קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

איראן | בין מהפכה למהפך

leave a comment »

עדכון: ירי על מפגינים בטהרן, לפחות מפגין אחד נהרג. אנשים נמלטים אל הגגות. 119 פרופסורים באונ' טהרן התפטרו, במחאה על התקפת המשטרה על מעונות הסטודנטים אמש)) 

בשעה זו מתקיימת בטהרן הפגנת המחאה הגדולה ביותר עד כה. נשיא איראן לשעבר מוחמד חתאמי ומוסאווי עצמו כבר הודיעו שישתתפו בתהלוכה; מצד שני, המנהיג העליון של איראן תיבל את הודעותו על כך שמועצת החכמים פתחה בחקירת תוצאות הבחירות באזהרה שמוסאווי ישא באחריות על התהלוכה אם היא תתקיים, ומקורות מקורבים אליו מסרו שהפעם המשטרה תפזר אותה באש חיה. הממשלה האיראנית פזרה הודעות כאילו הצעדה בוטלה, ולפי טוויטר אף פרצה לאתר האישי של מוסאווי ושתלה שם הודעה בעניין; ההודעה הוסרה כעבור כרבע שעה, ונכון לעכשיו הצעדה אמורה להתחיל בעוד כחצי שעה.

בזמן שטהרן מתכוננת למה שאולי ייזכר כרגע טיינמן שלה – או אולי כמהפכה הירוקה, השקולה מול הכתומה האוקראינית – ננסה לענות כאן על כמה שאלות חשובות, שהתקשורת בישראל בינתיים היטיבה להתעלם מהן:  האם מדובר במהפכה של האופוזיציה או מהפך מטעם השלטון?  בהתחשב במערכת המאוד-לא-דמוקרטית של איראן, למה כל זה בעצם משנה? מה הזווית הישראלית? איפה אמריקה? וכיצד תפקדה התקשורת הרשמית בסיקור הארועים מאיראן?

בלוג זה יתעדכן במהלך השעה הקרובה בתשובות. באותו הזמן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי צעדת המחאה בערוץ הטוויטר שלנו מצד ימין. חדשות מתפרצות יופיעו מעל לפוסט, .

 

האם יש כאן ניסיון הפיכה מלמטה, או מהפך שלטוני מלמעלה?

כפי שנכתב כאן בסוף השבוע, יש שתי טענות סותרות. האחת היא, שהנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד ניצח בהגינות בבחירות, והשתוצאות שפורסמו ע"י משרד הפנים האיראני (62% לאחמדינג'ד, 31% למוסאווי) הן נכונות. ההפגנות נגד התוצאות הינן תוצאה של "התרגשות יתרה"  (אחמדינג'ד עצמו, במסיבת עיתונאים אמש), או של ניסיון הפיכה בסגנון זו הכתומה של אוקראינה לפני כמה שנים.

הטענה השניה היא שמוסאווי זכה בבחירות, ושתגובת הממשל האיראני הינה בבחינת מהפך נגד נשיא נבחר.אפשר לחלק את הטיעונים בעד גרסה זו לארועים לשתי תת קבוצות: חוסר אמינות התוצאות הרשמיות, ופעולות הממשל לפני, אחרי, ובמהלך הבחירות.

חוסר אמינות התוצאות הרשמיות: בנוסף לפער העצום בין הסקרים שפורסמו לפני הבחירות והתוצאות עליהן הודיע הממשל באיראן, יש עוד שתי נקודות עליהן כדאי להתעכב: האחת, היציבות החשודה ביחסי הקולות כפי שדווחו במהלך היום בלי קשר לכמות הקולות שנספרו; והשניה, חוסר ההתאמה המוחלט בין תוצאות הבחירות המקומיות לבין כל מה שידוע לנו על המועמדים ועל אזורי הבחירה השונים באיראן. הפרשן וההיסטוריון המוערך חואן קול מסביר:

"בין השאר, נטען כאילו אחמדינג'אד זכה בעיר טאבריז (בירת מחוז אזרבייג'אן) ברוב של 57%. זאת על אף שמוסוואי הוא אזרי בעצמו, ושלאזרבייג'ן יש היסטוריה ארוכה של הצבעה עבור מועמדים שמגיעים מהמחוז. כמו כן, אחמדינג'ד ניצח לכאורה בטהרן בלמעלה מ50%. זה בלתי הגיוני לחלוטין [ועומד בסתירה לטענה המרכזית של תומכי אחמדינג'ד, שעד הבחירות השלימו עם הפסד בטהרן אבל ציפו לניצחון באזורי הספר – ק"ח]. המועמד השלישי, קארובי, קיבל בסביבות ה320,000 קולות, מה שמנוגד לחלוטין גם לתחזיות [וע"פ דיווחים אחרים, מספר הקולות שקארובי קיבל לכאורה פחות ממספר החברים הרשומים במפלגתו]. בבחירות ה2005 קארובי קיבל 17%, וב2009 לכאורה פחות מ1%. ובסופו של יום, אחוזי התמיכה באחמדינג'אד כמעט ולא השתנו ממחוז למחוז, בעוד שבכל מערכת בחירות קודמת באיראן היו הבדלים משמעותיים לפי קבוצות אתניות ופוליטיקות מקומיות.
בנוסף, ע"פ החוק האיראני, וועדת הבחירות אמורה להמתין שלושה ימים לפני שהיא מאשרת את תוצאות הבחירות, ומגישה אותן לחמניאי לאישור סופי. המרווח הזה נועד לאפשר הגשת ערורערים ובדיקות חוזרות. במקרה הזה, התוצאות הוכרזו ואושרו ע"י חמינאי כבר למחרת.

לתהיות האנליטיות מצטרפים עדכוני שטח. במהלך כל היום דווח על מחסור בפתקי הצבעה באזורים בהם האופוזיציה חזקה; במהלך הלילה איראנים דיווחו בטוויטר כי ראו פקידים שורפים פתקים שלא ברור אם נספרו; גולש אחד סיפר שדודו, המשרת באחת מהוועדות המקומיות שספרו את הקולות, קיבל את פניה של משאית עם קלפיות עם מנעולים שבורים; נאמר לו שהן קפצו ונפלו בזמן הנסיעה וכך נשברו המנעולים. לפי אותו גולש, בכל 40 ומשהו הקלפיות בהן נשברו המנעולים היה רוב לאחמדינג'ד; בכל השאר, שנשארו נעולות, היה רוב ברור למוסאווי.

פעולות הממשל לפני, אחרי ובמהלך הבחירות : חסימת פייסבוק, טוויטר, פליקר, יו-טיוב ושירותים אחרים; ניתוק הקשר הטלפוני עם טהרן; נעילת משרד הפנים האיראני (בו נספרו הקולות); מעצרים של פעילים רפורמים; 

Written by dimireider

יוני 15, 2009 בשעה 1:27 pm

פורסם באיראן

Tagged with

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: