3.3 מליון אזרחי המדינה הקטנה להצביע על זהות המנהיג והפרלמנט הבאים של המדינה. יותר מ-20 שנים לאחר נפילתה של הדיקטטורה הצבאית במדינה, היה זה רגע בו החברה האורוגוואית עמדה במבחן ביחס ליכולתה להתבונן לאחור ולפתוח את פצעי אותה תקופה מכוערת.

המועמדים המובילים במירוץ לנשיאות היו נציג מפלגת השמאל ומנהיג הגרילה לשעבר חוזה מוחיקה והנשיא השמרן לשעבר לואיס אלברטו לאקאז'ה, אך לצד הצבעה זו נערך גם משאל היסטורי ביוזמת השמאל על ביטול החוק מ-1986 אשר מונע העמדה לדין של פושעים מתקופת הדיקטטורה ונחקק במטרה להשיג פיוס ויציאה שקטה לדמוקרטיה. בקו התחתון השמאל נחל אכזבה כפולה – מוחיקה ולאקאז'ה יתמודדו בסיבוב שני מכיוון שלמוחיקה, שקיבל 48% מהקולות, חסרו שני אחוז לרוב המוחלט הנחוץ לניצחון ואילו במשאל העם התוצאה היתה כמעט זהה – 47% הצביעו בעד ביטול החוק – 3% פחות מהרוב הדרוש. המועמד השמרן לאקאז'ה זכה ב-28.6% מהקולות. המדינה נחלקה כמעט שווה בשווה בין שמאל למרכז-ימין.

השמאל הגיע לבחירות הללו לאחר קדנציה מוצלחת למדי בהובלת נשיא מאוד פופולרי – טאבארה ואסקז, שעל פי חוק לא יכול לכהן שתי קדנציות רצופות. למעשה, אחת הבעיות המרכזיות של מוחיקה היתה העובדה שואסקז לא הצהיר באופן גלוי על תמיכה בו ולמעשה העדיף ששר הכלכלה יהיה יורשו. הקדנציה של ואסקז הסתיימה עם הישג מרשים ומיוחצן – אורוגוואי הפכה למדינה הראשונה שהצליחה לספק מחשב נייד לכל תלמיד בית ספר יסודי במדינה במסגרת תוכנית Ceibal. כעת מדינות רבות ברחבי העולם ינסו לחקות את המודל של אורוגוואי, ששואפת להפוך, בדומה לישראל, ל"מדינה קטנה וחכמה" ולהוביל מהפכת תקשורת וטכנולוגיה בדרום אמריקה.

lacalle_s

לואיס אלברטו לאקאז'ה, המועמד השמרן ונשיא לשעבר

לכאורה יש למועמד השמאל עדיין את מירב הסיכויים לזכות בסיבוב השני בעוד חודש, אך מבט מעמיק יותר על הפוליטיקה במדינה ממחיש עד כמה ההפסד הדחוק הזה הוא למעשה תבוסה מרה. הבחירות הללו לא היו רק מאבק דמוקרטי שגרתי בין מפלגות שונות, למעשה הם היו מאבק בין שני סוגים של פוליטיקה – המסורתית והחדשה ומאבק על זהותה של מדינה שתקועה בין שתי ענקיות (ארגנטינה וברזיל) ולא מצליחה לצאת מקיפאון כלכלי וחברתי שאוחז בה כבר עשורים רבים. הקדנציה האחרונה של מפלגת השמאל בשלטון היתה היסטורית משום שלאורך 180 שנותיה של אורוגוואי רק שתי מפלגות היו בשלטון עד אז – "הלבנים" וה"אדומים". שתי מפלגות מרכז-ימין שמרניות שהקימו יחד את המדינה והעבירו ביניהן את השלטון, לעיתים במאבק אלים, לאורך כל ההיסטוריה שלה. מפלגות השמאל הקטנות כירסמו אט-אט את אחיזת הברזל המסורתית של השבטים הפוליטיים הללו, ורק איחוד של כל כוחות השמאל לפני חמש שנים הביא למהפך פוליטי במדינה. כעת השמאל גם איבד את הרוב המוחלט (והדחוק) שהיה לו בפרלמנט במשך חמש שנים ואיפשר כהונה מוצלחת. בקדנציה הקרובה רק 48% מהצירים יהיו אנשי שמאל, מספר בלתי מבוטל אך גם לא חסין.

כעת לא ברור לאן מועדות פניה של אורוגוואי. חודש זה הרבה זמן ואין ספק שתומכי המפלגות הוותיקות יתאחדו סביב המועמד המסורתי לאקאז'ה (שכבר כיהן בעבר כנשיא). מצד שני המכה הקשה והבלתי נתפסת בעבור אנשי השמאל היא חוסר היכולת שלהם לבטל את חוק אי-השפיטה של אנשי הדיקטטורה. רק לפני כשבוע מנהיג הדיקטטורה לשעבר גרגוריו אלברס נשפט ל-25 שנות מאסר (מקרים חמורים לא נכנסו להגדרות החוק) והיה ניתן לחשוב שהמדינה בדרך לחשבון נפש היסטורי, במיוחד לאחר שבית המשפט העליון הכריע בשבוע שעבר שהחסינות מנוגדת לחוקה. תקופת הדיקטטורה באורוגוואי היתה קצרה (12 שנים) אך כללה את כל האלמנטים הקשים של המשטרים השכנים – מעצרים ליליים המוניים, פעילי שמאל שנעלמו ולא שבו ועינויים קשים במרתפים אפלים. ייתכן והפחד הגדול של יותר ממחצית הבוחרים הוא לגלות שהשכן או אפילו הבן דוד שלהם אחראי למעשים שקשה לדמיין והם מעדיפים להמשיך ולטמון את הראש בחול. הזהות בין אחוז המצביעים למוחיקה ואחוז התומכים בביטול החסינות מדגישה עד כמה עמוק המאבק על זהותה של המדינה. השמאל לא הצליח לשכנע אף בוחר של המפלגות הוותיקות לתמול בביטול החוק, למעשה גם משאל העם על ההתמודדות עם פשעי העבר נתפס על ידי הציבור כמשאל על זהות ההנהגה הפוליטית. בעוד חודש התמונה תתבהר, אך בינתיים לא ברור מתי, אם בכלל, יובאו פושעי המלחמה "הקטנים" של אורוגוואי לדין.

עידן רינג

Written by עידן רינג

אוקטובר 27, 2009 בשעה 10:35 am

6 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. מעניין מאוד עידן. תגיד, אתה חושב שזה מעיד על סופו של הגל האדום באמריקה, או שמדובר בעניין מקומי לחלוטין?

  noam

  אוקטובר 27, 2009 at 11:09 am

  • נועם,
   איך תוצאות הבחירות מעידות על סופו של הגל האדום???
   מוחיקה הוא הסמן השמאלי של הסמן השמאלי בדרום-אמריקה (יותר צ'אווס מצ'אווס עצמו) והוא ינצח כמעט בוודאות בסיבוב השני (חסרו לו באמת כמה אלפי קולות כדי לנצח בסיבוב אחד). אין סיכוי שהאדומים והלבנים (שתי מפלגות החרכז המסורתיות של אורוגוואי) יתאחדו מאחורי מועמד אחד – לא משנה מי.
   אם כבר, תוצאות הבחירות רק מצביעו על מגמה הפוכה – של התגברות השמאל הקיצוני ביבשת

   רועי

   אוקטובר 27, 2009 at 11:20 am

 2. עידן, מה שווה התחזקות השמאל באורוגוואי אם אתם מתקשים לעלות למונדיאל? סתם, אחלה מאמר. אולי תכניסו אפשרות לעדכונים במייל?

  טרצ'יצקי

  אוקטובר 27, 2009 at 12:02 pm

 3. […] רינג כותב ב"קו חוץ" על הסיבוב הראשון של הבחירות באורוגוואי, […]

 4. אני לא חושב שאפשר לדבר על מגמה כללית של ירידה בכוחו של השמאל ביבשת. בקרוב אמורות להתקיים בחירות בברזיל ושם נראה שכוחו של לולה רק בעלייה. בקדנציה האחרונה שלו הוא הפך את ברזיל למעצמה המובילה ביבשת בבחינות רבות (אבל זה כבר עניין לפוסט נפרד). גם משטרים שמאליים אחרים – בעיקר בוליוויה, ניקרגואה ואקואדור יציבים למדי וקשה להאמין שתהיה שם עלייה של כוחות שמרניים.
  צריך להבין שגם באורוגוואי השמאל עדיין מחזיק ברוב בשני בתי הפרלמנט ורוב הסיכויים שמוחיקה יזכה בסיבוב השני – למרות שבניגוד למה שרועי כתב כאן מעלי, בהחלט ייתכן ואפילו סביר שתומכי שתי המפלגות הוותיקות יתאחדו מאחורי לאקאז'ה

  edanring

  אוקטובר 29, 2009 at 10:10 am

 5. אני מאוד מקווה שהשמאל לא ילך להם לאיבוד, ושהגל האדום יפסק כבר- לא הייתי רוצה לראות את אורוגוואי כמדינה עם משטר ימני שומרני- באמת שלא. כתבה נהדרת- מהיכן אתה לוקח את החומרים לכתבות?

  ייעוץ משפטי

  מרץ 9, 2010 at 4:48 pm


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: