קו חוץ

פרשנות חוץ בעברית

בריטניה: ממשלה בקריסה

with one comment

עדכון 5.6.2009: הממשלה הבריטית בינתיים לא קרסה, בינתיים בגלל אותן הסיבות שמנינו – חוסר ארגון משווע מצד המורדים והעדר מנהיג כריזמתי שיתפוס את מקומו של בראון. נעדכן שוב בהמשך

הממשלה בממלכה המאוחדת עלולה ליפול מחר, או לפחות כך מספר הגרדיאן. גורדון בראון, שירש את כס רה"מ מטוני בלייר בבחירות פנימיות במפלגתו – במקום בבחירות כלליות – ספג במהלך כהונתו הקצרה את כל הביקורת על התנהלות הניו-לייבור שהכריזמה של בלייר הצליחה להדוף.

ר"מ הממלכה המאוחדת גורדון בראון - שעות אחרונות?

גורדון בראון - שעות אחרונות?

סקנדל ההוצאות במאי החמיר את קריסת האמון הציבורי במפלגה, ובבחירות למועצות המקומיות בשבוע שעבר הלייבור הפסיד מאות מושבים – לא רק למפלגה היריבה העיקרית, השמרנים, אלא גם לליברלים-דמוקרטים – מפלגת מקום-שלישי נצחית. אפילו מפלגות הימין הקיקיוניות "המפלגה הבריטית הלאומית" הפשיסטית ו"מפלגת העצמאות הבריטית"  האנטי אירופאית.באותו היום של הבחירות. ,התפטרו בזה אחר זה ארבעה שרים ממשלתו. על פי הסאנדיי טלגרף, ההתפטרויות היו מהלך שהוכן הרבה מראש, ושלא הצליח כצפוי לאחר שמחנה בראון הצליח לתקוע טריז ולשכנע את אחת השרים שהיו אמורים לפרוש –  קרולין פלינט – לעכב את יציאתה מהממשלה.פלינט התפטרה מעט לאחר מכן, אבל האפקט של נטישה המונית אבד והתמסמס בארגון-מחדש של הממשלה שיזם בראון ביום שישי.

הלילה (ראשון) צפויות להגיע תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי, שגם בו צופים הסקרים תבוסה משפילה ללייבור. אם החששות יתממשו, זה עשוי להיות הקש שיגרום למספיק חברי פרלמנט להצטרף לקריאה לבראון לפרוש.

בראון עצמו, בניגוד לכל הקריאות, הודיע שאין בכוונתו "להתחמק מהאחריות" לתקן את המערכת הפוליטית ולהתפטר.

הגרדיאן, שהפך בימים האחרונים לבמה המועדפת של מורדי הלייבור, אף פרסם לו"ז מדויק להפלת ראש הממשלה. מכיוון שמעבר לציפיות ולמשאלות של המורדים הוא ממפה בצורה אמינה למדי את התאריכים החשובים של החודשיים הקרובים, אין סיבה שלא נשתמש בו גם בבלוג.

4 ביוני: בחירות למועצות מקומיות והפרלמנט האירופי

5 ביוני: תוצאות הבחירות המקומיות: הלחץ על בראון להתפטר ממשיך לעלות. התוצאות, כאמור, היו הקשות ביותר עבור לייבור מזה למעלה מ20 שנה. המפלגה שעד לא מזמן שלטה ביד רמה בכל המוסדות הנבחרים במדינה נשארה בלי רוב אפילו במועצה מקומית אחת, ובסה"כ הפסידה 268 מושבים. מאלה, השמרנים נטלו כ230 הליברל-דמוקרטים 4. מפלגות הימין הקיצוני הרוויחו 9 מושבים, חלקם על חשבון הלייבור וחלקם על חשבון השמרנים.

7 ביוני: תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי

9 ביוני: רה"מ נדחק מהשלטון

10 ביוני: מרכז הלייבור יפגש ויחליט על לוח זמנים לבחירת מנהיג חדש

11 ביוני: סיעת לייבור בפרלמנט תפגש לבחור את מועמדה לתפקיד מנהיג המפלגה

16 ביוני: חלוקת טפסי הבחירה לתפקיד מנהיג המפלגה

29 ביוני: בחירתו של מנהיג חדש בועידה מיוחדת של המפלגה

2 ביולי: בראון מתפטר רשמית וראש הממשלה החדש נכנס לרחוב דאונינג מס' 10

8 ביולי: שאילתאות ראשונות לרה"מ החדש. [השאילתא השבועית לרה"מ היא ארוע פוליטי חשוב, שבו הוא מתמודד פנים מול פנים אל מול מנהיג האופוזיציה. הן מועברות בשידור חי בבי-בי-סי ומהוות סוג של בידור פוליטי לאומי ומדד כושר מנהיגות. דוגמא ]

21 ביולי: הפרלמנט יצא לפגרת הקיץ

מי השחקנים במשבר הזה?

גורדון בראון: מנהיג מפלגת הלייבור השולטת בבריטניה מאז 1997 וראש ממשלת בריטניה. קודם לכן כיהן שר האוצר הנצחי של קודמו, טוני בלייר. עיקר כוחו באיגודים המקצועיים במפלגה.  בלייר ובראון, מנהיגי האגף הימני והאגף השמאל-מרכז במפלגה,

התקשורת הבריטית חגגה סביב ציפורניו הכסוסות, כהוכחה ללחץ בו הוא מצוי

התקשורת הבריטית חגגה סביב ציפורניו הכסוסות של בראון, כהוכחה ללחץ בו הוא מצוי

נפגשו לארוחת ערב בלונדון ב1994, יממה אחרי מותו הפתאומי של יו"ר המפלגה דאז, ג'ון סמית'. השניים הגיעו להסכם כדלקמן. בראון לא יתחרה מול בלייר בבחירות לראשות במפלגה; בתמורה, הלז ימנה אותו לשר אוצר, ולפי הבנתו של בראון, יתפטר אחרי כהונה ושתיים ויאפשר לו להוביל את המדינה. בלייר התפטר רק קרוב לאמצע כהונתו השלישית, לאחר שמעמדה של הלייבור נשחק משמעותית, במיוחד לאור המלחמה בעיראק. הארוע הבולט בכהונתו של בראון טרם סקנדל ההוצאות היה המשבר הכלכלי העולמי. גישתו של בראון, שבמרכזה הלאמה מיידית של בנקים כושלים והזרמת כספי סיוע, חוקתה ברחבי העולם המערבי וככל הנראה תרמה משמעותית לייצוב המשבר. יחד עם זאת, הוא נתפס בעיני התקשורת הבריטית כמגושם, יומרני ומשעמם ביחס לטוני בלייר, וקשה מאוד למצוא בגוף תקשורת בריטי כלשהו טון אוהד לבראון.

דיויד קמרון: ראש מפלגת השמרנים וכיו"ב מנהיג האופוזיציה. קמרון, שבזכות גילו הצעיר, כשרונו הרטורי וגמישותו הפוליטית היחסית מכונה התשובה השמרנית לבלייר, נאלץ לשחק משחק כפול. מצד אחד, הוא מעוניין כמובן בהחלשות מקסימלית של הלייבור ואף בהתפרקותה. מצד שניֿ, קמרון יודע שהדבר היחיד שיכול לדחוף את הבריטים אל מעבר לתיעוב ולפחד שהם חשים כלפי השמרנים (מורשתה של טאצ'ר), הוא התיעוב החדש והטרי שהם חשים כלפי הלייבור, והתיעוב הזה יכול להשמר רק אם יאמינו שהמפלגה אינה מסוגלת להשתפר ולהתחדש. כלומר: הוא מעוניין שהלייבור יתפרק, אבל שגורדון בראון יישאר המועמד של הלייבור לבחירות הארציות בסוף השנה.

מורדי הלייבור: קבוצה אלמונית עד כה אבל חזקה מאוד של שרים וחברי פרלמנט המשויכים, בחלקם, למחנה של בלייר במפלגה. המרידה שלהם כנגד בראון התחילה ברגע שהוא התמנה לראשות הממשלה. ביסודה מצויים גם שיקולים פוליטיים – בראון נמצא כלכלית שמאלה בהרבה מבלייר, וגם הציע לחזק את הפרלמנט על חשבון הממשלה – אבל גם שיקולים אישיים: כל אחד מהם היה עשוי להתמנות לראש ממשלה, לולא עמד בראון בדרכם. מורדי הלייבור גם הם נאלצים לשחק משחק כפול, אם לא משולש: מצד אחד, הם משתוקקים להפיל את בראון. מצד שני, המועמד המועדף על הציבור הבריטי לתפקיד, שר החוץ הצעיר דיויד מיליבנד, נחשב לבעל ברית איתן של בראון, ומלבדו, אין מועמד שיספק פנים חדשות מחד ומוכרות מאידך לממשלה החדשה. מצד שלישי, מאבקי הכוח הפנימיים מותירים רושם של מפלגה מרוששת וקרועה, שלא תוכל להתמודד בצורה אמינה בבחירות הכלליות. כלומר: הם צריכים להפיל ראש ממשלה שבינתיים נלחם קרב חפירות מתיש ומייגע נגד מתקפותיהם, להמציא לו מחליף מוצלח (=כריזמטי, בעל ניסיון ושלא הוכתם בשערוריית ההוצאות) ולשקם את האחדות במפלגה – בתוך חודש.

האם יצליחו אנשי הלייבור באתגר המשולש? קשה לדעת, במיוחד ששחיקת המפלגה במועצות המקומיות החלה עוד בתקופתו של בלייר – מה שמרמז על עייפות הציבור מהמפלגה עצמה, ולא רק מזה העומד בראשה.

Written by dimireider

יוני 7, 2009 בשעה 1:35 pm

פורסם בבריטניה

Tagged with

תגובה אחת

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] בכל אלה, לא מפתיע שבראון נאלץ להתמודד עם שורה של ניסיונות הפיכה מבית. למזלו, היריב הפוטנציאלי החזק ביותר שלו, שר החוץ […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: